| AlexRoy95 a întrebat:

Hai salut. Am si eu o situatie nasoală, si am nevoie de ajutor. Anul trecut, după 3 ani si 3 luni de munca in afara, eu si sotia mea, ne-am luat casa si masină. Toate bune pana in momentul in care trebuia să ne schimbam adresa. Pe vechia mea adresă, (din județul giurgiu), sunt niste amenzi neplatite din 2016, care nu sunt ale mele, dar sunt pe acceasi adresa ca a mea. Acum cei de la primărie, mi-au zis că trebuie meaparat sa plătesc, daca vreau să imi transfer mașina. E vorba de 3100 de lei. Eu, daca eram vinovat, si erau amenzile mele, plăteam, dar așa, cred că primăria comite un abuz grav asupra mea. Și nu e corect ca eu să platesc amenzile altora. Vă mulțumesc frumos!

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca nu o scoti la capat cu primaria poti consulta un avocat care sa iti vina in aparare, si acolo vei da bani dar daca tot ai de dat macar scapi cu 1000 lei sau mai putin, nu cu 3100, sau in cel mai bun caz le face reclamatie penala pentru abuz si vei avea tu de primit.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa discuti cu primaria si sa vezi situatia reala, de ce ti-a dat amenzi si de ce crezi tu ca nu sunt ale tale si ale cui apartin, odata ce sunt pe adresa ta.

Din pacate, legea se aplica si la tine, odata ce ai datorii neplatite, primaria poate sa te oblige sa le platesti sau te pot executa silit la judecatorie, laundu-ti banii din cont, ori te pot obliga sa faci munca voluntara in folosul primariei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N-am idee cat de legal este, dar asa fac primariile. Cat timp adresa respectiva are datorii la taxe si impozite, nu se elibereaza certificat fiscal pentru nimic.