| flory_5471 a întrebat:

Este intr-adevar iubirea oarba?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Hm.Intrebare interesanta. Poate fi in multe cazuri iubirea oarba, dar nu in sensul ca mergi inspre ceva dar habar nu ai inspre ce mergi. Poate fi oarba in ideea ca faci lucruri nebunesti, lucruri care in mod normal nu le-ai face.De multe ori iubirea sfideaza logica.Asta daca e pura si sincera. Dar daca ai un scop precis, un tel, alaturi de persoana ce iti impartaseste iubirea atunci nu mai e chiar asa oarba. Oricum iubirea in sine e mai presus de orice simt ce il poate avea un om.Bafta!

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Desi fictiune mi s-a parut genial de reala:http://www.jurnale.ro/De_ce_e_dragostea_oarba_-e5812-75858.html

Abh
| Abh a răspuns:

Nu e oarba numai pentru cine e mai slab de inger.

| ancutsa410 a răspuns:

Uneori sa stii ca dabig grin

| NuAmHabar a răspuns:

DA! Cand esti indragostit nu vezi nimic rau la persoana iubita! Totul ti se pare perfect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar. Iubirea e o placere divina, de care niciunul dintre noi nu scapa. Asa cum nu dorim sa plecam repede dintr-un loc care ne place, cum adoram sa stam in prezenta celor dragi si n-am renunta niciodata la parinti, simtim ca trebuie sa pastram iubirea cat mai aproape, indiferent cat de dura e realitatea. Cand nu ti-ai gasit locul in societate, iubirea poate fi si oarba daca este consumata in exces.