| ukume a întrebat:

Este cineva care a dat la liceul militar, vreau si eu sa aflu unele informatzi.

5 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

Admiterea un colegiile militare liceale 2010

Totul începe cu o vizita la centrul de informare recrutare din resedinta de judet din care sunteti.CLICK AICI pentru a vedea adresele si numerele de telefon ale centrelor de recrutare. De preferat sa mergeti la recrutare prin ianuarie-februarie ca sa aveti timp sa va pregatiti la sport.

Ei va vor da o trimitere la spitalul militar unde veti face mai multe vizite medicale( la urechi, picioare, oftalmologie, stomatologie, psihologie etc.). Daca treceti de proba medicala urmeaza sa va duceti din nou la centrul de recrutare cu o fisa de la spitalul militar cum ca sunteti sanatosi si cu alte acte(copie legalizată de pe certificatul de naştere; copie de pe buletinul de identitate; adeverinţă din care să reiasă că solicitantul este înmatriculat în ultimul an de studii etc.)
Odata ce dosarul vostru cu actele necesare este depus urmeaza ca ei sa va sune si sa va informeze cand veti da probele de admitere.
Probele de admitere sunt: proba phihologica, sportiva si un interviu.

Proba phihologica este formata din 2 parti: un test de personalitate si un test de inteligenta. Testul de inteligenta este asemanator cu testele de inteligenta de pe net( De ex: care dintre imagini nu se potriveste). Acest test trebuie facut intr-un anumit timp. Testul de personalitate contine vreo 200 de intrebari (multe dintre ele se repeta sub alta forma ca sa isi dea seama ca nu mintiti). Timpul alocat acestui test este nelimitar.

Daca ati trecut de proba psihologica urmeaza proba sportiva care e formata din 2 parti. Mai intai un traseu aplicativ si apoi proba de rezistenta. Traseul aplicativ trebuie terminat intr-un minut si jumatate si contine : 2 sarituri care sa faca 3. 4 metri, aruncarea la poarta a 4 mingi, 5 tractiuni baieti/ parca 8 flotari fete, mers in echilibru, saritura la capra, un şotron, escaladare obstacol, mers taras, carat de greutati si alergare 10 metri. Daca ati trecut de traseul aplicativ urmeaza proba de rezistenta ce consta in alergarea a 1000 metri intr-un anumit timp ( 4 minute baieti, 4minute 15 secunde fete.)Va dau un sfat: Faceti pregatire la sport. Nu fiti superficiali spunand ca nu aveti nevoie.Traseul aplicativ trebuie facut cu profesorii vostri de cateva ori inainte de a da proba.
Dupa proba sportiva urmeaza interviul. La interviu te intreaba ce defecte ai, ce calitati si de ce vrei sa urmezi o cariera militara.

Dupa ce ati trecut de toate astea urmeaza ca peste 2 -3 saptamani sa dati proba la romana si matematica. Sunt foarte usoare testele(sunt grila si trebuie sa luati minim 7 ca sa treceti.)Nu conteaza daca luati 7 sau 10. AICI GASITI SUBIECTELE DIN ANII TRECUT: CLICK AICI

Dupa proba la romana si matematica urmeaza proba dosarelor: adica cine are media mai mare intra cine nu nu(media claselor 5-8 + media testelor nationale/2). Sunt parca 100 locuri la baieti si 25 locuri la fete. Anul asta nu stiu cum va fi la proba dosarelor caci voi nu veti mai da teze unice. Cred ca veti da niste teste la sfarsitul clasei a 8 a. Sfatul meu e sa invatati caci va vor trebui note mari la proba dosarelor!

Important: conform site-ului Ministerului Apararii Nationale pe toata durata pregatirii in COLEGIUL MILITAR LICEAL beneficiezi de scolarizare, cazare, masa si asistenta medicala gratuite.

| 10011993 a răspuns:

Nup, dar tata a facut liceul militar sh am fff multi prt care st l liceu militarwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum as probele de spor si psihologic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| Gabel1997 a răspuns:

In ce consta proba medicala? Adica te rog sa spui ce face motamo [ analize...]