| AvalohAlyn a întrebat:

Esti un om fericit? Sau inca cauti fericirea?

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Eu de fel sunt un om plin de viata, gasesc bucurie chiar si in lucruri marunte, dar poate la fel de bine sa ma apuce supararea din diferite motive.

Fericirea nu este constanta, as indrazni sa zic ca e selectiva, cand unul e trist,, celalalt e fericit, si tot asa. Pot sa spun ca sunt doar echilibrat, in cautarea unei ponderi mai mari a fericirii, ca vorba aia...nu strica!

| Donsavas a răspuns:

"Fericirea" asta tine strict de chimia creierului asa cum si sănătatea noastră fizica depinde de reactiile chimice petrecute în corp.
Da, sunt un om fericit pentru ca am grija de creierul meu, mi l protejez, il hrănesc cu nutrienti si informatii esențiale.

| AvalohAlyn explică (pentru Donsavas):

Si eu care iau atata prozac si alte chestii pentru serotonina ar trebui sa fiu in culmea fericirii dar nu sunt.E cam vrajeala asta cu dezechilibrul chimic.

| Donsavas a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu e adevărat. Sunt peste 60 de neuromediatori implicați. Serotonina, Gaba si catecolaminele sunt cele mai influențate in Psihiatrie la ora actuală pentru ca sunt si cele mai comune. Fericirea nu este provocată de un singur mediator, asta si spuneam plus ca fericirea nu apare cu ajutorul antidepresivelor ci fără ele, dar doar atunci cand ai o gândire favorabilă tie.

| mentholinks a răspuns:

Astept moartea.

| CleanHeart a răspuns:

Ma declar fericita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai formulat întrebarea ca și cum în loc de "fericit" ar fi fost "înalt"/"scund"/"blond" etc. Fericirea nu e constantă. Poți fi fericit pentru o oră, două, o zi etc.Azi fericit, mâine nu.
Fericirea își pierde cu trecerea timpului din intensitate.

| PumpkinDoll a răspuns:

Da,sunt fericit cu tristetea pe care o am.

| CdeMetal a răspuns:

Nu prea sunt, dar fericirea nu se cauta, ti-o faci singur.

| Petrovic a răspuns:

Fericirea este lângă noi. Trebuie doar să deschidem ochii.

| Logann a răspuns:

Nu cat fericire, ci șuncă.