| galacticmauve1 a întrebat:

Hey, am o problema, un fel de mind block. Deci, am inceput liceul si toți noii mei colegi au o impresie proasta despre mine. Sincer nu sunt foarte comunicativă, sufăr de anxietate si nu stiu cum sa ma fac plăcută. Adevarul este ca pun la suflet tot ceea ce mi se intampla si nu pot reuși să ies din asta. De fiecare dată când ajung la liceu stau singura in banca pe telefon. As vrea sa fiu la fel de placuta ca alți colegi, dar mi-e frică de respingere si ma blochez in fata colegilor, ceea ce ii face sa aiba o impresie proasta despre mine. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, va multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Andra9pk a răspuns:

Draga,socializeaza fara temerea asta. Daca nu incerci, nu stii. Esti tu sigura ca vei fi respinsa? Da-le voie sa te cunoasca, sa isi schimbe parerea despre tine. E normal ca ei nu or sa caute anturaj cu tine daca stai numai in banca. Alatura-te la activitatile si discutiile lor. Spune-ti parerile tale, deschide subiecte cu ei..nu mai sta retrasa ca asa te inveti si cand te-oi duce la munca va fi si mai naspa.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să tragi linie la ce s-a întâmplat până acum. Nu mai deschide telefonul la școală.
Vorbește doar câteva cuvinte cu cineva. Orice. Persoana îți va răsounde.

| Celcestietot a răspuns:

Ai putea măcar să încerci cu câteva persoane diferite să comunici ca să vezi ce iesewinking.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu mereu m-am straduit sa fiu deschisa dar niciodata nu am reusit sa fiu pe placul tuturor.Cu timpul si cu varsta am invatat ca asta nici nu conteaza.Cum nu toti oamenii pot fi pe placul meu nici eu nu pot fi pe placul tuturor.imi ajunge sa fiu pe placul acelor persoane care imi sunt si mie.Si asta se si intampla caci cei de o seama se atrag.Incepe si tu sa vorbesti lejer si fara inhibitii cu acei care iti sunt pe plac.Cu cei care nu iti sunt nici nu incerca mai bine ingnora-i.