| Maria7689 a întrebat:

Hei TPU, am o intrebare, deci sunt prietena cu o fata care este tiganca iar mama si tata imi spun sa inchei prietenia cu ea deoarece e tiganca si na. Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Ai putea sa le povestesti parintilor despre ea, sa afle ca e un copil normal si nu te va afecta negativ prietenia cu ea, nu? In ce context ati devenit prietene? Mergeti la aceeasi scoala? De exemplu, eu am fost la un liceu de top si o colega de etnie rroma a castigat premiu la olimpiada de romana.Prin asta vreau sa subliniez ca nu trebuie mereu sa dai curs prejudecatilor, chiar daca mediul in care ai crescut si implicit societatea ti-a inradacinat niste idei destul de fixe fata de minoritati.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Detalii numai tu știi!

Vorba aia: uscături sunt peste tot

https://adrianvintu.net/2019/05/13/tiganul-tot-tigan-ramane/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fii precauta, dar nu incheia prietenia.
Iar prin precautie ma refer la toate prieteniile, nu doar la cele cu "alte etnii".

| lpavel a răspuns:

Spune-le parintilor tai ca e viata ta personala si n-au nici un drept sa-ti spuna cu cine sa fii prietena si cu cine nu! Sunt multi tigani care sunt mult mai de treaba decat altii! Ascultati inima si fa cum crezi dar nu renunta la ea doar ca e tiganca!

| Xox0 a răspuns:

Etnia nu tine de caracterul omului. Mentine prietenia, dar fa-o mai putin publica si vorbeste cu prietena ta despre asta. Cere-ti scuze ca sitatia e cum e.

| Celdrept a răspuns:

Sa faci ceea ce simți nu ce ți se impune că nu ești cățelușa.

| EestiSodalane a răspuns:

Să asculți de părinții tăi și să închei prietenia