| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca sunt anumite lucruri, pe care doar persoanele otaku/iubitorii de anime (si baieti si fete) le pot intelege, iar persoanele care nu sunt pasionate de animeuri, nu le pot intelege?

Vad ca oamenii care nu sunt pasionati de animeuri nu pot intelege anumite lucruri, pe care persoanele otaku le inteleg. Nu stiu cum sa explic sau sa spun concret care ar fi acele lucruri, dar am observat ca asa este.

Voi ce parere aveti?
Vreau si parerea persoanelor otaku/iubitori de anime, dar si parerea celor care nu sunt pasionati de animeuri, ca sa pot face o comparatie.
Multumesc anticipat!

45 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Normal ca vezi cu alti ochi imprejurimea. Si eu pot sa zic ca privesc fotbalul diferit de tine,, e normal sa faci asocierea asta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ma asteptam la un raspuns pozitiv din partea ta!

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Deci era immmposibil să nu bagi tu în răspuns cuvântul fotbal. }}

Cei care nu se uită la anime, se întreabă mai degrabă '' chiar te uiți la așa ceva? '' sau nu înțeleg de ce ne plac.
Ietă... dacă place, ce vrei, mi se par interesante și plăcute,*** --
Probabil ai dreptate, s-a schimbat ceva.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cate conturi iti mai faci aparitia?

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Ne apucam sa facem discriminari acum?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu fac discriminare, doar ca m-ai surprins cu un raspuns pozitiv, de obicei nu faci asta, deci mi s-a parut ceva neobisnuit big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu de obicei gandesc pozitiv doar cand este cazul, n-ai sa ma vezi pe mine vreodata ca ma leg de ceva anume fara sa am un motiv! Doar ti-am mai zis

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Ăsta e ultimul, promise }}

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Bwhahahah

| Drimmero a răspuns:

Cum se numesc aia pasionati de hentai?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Chiar nu stiu! laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Tradus in engleza ar insemna :pervert", si in romana "pervers".

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Nimic nestiut!

| RainmakerX a răspuns:

Ma uit la anime-uri si pot spune ca o persoana care se uita la anime-uri nu este cu mult mai culta sau mai fericita decat una care nu se uita.

Anime-urile sunt desene japoneze, intelegeti asta. Diferenta intre anime-uri si cartoons este ca primele prezinta o situatie si au un incipit, cauza de la care porneste actiunea, desfasurare a actiunii, punct culminant si deznodamant in timp ce la cartoons este ceva gen "o aventura in fiecare zi".
*Episoadele nu au legatura *

Exista anime-uri cu idei faine precum Psycho pass in care fiecare persoana este judecata in functie de nivelul de crima. Da, acest anime te poate schimba dar foarte putin. Cu cat esti mai nemultumit de tine, cu atat o sa te schimbe mai mult *no offence*.

La fel este si cu alte drame sau personaje cu povesti faine. Tot ce vezi in anime-uri sunt chestii deja cunoscute, nu inveti nimic nou de acolo.

Lucrurile respective le poti gasi lejer citind. De exemplu zeul calamitatii Yato din Noragami spunea " nu exista dorinte gratuite " si " nu inteleg de ce tinerii din ziua de azi decid sa aiba sute de prieteni falsi... unul bun este de ajuns"

Lucrurile acestea ti se par noi? Desigur ca nu! Dar daca le vezi pentru prima data intr-un anime atunci da, te ajuta.
Partea buna in anime-uri este ca iti sunt date si exemple concrete prin anumite povesti.

Concluzia ar fi : Ideile din anime-uri nu sunt unice. Acestea sunt realizate/furate de catre autor si introduse in anime. Daca te schimba ceva atunci te schimba ideea din spatele plotului, nu plot-ul in sine.

De obicei anime-urile tin la idei precum "prietenul la nevoie se cunoaste".

| untu a răspuns:

Nu imi plac animeurile pentru ca sunt plictisitoare!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Asta spune doar cine nu stie cum sunt ele in realitate!

| justanotheruser99 a răspuns:

Sa ști ca îmi place sa observ comportamentul oamenilor, si pot spune ca in general fanii anime sunt destul de open-minded, dar bineînțeles ca exista si excepții. Poate percepțiile diferă, dar crede-ma exceptand persoanele cu un nivel redus de materie cenușie, suntem cu toții capabili sa intelegem diferite lucruri, dar depinde si de faptul cum le interpretează fiecare. Mentalitatea diferă, dar nu neapărat in funcție de faptul ca ne uitam la animeuri sau nu. Deci eu nu generalizez, împărțind oamenii in funcție de criterii de genul, pentru ca de multe ori persoanele care împărtășesc aceleași hobby-uri înțeleg unele subiecte (legate de pasiunile lor) diferit fata de ceilalți. Deci e discutabila toată faza asta. Totul depinde de mentalitate.
PS: eu nu ma prea uit la animeuri, când am fost mai mica ma uitam la Naruto si inca unul pe Minimax, îmi scăpa numele, insa nu pot spune ca le urasc, dar nici inebunita dupa ele nu sunt, deci poate ma clasez undeva la borderline.

| Clorox a răspuns:

Da, normal ca sunt unele chestii pe care doar noi le intelegem!
Un om normal nu stie ce inseamna 'baka' sau nu stie ce inseamna 'yandere'.
Sunt multe exemple de spus dar degeaba daca vorbesti cu peretii!
Daca nu-i intereseaza lumea anime'urilor nu-mi pasa, imi place ca sunt un otaku si ma mandresc cu asta happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Si eu ma mandresc ca sunt otaku!

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

Luati-as otaku-n ****!
laughing

Si eu m-am schimbat de cand ascult rap si metal.

Animeurile nu stiu cum te schimba, treaba voastra.

Stiu si eu un anime:
https://shortcut-test2.s3.amazonaws.com/......o_Pico.jpg

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Nu vreau sa ma cert, dar daca ai de gand sa vii cu injurii, te poftesc sa nu mai raspunzi la intrebare, accept orice fel de parere, fie pozitiva, fie negativa, dar nu accept injurii.

| Clorox a răspuns (pentru Deaad):

You're pointless! Daca nu ai fi fost asa de prost educat puteai sa pleci, dar degeaba, nu avem ce face cu persoanele ca tine, sunteti niste needucati care nu au ce face cu viitorul lor decat sa injure alte persoane, stii ce te-a schimbat pe tine? Nu rap-ul sau metal-ul, prostia te-a schimbat! Te poftesc cu drag sa parasesti dracu intrebarea daca nu-ti convine! By the way, mai invata GRAMATICA aia...
Lua-(ti)-as*
Inainte sa faci pe cineva prost uita-te la tine laughing
Nici macar nu stii sa scrii si ai tupeu sa faci pe cineva prost!
PS: Cred ca-ti dai seama cine-i prostul dintre tine si AnimeLover95 laughing

| Deaad a răspuns (pentru Clorox):

Faza cu "lua-(ti)-as",TPU-ul mi-a adus cuvantul la forma "luati-as".
Eu cred ca te-ai suparat ca un fraier doar pentru ca am folosit cuvantul pu%%a.
Nu e de condamnat,majoritatea sunteti inchisi la minte.
Dar o sa folosesc pu&^, piz%@, co@i£ de cate ori am chef pana cand ajung suspendat, ok? Nu-mi spuneti voi sa nu vorbesc asa cum vreau si asa cum simt.

Daca citeai mai bine raspunsul meu iti dadeai seama ca nu va injuram, iar dupa faza de la inceput am pus un emoticon.

Salveaza-ti energia pentru alte persoane de care merita sa te iei.

Raspuns si pentru celalalt fraier care a pus intrebarea.

| Clorox a răspuns (pentru Deaad):

Eu mi-am dat seama ca teoretic nu ai injurat, dar pur si simplu, m-am luat de tine deoarece nu suport cand cineva injura si se ia fara motiv de cineva!
Stii? Daca intrebarea era pentru fraieri sau daca cine a pus-o a fost fraier, de ce ai comentat la ea? laughing
Nu am ce sa-ti zic decat 'Welcome to the party'

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În toate culturile/curentele există lucruri pe care le pot înțelege mai ușor cei pasionați sau care fac parte din acestea, altfel n-ar mai fi numite curente/culturi.
Nu folosesc "doar" pentru că există destui care se informează despre acele lucruri, fără să devină neapărat pasionați.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam ai dreptate tu,, da' o integele cineva asta?

