Întrebare recomandată | adela2012 a întrebat:

Hei! Cum as putea deveni o persoana mai comunicativa? Adica vreau sa spun ca pe retelele de socializare chiar sunt foarte vorbareata, dar cand vine vorba de realitate, nu ma descurc prea bine. Aveti vreun sfat? Voi sunteti comunicativi cu cei din jurul vostru in realitate? Daca da, cum reusiti?

7 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Iesi mai des cu prieteni in oras big grin sucuri plimbari si subiectele vin singure! Bafta!

| Jolenne a răspuns:

Nu există "metode" pentru acest lucru, pentru că în primul rând trebuie să-ţi doreşti. Implică-te în mai multe activităţi, ieşiri, petreceri. Găseşte subiecte care să-ţi placă şi despre care să ai ce discuta... Reţelele de socializare nu au nicio legătură cu minunata "comunicare", pentru că ele ne izolează... Eu nu am Facebook şi totuşi sunt comunicativă în realitate, deci nu te baza pe progresul tău de pe reţele. Baftă!

| IntrebariPentruFilme a răspuns:

Aceeasi problema si la mine, incearca sa te bagi in discutii, sa fii mai sociabila, sa iti favi prieteni noi.

| paul345 a răspuns:

Incearca a nu te intimidezi si vei reusi!

| AlexH22 a răspuns:

Sa fii sociabil este o alegere in primul rand. Daca intrebi asta inseamna ca ai ajuns intr-un moment in care simti ca iti irosesti viata online si vrei sa faci o schimbare. Te incurajez.
Nu e greu sa reusesti. Doar ca, pentru o perioada va trebui sa te detasezi complet de mediul online. Iesi cu prietenii, amicii sau diferite cunostinte. Mergeti la un suc, vedeti un film, jucati ceva (real nu virtual, biliard, bowling). Poate la inceput nu vei vorbi atat de mult, dar pe masura ce vei iesi, fara sa-ti dai seama vei deveni mai comunicativa si nu o sa mai ai probleme de genul. Iti spun din propria mea experienta. Succes!

| AnisoaraDana a răspuns:

Pai trebuie sa te relaxezi, sa te gindesti bine inainte dea spune ceva ca ai putea jigni pe cineva, nu vorbi urit, spune bancuri amuzante, nu te uita in pod ci uitate in ochii persoanei

| MattyIoana a răspuns:

Pai,si eu am aceeasi problema Insa incearca sa nu mai fi atat de timida,fii prietenoasa si baga-te in discutii inainte ca altii sa isi faca o parere proasta despre tine. Intreaba-l/intreab-o ce fel de muzica ii place,la ce liceu /scoala e, ce hobby-uri are, etc. Iar daca aveti cateva lucruri in comun, fii si mai comunicativa, aratand ca vreti sa fiti prieteni. Nu ai nimic de pierdut daca esti putin mai sociabila si prietenoasa happy
Mult noroc!
Funda? big grin