| elizadutu a întrebat:

Heiii:*Am nevoie mare de ajutor, as vrea sa'mi explicati si mie ce inseamna la un aparat foto profesional:distanta focala, lentile si ISO? va roog mult sa ma ajutati. Dau fundita celui mai detaliat raspuns:*

1 răspuns:
| ady9631 a răspuns:

Buna, pai sa incepem cu inceputul: Distanta focala reprezinta distanta fizica dintre senzorul aparatului de fotografiat si centrul optic al obiectivului. Cu cat aceasta distanta focala este mai mica (scurta) cu atat obiectivul este mai wide, are un camp de profunzime mare si o magnificare mai mica daca nu ai inteles se refera la cat apropie aparatul tau (5x-30x). De obicei, obiectivele wide (5x)sunt cele cu distanta focala mai scurta de 28mm. Obiectele apropiate se vad mari, cele indepartate se vad foarte mici si obiectele din planuri diferite au marimi disproportionate intre ele.
ISO se refera la sensibilitatea aparatului tau cu cat sensibilitatea e mai mare iti permite ca sa faci poze cu luminozitate scazut fara blitz ele iesind mult mai naturale, la culorile din poza ma refer.
Despre lentile nu stiu ce ti-as putea spune nu prea sunt multe de spus.
sper ca te-am ajutat :*.