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Intelege,,my bad/

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Depinde.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Factori si factori la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate am observat eu, persoanele obsedate de anime incearca sa fuga de viata reala.
Pasionat nu inseamna obsedat, dar cu cat e mai mare pasiunea cu atat se apropie mai mult de obsesie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine spus "incearca sa fuga de viata reala", cam asta mi se intampla mie.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Nici eu nu inteleg multe lucruri pe care alti oameni care se uită la anime le inteleg. Cum ar fi chestia cu „waifu" eu nu îi văd rostul și mi se pare o prostie. Sau chestia cu fanserviceul. Eu urăsc fan-service-ul, nu da fanilor ce vor!

Răspuns utilizator avertizat
| ihacoswhy a răspuns:

Deci, personal, am observat ca iubitorii de anime-uri sunt mult mai prietenosi. Deci, pe bune. Si pe mine m-au schimbat anime-urile pentru ca am vazut o mare diversitate de genuri in ceea ce priveste anime-urile, am invatat cate ceva din toate povestile si mi-au schimbat perspectiva asupra vietii. Foarte deep, dar asa elaughing. In plus, cultura japoneza este foarte diferita si asta este foarte vizibil in anime-uri si cred ca vazand cultura lor si stilul lor de viata, de comunicare si de adaptare in societate ne-a atras si ne-a facut sa privim din mai multe perspective. Sunt sigura ca daca m-as uita si la filme poloneze, spaniole, arabe s-a.m.d. as avea in capul meu o varzalaughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru ihacoswhy):

Esti fata? Eu am avut impresia ca esti baiat!

| ihacoswhy a răspuns (pentru Mayhem666):

N-aveai cum sa stiilaughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru ihacoswhy):

Nu am spus ca stiu, am spus ca asa am avut impresia.

| HandaSei a răspuns:

Mă pot considera un fan destul de înrăit al anime-urilor dacă pot spune așa... dar nu am înțeles totuși prea multe din ce ai vrut să spui! rolling on the floor

Pentru mine personal sunt doar o altă formă de cinematografie, nimic mai mult, iar chestii bune și chestii rele poți extrage din orie domeniu, nu doar anime... ^.^

Dacă ar fi să o iau așa, probabil m-am schimbat puțin, adică am învățat multe expresii noi și interesante într-o limbă nouă, pot fi ceva mai critic când văd chiar și un desen sau niște efecte speciale prost făcute în filme...

Dar probabil cel mai important lucru pe care la făcut pentru mine e că ma făcut să realizez "într-ul final." cât de la pământ, fără expresivitate și nici un gram de progres sau originalitate este industria de filme și seriale! rolling on the floor

Deci pot spune că ma făcut să-mi schimb puțin concepțiile despre anumite lucruri, dar nu că neapărat mi-a schimbat modul de gândire, eu unul mereu am gândit puțin diferit și fără să mă uit la anime, fiecare e unic la acest capitol... ^.^

| TheKingBacca a răspuns:

Eu cred ca ai o problema. Daca ne uitam la anime-uri, tot aceeasi persoana suntem. Nu ne schimbam peste noapte.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheKingBacca):

Eu de cand ma uit la animeuri, adica aproape de un an, m-am schimbat mult, nu mai sunt aceeasi persoana care eram, si nu sunt singurul care a observat asta, multi mi-au spus asta. Deci gresesti! Si raspunsul tau nu are nici o legatura cu intrebarea pe care am pus-o!

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Ai fi văzut o schimbare și dacă nu te uitai la anime.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea cred!

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Mintea omului e în continuă schimbare, la fel și comportamentul. Un an e o perioadă lungă în crești, te bați de situații diferite direct sau indirect etc.
Nu poți să relaționezi toată dezvoltarea ta cu un singur factor, având în vedere că vezi situații și în altceva, cum ar fi cărți, filme, viața reală.