| ANONIMUSYXY a întrebat:

Hei TPU, am o nelanurire

Perioada intre razboaiele mondiale are un interval de 21 de ani si se numeste: perioada interbelica

Dupa cel de-al doilea razboi mondial se numeste: perioada interbelica. Aici am 2 intrebari: 1. cat tine perioada asta? si 2. perioada Razboiului Rece care e faza cu ea? e un sinonim cu perioada postbelica, sau e altceva?
Cel mai mult ma intereseaza anii! intervalul perioadei posbelice
FUNDA

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

"Postbelic" inseamna "dupa razboi".

Acum suntem in perioada postbelica si vom fi pana cand incepe altul.

Razboiul Rece a fost un razboi politic, nu militar.
O stare de tensiune intre statele lumii.

A tinut din 47 pana-n 91.

| ionutcatalin27 a răspuns (pentru Teffan):

De fapt originea Razboiului Rece incepe din martie 1946 odata cu declaratia prim-ministrului de atunci(inca) Winston Churchill de la Fulton Missouri in care condamna politica de bolsevizare a URSS-ului in Europa de Est si mai apoi avand sa rosteasca celebra sintagma a Cortinei de fier :"From Stettin in the Baltic to Trieste in the Adriatic, an iron curtain has descended across the Continent."

1 răspuns: