| Kream a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au caietul de vacanta din clasa a 6-a de la editura ART ...Va rog sa ma ajutati si pe mine cu exercitiile de la pagina 81-82...Dau Funda =D

Răspuns Câştigător
| Laaaaaaaaaw a răspuns:

82 )Rescrie prezentarea fiecarui element, folosind termeni cat mai expresivi si figuri de stil.
Aerul. Este format din mai multe gaze
dar in special si in cantitate mai mare se gasesc Azotul ( 78%,) Oxigenul ( 21 % )
Apa. Acopera 71% din suprafata GLOBULUI.
Solul. Invelis solid la suprafata Pamantului este acoperit de un strat afanat care se numeste SOL.
Plante si animale. Constituie elementul numit biosfera vietuitoarele traiesc in partea de jos a atmosferei in hidrosfera.
81 ) Alcatuieste o descriere urmand pasii de mai jos... blah blah ( ce iti zice enuntul ) laughing
TEMA : NATURA
ELEMENT 1 : Natura
ELEMENT 2. AERUL
ELEMENT 3. SOLUL
ELEMENT 4. PLANTE SI ANIMALE

Precizeaza fiecare element component referindu-te la forme culori, sunete, arome... ( ce iti cere enuntul )

. AERUL.
CULORI : Aerul nu are o culoare propie totusi ea pare divers colorata
AROME : Aerul nu are o aroma specifica.
SUNETE. Cand vremea este mai putin urata, afara putem auzi sunetul produs de un : fulger, vand, tunet ( sunete ale naturii ).
MIROS : Este format dintr-un amestec de gaze : azotul, oxigenul

In sfarsit laughing, AM TERMINAT! Sper ca te-am ajutat kiss... Temelee asteea laughing big hug

| Kream explică (pentru Laaaaaaaaaw):

Mersi m-ai ajutat acum am facut-o laughing

| Laaaaaaaaaw a răspuns (pentru Kream):

Nu ai pentru ce laughing. Niciodata nu e prea tarziu! rolling on the floor))

| Andru000 a răspuns (pentru Laaaaaaaaaw):

Imi poti da add..pe bybyyshiatat@yahoo.com?

4 răspunsuri:
| alinike2 a răspuns:

Am avut si eu caietul ala de cacao straight face E super nasol