| Anonimgirl156 a întrebat:

Hei TPU, deci cred ca cel mai bine este sa vorbesc cu oameni care nu ma cunosc pentru ca nu risc trădarea pe care mi-o poate oferi o prietena. Eu am fost într-o școală de când am terminat grădinița. De 7 ani am stat cu aceiași colegi dar de când am trecut a 5-a profii au fost prea exagerați în special pentru mine. Eu sunt foarte emotiva și nu suport sa se tipe la mine. Anul asta trec a 7-a.Anul acesta m-am transferat la un liceu care are și școală generala. Eu am ajuns aici la începutul semestrului 2. Sper ca ați înțeles ceva. În clasa sunt 6 fete, una dintre ele fiind o buna prietena cu mine. Dar nu am ajuns la stadiul de bff sau ceva. Nu prea vreau sa ma încred în cineva prea mult. În clasa asta sunt foarte mulți băieți. Eu am 13 ani. Faza este ca la festivitatea de premiere, în iunie am stat cu niște prieteni super buni pe scaune, pe același rand din sala. Suntem un fel de grup:eu, prietena mea și 3 băieți care sunt foaaarte de treaba. Eu am stat lângă fata asta și un băiat care e practic cel mai drăguț și cel mai puțin nesimțit ca să spun asa. Și nu știu cum sa explic, parca am început sa îl simpatizez în ziua aia, mai mult decât pe ceilalți. După ce a început vacanta, cam prin luna iulie am vorbit cu el super mult. Nu știu de ce dar a început sa ma bage în seama mai mult și sa îmi scrie mai mereu. În majoritatea nopților nu puteam sa adorm și el era mereu acolo sa vorbim la 4 dimineața. Și vorbeam cu orele. Ca prieteni. Apoi am început sa realizez ca într-un fel am început sa îl plac. Nu am vorbit mult timp de atunci. Probabil fiind vara am uitat de asta. Eu în ultima luna efectiv am început sa ma uit la pozele lui înainte sa adorm și ma tot gândesc la el, deși în ultimul timp am început sa realizez ca îmi dădea atenție doar în calitate de prieten. Eu sunt destul de mica, cum spune sora mea ca să am gagic. Faza e ca vara asta m-am uitat la 6 seriale și o grămadă de filme. Îmi place super mult sa vad oameni cum chiar se iubesc. Și parca am asa o stare, îmi doresc super tare sa fiu cu cineva și sa îl îmbrățișez mereu și sa fie acolo. Conștientizez ca am doar 13 ani dar efectiv asa ma simt non-stop și parca acum câteva luni nu voiam nici măcar sa aud de iubit sau ceva de genul. E o stare super ciudata pe care o țin în mine, adică pe afara nu arat nimănui ca ma interesează asa ceva. Nu știu, poate aveți niște sfaturi. În disperarea mea sa primesc afecțiune ma atașez super mult de băieții pe care îmi place sa ii păstrez ca prieteni. Dacă as face prostia sa ii spun acelui băiat ca mi-a plăcut de el acum o luna, nu ar mai fi nimic la fel. Nu știu ce sa fac și ma simt super ciudat. Va rog sa nu faceți mișto de chestia asta pentru ca nu am chef. Poate vi s-a întâmplat. Chiar vreau sa am un baiat care sa fie acolo sa stau pe umărul lui când vreau și pur și simplu simt nevoia unuia. As fi super mulțumita doar sa ma placa cineva pe care îl plac și eu. Adică un băiat decent. Chiar dacă o sa fie ceva gen secret. Acum în școală, dacă ai prieten ești considerata curva sau se fac miștouri non stop. Nu vreau asta, dar totuși vreau afecțiunea unui băiat. Sper ca nu am fost o super ciudata. Bye

Răspuns Câştigător
| shu7e a răspuns:

Oamenii numesc chestia asta dragoste, iubire...
Intelegi tu.
Si e normal. Nu te ingrijora. Ce nu e firesc e sa vrei orice baiat. Caci daca e asa e un mare semn de intrebare.
Cred ca il vrei pe cel cu care stateai de vorba pe la 4 dimineata. Si cred ca asa simte si el (mai mult sau mai putin, greu de zis ce-i in mintea omului daramite asa din 2 randuri).
Vorbeste cu el.
Si... slabe sanse sa scapi de gura lumii. trebuie sa fiti foarte precauti. Mai ales tu ca totul se rasfrange asupra fetelor din pacate.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasa filmele si afectiuniile ca ai doar 13 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E normal sa simti asta la 13 ani. Eu (baiat) simteam asta si pe la 8-9 ani. Aveam de pe atunci crush-uri. Cred ca toti copiii ok simt nevoia asta, de mici.
Am avut prima prietena in gradinita, si nu glumesc. Ne placeam, ne pupam pe obraz, mancam impreuna, faceam echipa in cearta cu ceilalti pentru jucarii laughing
Poti sa vorbesti in continuare cu baiatul, nu e nimic nepotrivit, dar intr-adevar, nu e cazul sa aveti o relatie oficiala la varsta asta, pentru ca ar fi presiunea prea mare (din partea colegilor, prietenilor, etc).
Daca vei mai avea momente placute cu baiatul, spune-i ca apreciezi atitudinea lui fata de tine, pentru ca nu strica niciodata sa dai un 'semn'. Si faptul ca el sta treaz pentru tine e un semn din partea lui, poate ca si el simte aceleasi lucruri.

| Raizing a răspuns:

Mda! Mi-este greu sa cred ca ai 13anibig grin(te-ai exprimat foarte matura...) Nu-ti doresti cu adevarat 1 baiat (ti-a aparut in minte un mic Capriciu / Moft ) -ca si cum ti-ai dori o rochie - dupa ce o porti te plictisesti de rochita -si o sa vrei alta, ma explic?happy

Cum sa nu 13? Nu te cred laughing

| Anonimgirl156 explică (pentru Raizing):

Am 13 ani, nu am de ce sa mint? sunt eu mai matura asa...

| Raizing a răspuns (pentru Anonimgirl156):

big grin n-am insinuat niciodata ca minti.Subconstientul mi te-a dat de Golhee heeSora mai mare a scris acolo / altcineva(numai tu n-ai scris-o!)

| Anonimgirl156 explică (pentru Raizing):

Ma jur ca eu am scris. Am fost la multe olimpiade de compuneri și am un vocabular mai dezvoltat. În plus, nu putea scrie nimeni altcineva asta pentru ca e un secret pe care nu l-am spus nici măcar bff-ului. Îmi pare rău dacă nu ma crezi și îmi pare sincer rău că persoanele mai mari ma subestimează. Am 13 ani nu 8. Știu sa ma exprim destul de bine și practic vorbesc asa pentru ca e o întrebare publica și nu vreau sa fiu luata drept analfabeta. Sunt cuvinte pompoase și as fi luata la mișto dacă le folosesc în conversații cu prietenii dar țin cont ca aici sunt persoane și mai în vârstă care nu înțeleg expresii pe care le folosesc în fiecare zi. Sunt bine crescuta și ma pricep la cuvinte. Îmi pare rău dacă tu crezi ca toate persoanele de vârsta mea au un limbaj "ca la ușa cortului".