| Fetitadragutza a întrebat:

Heii! Pentru maine la romana am avut de facut o compunere cerinta era asta : " Redactati o compunere intre 2 colegi, sub forma de dialog pe tema ultimului film vizionat de cei doi ( cel putin cate 8 replici pentru fiecare coleg ).
Si eu am facut asta :
" Ioana a fost acum cateva zile la film cu colegele ei. In drum spre scoala, ea s`a intalnit cu Mihaela, prietena ei.
Mihaela o intreba pe Ioana :
M : Ioana, ai fost la film?!
I : Da, si am vrut sa te chem si pe tine, dar nu mi-ai raspuns la telefon...
M : Da, stiu...am fost plecata in parc...
I : Si..cum a fost?
M : Foarte distractiv, dar la film cum a fost?!
I : Foarte bine. A fost comic! Am ras foarte mult!
M : Ce pacat ca nu am fost si eu!
I : Da..ai pierdut cel mai tare film! "

Si nu mai am idei ..trebuie sa mai scriu cate 4 replici de personaj ...ma puteti ajuta?!
Funda!
Multumesc! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Dacă ar fi după mine, după întrebarea „Cum a fost la film?" aș începe cu rezumatul lui cât mai succint (cam 200 de cuvinte), vreo 30-40 de replici mai importante, actorii, data lor de naștere, culoarea naturală a părului regizorului, numele soției cameramanului, chestii esențiale =)).
Nu serios, știi că nimeni nu o să-ți facă tema, nu? Dă-o naibii, îți trebuie un dialog de nivelul ciclului primar...
Bine că pentru compuneri gen http://www.b1.ro/......38108.html aveți imaginație.

2 răspunsuri:
| DeeALarysa a răspuns:

Scuza-ma, TPU nu sa inventat ca sa-ti faci tu tema pentru scoala...am inteles ca toti au minte tu nu sti s-o folosesti?

| Fetitadragutza explică (pentru DeeALarysa):

Scuza`ma draga, te-a bagat cineva pe tine in seama?
Am pus o intrebare, si daca nu ma insel TPU este un site pe care pui intrebari, nu?