| AirănMeidăn a întrebat:

hei natiune *o sa fie mult de citit*
habar nu am ce naiba sa mai fac. acum un an cred ca am mai avut o perioada de genul, adica plangeam cam in fiecare zi din chestii minuscule. a incetat intr-un fel, nu am mai plans, nu am mai simtit nimic
de curand m-am mutat cu tatal meu (poveste lunga). da, stau toata ziua in camera ascultand muzica si vorbind cu un prieten pe skype. trist, da, stiu. in ultimul timp am inceput sa am mai multe probleme si jur ca nu mai stiu ce sa fac. sa-ncep cu inceputul. un coleg ma tot loveste la scoala. inainte venea la mine si ma tot imbratisa, chestii, cica din cauza ca sunt draguta. in ultimul timp nu stiu de ce, ma loveste. nu am plans in viata mea la scoala, dar saptamana asta chiar imi venea. am vrut sa-i zic dirigintei, dar a mai avut nenumarate probleme cu el si nu a rezolvat niciodata nimic, deci nici nu mi-a mai dat mare importanta. ok, sa zicem ca trec peste asta. apoi vin acasa. in ultimul timp am inceput sa mananc destul de putin, ma simt cam vinovata daca mananc. prefer sa nu ma simt bine fizic si sa-mi fie foame decat sa ma simt prost psihic. tata ma tot streseaza cu mancatul, si uneori imi da de inteles ca il fac sa se simta prost. nu-mi spune, dar imi dau seama de asta. nu sunt cea mai buna la a socializa cu parintii, recunosc, aici o fi si vina mea putin. aici mai intervine si mama, iar atitudinea ei ma face sa ma simt vinovata pentru mai multe lucruri. oh, am uitat, de multe ori spune ca se va sinucide. si fiindca probabil ca nu erau destule, mai adaug si scoala. nu mai am nici un chef de invatat. fata de primul semestru cred ca am scazut foarte mult la note. de exemplu la mate daca atunci aveam sa zicem 6, 7,8, acum am doar 5 si 6. ce sa zic de alte materii.
nu stiu ce sa mai fac, cum sa ies din chestia asta. stiu ca acum par o dramaqueen dar nu incerc sa fiu. nu stiu ce naiba sa mai fac sa rezolv din probleme, nici nu stiu de unde sa incep. stiu ca pentru majoritatea lucrurilor cam sunt eu de vina deci o puteti repeta de cate ori vreti, e in regula

29 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Ai nevoie de o detașare de toate lucrurile astea, de ceva nou, precum un prieten, și unul care să te înțeleagă, să-ți de sfaturi bune și să-ți fie aproape; dar mai ales, ai nevoie de voință, pentru o schimbare, o "revenire" (în privința notelor).Nu mai fi atât de sensibilă... încearcă să-l ignori pe tipul ăla, îi arde doar de glume proaste, iar tu, luându-l în seamă-i faci jocul.
Tu știi ce anume trebuie să schimbi.
Multă baftă!

| LoveSleep a răspuns:

Cred că faza cu despărțirea alor tăi te-a întristat mai mult decât crezi, sau decât vrei să arati. Cum zice Musique, ai nevoie de o detașare. Ai nevoie de prieteni, sau de un prieten, care să te facă să mai uiți din probleme. Tu te simți vinovată pentru tot, deși nu ești. Gândește-te și la tine. Ieși mai mult pe afară cu prietenii, încearcă să te distrezi mai mult și să uiți tot ce nu-ți face bine. Când crezi că ești prea stresată, ieși la o plimbare în parc, pur și simplu. Faptul că stai mereu în casă nu te ajută.

Du-te la maică-ta și vorbește cu ea. Îi spui că vrei să vorbiți și o obligi să asculte. Îi spui tot ce simți, tot ce nu i-ai spus niciodată. Chestia asta o să te ajute foarte mult. Dacă nu vrea să asculte, te iei și pleci, fără să zici nimic, dar n-o să se întâmple asta. Poți să-i scrii toate astea pe o foaie și să i-o trimiți dacă așa te simți tu mai ok. Faptul că ai făcut asta, o să te ajute mai mult decât orice rezultat și schimbare din partea ei.

În legătură cu idiotul de la școală.
Cum să te lovească? Nu cred că am mai văzut băiat să dea într-o fată, poate o face din joacă sau poate e prea idiot să-și manifeste altfel sentimentele (oricare ar fi acestea). Încearcă să vorbești cu el să-i ceri să-ți explice de ce s-a schimbat și de ce-a devenit idiot, pentru că chiar îl plăceai înainte. (o să facă pe el când o să audă asta, nu trebuie neapărat să fie adevărat)

Cât despre note, ai grijă la materiile de bac, în rest, nu-i nicio problemă. Când ai de învățat du-te-n pod, pe bloc, în parc, la bibliotecă, oriunde te simți tu mai ok.

