| elizadutu a întrebat:

Heiii:*Am nevoie mare de ajutor, as vrea sa'mi explicati si mie ce inseamna la un aparat foto profesional:distanta focala, lentile si ISO? va roog mult sa ma ajutati. Dau fundita :*

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Distanta focala este distanta dintre obiectiv si subiectul pe care-l fotografiezi, lentile sunt "lupele" din componenta obiectivului, iso este sensibilitatea filmului folosit fata de lumina. Cu cat numarul este mai mare cu atat filmul este mai sensibil.