| VibeTrix a întrebat:

laughing
M-am pus pe ganduri si nu stiu...am niste gargauni la cap.
Fratele meu locuieste in Londra. (eu sunt in Romania acum). As vrea sa fac liceul acolo. Si vreau sa stiu cum se invata acolo?

Răspuns Câştigător
| Jessicathiemann a răspuns:

Se invata destul de bine, si pe mine ma ducea gandul, sistemul este bun, conditii bune, trebuie sa stii engleza perfect si sa stii sa scrii foarte bine. Ia in calcul ca trebuie sa inveti totul in engleza si trebuie sa citesti, scrii etc in engleza, iar ce stiu despre admitere conteaza mediile anilor 5-8 si examenul dar si examenele date la engleza in scolile specializate de engleza (trebuie sa le ai neaparat pentru a dovedi ca poti studia in engleza) iar testele costa destul de mult pentru a fi date. Deci trebuie sa le si iei, succes!
(funda)?

| VibeTrix explică (pentru Jessicathiemann):

Stiu ca trebuie sa stii foarte mult engleza. E si normal. La fel si sa scrii.
Multumesc mult!
Chiar e ciudat ca nu merge sa-ti dau funda...at wits' end

| Jessicathiemann a răspuns (pentru VibeTrix):

E ok, laughing sper sa stii ce vrei sa faci, apropo poti sta la camin sau acasa la rudele tale insa tot ai taxe de scolarizare iar subiectele scolare desi sunt mai usoare decat in Romania au si parti complicate. Acolo e bine sa mergi la colegiu si apoi sa lucrezi acolo intr-un anumit domeniu, nu e totul chiar cum vezi in filme, insa tara este minunata. Succes, pupp.

| VibeTrix explică (pentru Jessicathiemann):

Stiu. big grin Multumesc muult, pup :*

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

E totusi in Londra... Unii spun ca e mai lejer, ca au un sistem educational mai slab ca al nostru laughing dar ei sunt mai destepti si se implica in invatatura. Dar totusi nu ar trebui sa fie o problema, ma gandesc ca se poate invata acolo mai lejer asa. Prima data o sa fie nasol banuiesc.

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Stai, ce am zis big grin

| VibeTrix explică (pentru DoarBogdan):

?

Scuze...sunt confuza

| DoarBogdan a răspuns (pentru VibeTrix):

Ah, lel laughing Eu imi cer scuze happy
Am confundat intrebarea sad

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Se ia o carte, se desface si se citeste din ea, asa se invata acolo.

| VibeTrix explică (pentru FABULOSUL6000):

Pe comentariul tau nu il pun in considerare

| RareşTPUro a răspuns:

Se invata ok dar este dificil daca nu esti invatata. Fiindca totul este in limba engleza si daca nu te intelegi prea bine cu limba engleza, adica daca nu stii cel putin 88% e cam greu si nu vei fii in pas cu ce se preda pe moment si ce se invata... si la examene va fi dificil pentru tine. Fiindca tu te-ai obisnuit cu invatamantul din Romania si cand te vei duce intr-o tara straina, iti va fi dificil si ti se va parea ciudat intr-un fel.

| VibeTrix explică (pentru RareşTPUro):

Asa e. Mai ma gandesc. Habar n-am.
Multumesc mult!

| RareşTPUro a răspuns (pentru VibeTrix):

N-ai pentru ce! Vezi tu ce faci / cum faci. happy