Tot ce trebuie să faci e să nu te gândești prea mult. Probleme o să ai mereu, iar dacă o să le dai importanță de fiecare dată o să ajungi pe la spitalul de nebuni. Vezi ce faci, baftă!

| AirănMeidăn explică (pentru LoveSleep):

mersi

| CeTrebuieSaScriuAici a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Un LSD, niste opiu ar merge pentru problema ta.

| AirănMeidăn explică (pentru CeTrebuieSaScriuAici):

da, m-am gandit si eu la asta, sa stii

| OldSoul a răspuns:

Parinti... asa sunt ei mai cicalitori, pentru binele tau incearca totusi sa mananci macar sa nu iti fie foame, ca deh, e destul de riscant sa stai nemancata, cu mama ta, mai acordai putina atentie, probabil sufera ca stai cu tatal tau si nu cu ea, cu colegul acela, ignora-l, daca nu dai 2 bani pe el, nu va mai avea satisfactie sa te chinuie.
Si inca un sfat, incearca sa iei partea buna din toate, chiar daca te chinuie si te supara cei din jur, spuneti ca nu te afecteaza, si ia mereu in calcul lucrurile frumoase.
Fii optimista!

| Doub a răspuns:

Stai chill, mama ta nu o sa se sinucida, probabil spune asta ca sa-ti atraga atentia.
Legat de baiatul ala. Nu ai de ce sa plangi. Vorbeste cu el si intreaba-l ce a tras pe nas de e asa tampit. Intreaba-l care e problema lui. Daca nu termina, spune-i dirigintei. Nu-l lasa sa te distruga din interior.
Legat de mancat. Tii la tine? Vrei sa fii sanatoasa? Ok, atunci pune mana si mananca. Wth, de ce sa te simti vinovata?

| Croampa a răspuns:

1. Mananca, nu te abtine( am nevoie de energie pentru a rezolva restul problemelor)

2. Cand vine tipul ala la tine sa te lovesca, ii dai un șut intre picioare( daca intelegi unde bat)

3. Redu timpul de vorbim pe skype si invata macar 5-10 minute in plus la fiecare materie

4. Cu mama ta chiar nu stiu ce sa faci... incerca s-o vizitezi si sa-i arati putina afectiune...

Sper ca te-am ajutat! happy

| Sociopat a răspuns:

Ma*turbarea cea mai buna e aia la nervi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa traiesti pentru altii, invata sa respiri pentru tine.
Gaseste-ti puterea interioara, gaseste-te pe tine, si apoi o sa poti rezolva si probleme care vin din exterior.
Nu-ti spun sa-l cauti Buddha, ori cine stie ce, iti spun sa fii singura pentru un moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si ce te necajeste de fapt? Parintii si colegul? Atat? Nu e destul. tongue Si nici macar nu ti-ai taiat venele. Slabut.

| AirănMeidăn explică (pentru anonim_4396):

stiu, stiu
mi-am taiat doar arterele pana acum

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Acum serios, găsește-ți o ocupație serioasă, un hobby, lasă TPU și lumea din jur. Să vezi ce bine va fi atunci. 've been there before.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot spune nimic despre parintii tai fiindca nu stiu cum este.

Baiatul ala... Sa stii ca si eu cand eram printr-a 7a tot venea unul si ma lovea.
O data, de doua, de trei pana intr-o zi cand m-am intors cu o fata scarbita si plictisita si l-am intrebat cine l-a bagat in seama si daca l-au educat ai lui ca o fata nu trebuie lovita.

Cu materiile... Mare lucru.
Nu toti am fost nascuti genii.
Si tu invata doar la ce-ti place sau la ce crezi ca e important pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine și chiar mi-aș dori să te ajut cumva dar chiar nu știu. Am și eu o grămadă de probleme și habar n-am ce să fac, prefer să le ignor. Poate e și asta o soluție, nu știu. Scuze, știu că nu ți-am fost de ajutor.

| AirănMeidăn explică (pentru anonim_4396):

e-n regula, da, poate ca ignoratul e cea mai buna idee

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Eu zic totuși să nu asculți părerea unei persoane la fel de dezorientate.
Mi se pare că te asemeni oarecum cu mine. Am și eu pe cineva în familie care se amenință cu sinuciderea.

| AirănMeidăn explică (pentru anonim_4396):

nu ca as fi eu prea atasata de maica-mea oricum. dar totusi, m-as simti foarte vinovata

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Da, pare o situație complicată. Dar în final, totul va fi bine, o să vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mirke a răspuns:

