| decepentruca a întrebat:

E alerta de radiatii de la Cernobil.

Daca vor iesi radiatii de acolo, vom fi afectati? Ce se va intampla? Cum vom simtii?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Radiatiile nu le evzis au simti, decat peste 20-30 de ani, cand iti apare un cancer.

Povestea se repeta!
In aprilie 1986 a fost o explozie la Cernobil unde norul radioactiv a fost dus de curenti si deasupra Romaniei, timp de 3 saptamani.
Dupa 25 de ani au aparut boli autoimune grave, leucemii si cancere, la oameni care au fost perfect sanatosi dar au fost expusi la radiatii. Fiecare avem pe cineva cunsocut din familie sau prieteni, care au murit de cancere in ultimii ani sau acum lupta cu un cancer, datorita acestor radiatii.

Ca sa eviti radiatiile trebuie sa stai in casa timp de 3-4 saptamani dupa explozia nucleara si sa eviti a manca salate sau fructe, care au fost contaminate de norul radioactiv.

| sierra1 a răspuns:

Deja a inceput: unșpe lei litru de benzină in Bihor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e alertă. Știre falsă.
1. Depinde materialul radioactiv care va ieși.
2. Nu vei simți nimic. Crește riscul de deces prin cancer.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Auzisem un specialist la Digi, care a zis ca dupa situatia de astazi, un incident ar afecta mai mult local, in nici un caz precum in 1986.
Deci se presupune ca nu vom fi afectati.