| Dorothea09 a întrebat:

Hei! Mă puteți ajuta vă rog cu niște sfaturi pentru a depăși frica mea uriașă de a conduce? Pur și simplu nu mă pot relaxa și concentra când sunt singură la volan, am mereu impresia că o să fac accident. Parcă uit tot ce trebuie să fac, deși cu instructorul meu merg super detașată și mă simt capabilă să merg peste tot fără să am emoții.(Am luat carnetul de ceva timp dar din cauza fricii am ales să mai iau ore suplimentare pentru a-mi oferi mie mai multa încredere). Dar frica de a urca singură mereu mă bântuie. Nu știu ce să fac in situația asta...crying(

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum ar suna un sfat?
"urcă-te și condu singură".
Eu am condus mult înainte de a avea permis, apoi am făcut școala și am intrat în legalitate: surpriza! Mi-era frică să ies fără instructor, sau fără copilot șofer.
Cum a trecut? Simplu.
M-am urcat la volan și am condus singur.
De la bloc până la casa unui prieten, de la bloc până la liceu, până la rude... M-am obișnuit repede.
Ieși seara la plimbări liniștite, cu viteză mică, prin orașul gol.

| PsihologulN a răspuns:

Pentru a depăși frica de a conduce singură, încearcă să îți setezi obiective progresive, folosește tehnici de relaxare și respirație, documentează-te și cere sprijinul celor apropiați pe parcursul procesului.