| elenadunca47 a întrebat:

Mi a blocat banca contul personal din cauza unor amenzi neplatite. pot face ceva fara sa platesc amenzile respective?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca s-a trecut la executarea silita a amenzilor si ti s-a pus poprire pe contul din banca.
Contul se va debloca doar dupa plata amenzilor.

| elenadunca47 explică (pentru Ioandelasal):

Da mersi pnt raspuns variant mea este sa renunt la cont am amenzi de 1500 RON iar in cont am 100 ron

| Ioandelasal a răspuns (pentru elenadunca47):

Nu ajunge sa renunti la cont. Daca nu obtin banii prin poprire o sa incerce sa te execute silit. Daca nu izbutesc, din cauza ca n-ai bunuri executabile silit, atunci pot sesiza instanta pentru transformarea amenzilor in ore de munca in folosul comunitatii, daca ai peste 16 ani.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ioandelasal):

Modalitatea de plata prin munca in folosul comunitatii se poate aplica doar cu acordul debitorului. Cu alte cuvinte nu este obligat sa presteze munca in folosul comunitatii daca nu vrea.

http://stirileprotv.ro/......reaza.html

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Vorbesti in necunostinta de cauza, poate fi obligat prin hotarare judecatoreasca, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
  (2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
  (3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
  (4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."
Ca legea nu se aplica intocmai, de catre cei chemati s-o aplice, este o alta discutie. Si nu este o modalitate de plata a amenzii ci o pedeapsa care inlocuieste amenda.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu vorbesc in necunostiinta de cauza si m-am exprimat cat se poate de clar romaneste. Nu am zis nicaieri ca nu exista pedeapsa respectiva, am zis doar ca aceasta modalitate de pedeapsa nu poate fi aplicata fara acordul debitorului, ceea ce este real.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Orice hotarare judecatoreasca poate fi pusa in executare fortat, daca cel obligat nu o respecta.
Problema este ca nu intereseaza pe nimeni aceste hotarari de obligare la munca in folosul comunitatii.

| elenadunca47 explică (pentru Ioandelasal):

Pana la urma ajung la 2 ani cu executare hahahahahaaaaaa. glumesc nu platesc nici o amenda si nu au ce sa mi faca. pe numele meu nu am nimic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru elenadunca47):

Acuma poate nu dar amenzile se prescriu numai peste 5 ani, socotiti de la 1 ianuarie a anului urmator.

| elenadunca47 explică (pentru Ioandelasal):

Sa inteleg ca dupa 5 ani amenzile se sterg?

| Ioandelasal a răspuns (pentru elenadunca47):

Da, asa este, conform Codului de procedura fiscala.

| Fiorella18 a răspuns:

Nu, trebuie sa platesti amenzile, nu e alta cale.

| OltyYonutz a răspuns:

Poate