| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU! Ce ati alege intre scoala publica si scoala privata? Si de ce? Avantaje si dezavantaje.
Si ce e "fundita"?( explicati-mi si mie ce e/cui pot da acea "funda")

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, nu platesti scoala de stat si acolo merg majoritatea copiilor/adolescentilor. Dar nu neapărat de asta. Si scoala privata este foarte buna, pentru ca se invata mult mai bine, dar e decizia ta la ce scoala vrei sa te duci. Eu nu stiu vreun liceu particular prin apropiere, pentru ca m-as fi dus. happy

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

La noi, scoala publica este scoala de stat, unde invatamantul este, asa-zis, gratuit, iar scoala privata este scoala unde se plateste tot, si unde merg copii de bani gata, ai caror parinti nu doresc ca odraslele lor sa faca scoala in comun cu orice sarantoc. Este insa adevarat ca sunt si scoli private, unde elevul/studentul are tot ceea ce ii trebuie pentru a se pregati pentru un viitor asa cum isi viseaza. Acestea din urma scoli sunt foarte scumpe, nefiind la indemana oricui.

| LaughingKarima a răspuns (pentru neutrino):

Stai putin ca eu sunt putin mai grea de cap, deci in Romania scoala publica=scoala de stat, nu? Ok, daca e asa insemna ca am inteles.Eu in momentul de fata ma aflu in L.A iar mama ma tot preseaza sa ma transfer la un liceul privat, ceea ce mie, sincera sa fiu nu imi prea convine deoarece nu as vrea sa imi las prietenii si colegii. Ma gandeam ca poate ma ajutati voi cu o parere. Cred ca totusi fac cumva sa o conving pe mama sa ma lase sa raman unde sunt.Multumesc pentru raspuns happy

| zurick a răspuns:

''Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit.''
Sursa:http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16
Mai multe despre TPU:http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca scoala de stat, la care ne ducem toti. Iar funda, este un fel de multumesc virtual, pe care il oferi unui user, doar daca a dat cel mai bun raspuns. Ea se afla in partea dreapta a raspunsului primit, prima dara este gri, iar daca apesi pe ea, devine portocaliebig grin Si desigur, poti sa si primesti funde. Sa inteleg ca esti noua pe aici. happy

| LaughingKarima a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar as vrea sa stiu si de ce ai ales scoala de stat, daca nu te superi.Chestia cu griul si portocaliul am observant-o dar nu stiam pe care fundita sa dau, ma gandeam ca poate fac ceva rau daca apas ce nu trebuie.Si da, sunt noua aici happy

| anonim_4396 explică (pentru LaughingKarima):

Pai, nu platesti scoala de stat si acolo merg majoritatea copiilor/adolescentilor. Dar nu neapărat de asta. Si scoala privata este foarte buna, pentru ca se invata mult mai bine, dar e decizia ta la ce scoala vrei sa te duci. Eu nu stiu vreun liceu particular prin apropiere, pentru ca m-as fi dus. happy