| Axan4k a întrebat:

De ce cind tii mai greu prietenii te parasesc?

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pentru ca putini sunt cei care au "chef" sa stea langa tine atunci cand norii se aduna si prognoza meteo anunta cod galbenlaughing
Pentru ca mai usor sa fi indiferent decat sa ajuti
Pnetru ca multi te aud insa putini te asculta
Pentru ca prietenia adevarata exista candva.Acum din ea au mai ramas povestile parintilor "a fost o data ca niciodata doi oameni atat de diferiti si totusi legati de un minunat sentiment:prietenia"

| fluturas a răspuns:

"prietenul la nevoie se cunoaste"
si te parasesc pentru ca nu sunt in stare sa fie alaturi de tinestraight face sa te ridica cand ai cazut, sa te ajute, sa-ti mai dea o speranta big grin
sunt alaturi d tine doar cand ti'e bine, adica se folosesc de tine big grin
dar demonstreaza-le ca poti si fara ei big grin, ca nu ai nevoie de ei ca sa te ajute sa treci peste greutatile vietiiwinking in ziua de azi mai ca nici in frati nu poti avea incredere big grinwinking kiss

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

De ce?
Pentru ca nu iti sunt prieteni adevaratiwinking
Un prieten adevarat e si la bine si la greu alaturi de tinelove struck

| Hmmmm a răspuns:

Acele persoane care te parasesc nu iti sunt cu adevarat prieteni.
sunt niste simple cunostinte care ti-au cautat prietenia pana le-ai fost lor d folos dupa care nu le mai pasa d ceea ce simti tu sau ce se intampla cu tine.
adevartii prieteni sunt cei care sunt alaturi d tine oricand.si cand ii ajuti tu p ei si si atunci cand ai tu nevoie d ajutorul lor.in acele mom grele iti dai d fapt seama cune iti e prieten si cine nu.
invata sa iti alegi mai atent prietenii si daca o persoana te saluta si se comporta frumos cu tine si te asculta nu inseamna neaparat ca iti e preten.sunt cunostinte, amici si prieteni.cunostinte sunt sigura ca ai o gramada, amicii sunt cei care fac parte din gasca ta cu care iesi d obicei iar prieteni iti sunt doar cateva dintre aceste persoane sau poate ca niciunul.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Nu îi numi prieteni.Prietenul se cunoaşte în timp şi ar trebui să fie alături de tine şi la bine dar mai ales la rău. Apreciază mai mult persoanele care îţi sunt prieteni la nevoie mai mult decât cele care îţi sunt prieteni la bine şi astfel te vei putea descurca mai bine. Totuşi, dacă ai probleme, noi suntem prietenii tăi!

| Alex_7297 a răspuns:

Pentru că nu ai dat încă de prieteni adevăraţi!

| juno a răspuns:

Nu neaparat ca nu ai prieteni adevarati. Poate te comporti mai ciudat in aceste momente si nu stiu cum sa te abordeze. Eu ma enervez si tot ce`mi spune lumea o iau personal si incep sa ma cert cu ei si ma gandesc la tot felul de chestii de care mi-e rusine dupa ce realizez cat de stupide pot fi laughing. Asa ca prietenii s-au invatat sa ma lase in pace o perioada si pe urma, cand ma calmez, vorbim despre acea chestie, sau uneori nici nu mai are rost pentru ca imi dau seama ce prostie a fost. Intr-o problema personala, gen cearta cu parintii mei sau ceva ce sa-mi implice si familia, nu ma astept sa ghiceasca ei ce-i cu mine, ci ma duc eu la prietena mea (pentru ca nu-mi permit sa afle toata lumea despre treburile mele personale) si`i povestesc tot si ea imi da sfaturi. Pot sa confunde o zi proasta ( in care n-am chef de nimic) cu o problema. Nu au cum sa ghiceasca ei. De altfel, daca e vorba de moartea cuiva din familie, cum a fost cu bunica mea, nu aveau ce sa zica pentru ca nu ma faceau sa ma simt cu nimic mai bine, timpul le vindeca pe toate. Deci, depinde de ce problema e vorba, si de cum trateaza ei treaba. Si chiar daca prietena mea nu a sarit pe mine in momentul in care am avut o problema, asta nu inseamna ca nu mi-e prietena buna, chiar mi-a demonstrat cat de bine ma cunoaste, si anume ca nu astept sa vina toti in juru meu : hey, ce s-a intamplat, ce putem face? etc. Si TOTI prietenii tai ce sa faca? Mergeti vreo 10 pers la un suc si te intreaba toti ce`i cu tine? Trebuie sa ai pe cineva mai apropiat dintre prieteni cu care sa-ti discuti problemele, nu poti sa discuti cu toti. Fii atenta la diferenta dintre prieteni si cel mai bun prieten.

| MiSskAt-xx a răspuns:

Pai.prietenii adevarati iti vor fi mereu aproape, indiferent de ce se v-a intampla. Cei care te pararesc nu ti-au fost niciodata prieteni, probabil au avut vreun interes.

| smileforme a răspuns:

Pentru ca nu sunt prieteni adevarati!