| Aalexander a întrebat:

Salut.
Daca perioada interbelica se refera la perioada dintre cele doua razboaie mondiale atuni perioata postbelica ce e?
Pe dex am gasit per dupa un razboi. Dar asta ar insemna ca dupa primul pana la al doile e si interbelic si postbelic. Deci cum vine?happy

5 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Este doar dupa al 2-lea Razboi
Mondial

| sublime89 a răspuns:

Perioada postbelica se refera la perioada de dupa al doilea razboi mondial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interbelic: intre Primul si Al Doilea Razboi Mondial.
Postbelic: dupa Al Doilea Razboi Mondial.

| Aalexander explică (pentru anonim_4396):

Dupa al doilea pana cand? pana in timpul actual sau cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aalexander):

Depinde si la ce te referi. De exemplu la istorie perioada postbelica e vazuta ca dupa ce-l de-al Doilea Razboi Mondial si pana in anii '90, sfarsitul comunismului in Europa. Apoi se vorbeste despre perioada contemporana.
Daca te referi la romana, din cate stiu eu, cei ce au scris dupa au fost numiti postbelici, dar cei mai actuali intra in diverse categorii: contemporani, optzecisti.