Ok, pentru c m-ai pus sa iti citesc scisoarea ta de 3 pagini pe hartia asta igienica o sa iti raspund cu o mae seriozitate! Raspunsul la intrebarile tale vine din limba Japoneza pe care sigur ai invatat-o pana acum, KARATE, gand te deranjeaza colegul PAC, ii zici cu cacent invatat din anime! KA-RĂ-TE si te uiti fioros pe sub sprancene eventual din 3 4 cadre diferite unele foarte apropite sa iti simta respiratia fierbinte in urche sau in ceafa! apoi cu ecou te indepartezi usor de el, daca nu tine faza ii aplici o carte de bucate in cap, sau un Dex ca nu stiu ce manuale mai aveti si ce grosimi mai au copertile in zilele voastre! Deci oriunde karate-ul te poate ajuta, cand o mai auzi pe muma-ta ca ameninta cu suicidul, imediat ii aplici aceeasi procedura dar de data asta poti sa ii dai si 2 palme peste gura, si sa-i zici sa nu mai deschida gura decat daca vorbeste serios si nu degeaba, eventual o intrebi cum are de gand sa faca, si aici te pot ajuta cu niste metode mai sigure, pentru ca multi au incercat sa puna funia de lustra si s-au ales cu vanatai la dos pentru ca lustra nu tine! deci ori folosesti un cutit ascutit, deci ai putea sa-i ascuti cutitul in fata, sau sa-i deschizi fereastra daca stati mai sus de et 2, la et 1 nu are rost sa te mai obosesti, ai inteles ideea! daca consideri ca nu bluff-eaza atunci fa-i o programare la psihiatru si fa-i o internare urgenta, pentru ca te va afecta si pe tine daca o va face si tu nu ai ascultat-o si nu ai facut nimic in privinta sanatatii ei mintale! posibil sa o mostenesti! Asa si am ajuns la mancare, nu iti mai imagina carnea ca are ochi si gura, mananc-o si taci, daca o auzi ca striga de durere i-ar folosesti tehnica de karate pe care ai invatat-o si o gatesti in HODOR stile, dand cu ea de toti peretii vezi pe youtu.be cum se face, deci nu te simtii vinovata ca nu o mai doare, a durut-o cand traia dar cineva i-a curmat suferinta si va facut amndurora un bine si v-a dat ocazia sa faceti cunostinta deci nu o lasa sa se risipeasca! Aaa si era sa uit, DA tu esti de vina! daca tu nu iti vrei binele atunci cine crezi ca ti-l vrea? EU? deci daca nu ai chef de invatat nu o sa invat eu pentru tine, abia am invtat pentru mine, cel mai bine e sa te antrenezi cu colegele, si sa va puneti intrebari din lectii, asa vezi ce ai retinut si mai inveti si de la ele, in rest iti urez succes, nu stiu cati ani ai, dar pana te mariti o sa iti treaca, si daca plangi de acum, ce o sa mai faci dupa ce faci greseli si o sa le regreti? o sa razi? Ar fi bine! Simtul umorului ti-ar face bine, si ar fi cazul sa razi de necaz, si sa le razi necazurilor in fata, daca nu poti tu o sa o faca altii razand de tine, deci razi si tu cu ei! BAFTA!

| AirănMeidăn explică (pentru Mirke):

hah, mersi, raspunsul tau m-a facut sa zambesclaughing

| Mirke a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Macar atat, ca solutii pentru tine n-am! dar daca incerci faza cu karate-u sa imi zici cum a functionat! eventual folosesti tot ghizdanul daca nu gasesti carti cand se mai ia de tine!

| veryhonest a răspuns:

Tu detii controlul vietii tale, iar daca vrei sa se schimbe ceva, trebuie sa actionezi.

La colegu' ala dai doua peste cap, sau daca nu esti adepta agresivitatii, spune-i clar si serios sa nu mai dea in tine. La materii, invata doar la cele care te ajuta pentru facultate, iar pe celelalte, poti sa le dai dracului.

Nu vad ce legatura ai tu cu gandurile sinucigase ale lui maica-ta. Eventual, ca tot e maica-ta, poti s-o intrebi clar care e motivul si poti s-o ajuti sa gaseasca solutia la problema.
In legatura cu mancarea, e si ea foarte importanta. Daca te simti bine fizic, te vei simti bine si psihic (partial).

| claudiulihor a răspuns:

Roaga-te... serios!

| Vladd97 a răspuns:

Iti pot da cateva sfaturi doar printr-o conversatie. Trebuie sa fii mai explicita: cu varsta, povestea aceea lunga, de ce mama ta are acele reactii cu sinuciderea. Da-mi pm.

| ExorcistulAK47 a răspuns:

Hey Anca, toate trec și *tot ce nu te-omoară te-ntăreste. Sunt anumite clipe in viața noatra in care ne simțim lipsiți de puteri, suntem oameni cu slabiciuni, problema ta e una delicata la o varsta in care ai nevoie de mult spijin moral, faza cu părinții tăi...nu e chiar așa de rău, măcar ii ai pe amândoi, trăiesc, poti sa-i vezi, sa-i atingi.