| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca sunt anumite lucruri, pe care doar persoanele otaku/iubitorii de anime (si baieti si fete) le pot intelege, iar persoanele care nu sunt pasionate de animeuri, nu le pot intelege?

Vad ca oamenii care nu sunt pasionati de animeuri nu pot intelege anumite lucruri, pe care persoanele otaku le inteleg. Nu stiu cum sa explic sau sa spun concret care ar fi acele lucruri, dar am observat ca asa este.

Voi ce parere aveti?
Vreau si parerea persoanelor otaku/iubitori de anime, dar si parerea celor care nu sunt pasionati de animeuri, ca sa pot face o comparatie.
Multumesc anticipat!

45 răspunsuri:
| TheKingBacca a răspuns:

Eu cred ca ai o problema. Daca ne uitam la anime-uri, tot aceeasi persoana suntem. Nu ne schimbam peste noapte.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheKingBacca):

Eu de cand ma uit la animeuri, adica aproape de un an, m-am schimbat mult, nu mai sunt aceeasi persoana care eram, si nu sunt singurul care a observat asta, multi mi-au spus asta. Deci gresesti! Si raspunsul tau nu are nici o legatura cu intrebarea pe care am pus-o!

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Nici eu nu inteleg multe lucruri pe care alti oameni care se uită la anime le inteleg. Cum ar fi chestia cu „waifu" eu nu îi văd rostul și mi se pare o prostie. Sau chestia cu fanserviceul. Eu urăsc fan-service-ul, nu da fanilor ce vor!

| RainmakerX a răspuns:

Ma uit la anime-uri si pot spune ca o persoana care se uita la anime-uri nu este cu mult mai culta sau mai fericita decat una care nu se uita.

Anime-urile sunt desene japoneze, intelegeti asta. Diferenta intre anime-uri si cartoons este ca primele prezinta o situatie si au un incipit, cauza de la care porneste actiunea, desfasurare a actiunii, punct culminant si deznodamant in timp ce la cartoons este ceva gen "o aventura in fiecare zi".
*Episoadele nu au legatura *

Exista anime-uri cu idei faine precum Psycho pass in care fiecare persoana este judecata in functie de nivelul de crima. Da, acest anime te poate schimba dar foarte putin. Cu cat esti mai nemultumit de tine, cu atat o sa te schimbe mai mult *no offence*.

La fel este si cu alte drame sau personaje cu povesti faine. Tot ce vezi in anime-uri sunt chestii deja cunoscute, nu inveti nimic nou de acolo.

Lucrurile respective le poti gasi lejer citind. De exemplu zeul calamitatii Yato din Noragami spunea " nu exista dorinte gratuite " si " nu inteleg de ce tinerii din ziua de azi decid sa aiba sute de prieteni falsi... unul bun este de ajuns"

Lucrurile acestea ti se par noi? Desigur ca nu! Dar daca le vezi pentru prima data intr-un anime atunci da, te ajuta.
Partea buna in anime-uri este ca iti sunt date si exemple concrete prin anumite povesti.

Concluzia ar fi : Ideile din anime-uri nu sunt unice. Acestea sunt realizate/furate de catre autor si introduse in anime. Daca te schimba ceva atunci te schimba ideea din spatele plotului, nu plot-ul in sine.

De obicei anime-urile tin la idei precum "prietenul la nevoie se cunoaste".

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În toate culturile/curentele există lucruri pe care le pot înțelege mai ușor cei pasionați sau care fac parte din acestea, altfel n-ar mai fi numite curente/culturi.
Nu folosesc "doar" pentru că există destui care se informează despre acele lucruri, fără să devină neapărat pasionați.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Ai fi văzut o schimbare și dacă nu te uitai la anime.

| Drimmero a răspuns:

Normal ca vezi cu alti ochi imprejurimea. Si eu pot sa zic ca privesc fotbalul diferit de tine,, e normal sa faci asocierea asta.

| justanotheruser99 a răspuns:

Sa ști ca îmi place sa observ comportamentul oamenilor, si pot spune ca in general fanii anime sunt destul de open-minded, dar bineînțeles ca exista si excepții. Poate percepțiile diferă, dar crede-ma exceptand persoanele cu un nivel redus de materie cenușie, suntem cu toții capabili sa intelegem diferite lucruri, dar depinde si de faptul cum le interpretează fiecare. Mentalitatea diferă, dar nu neapărat in funcție de faptul ca ne uitam la animeuri sau nu. Deci eu nu generalizez, împărțind oamenii in funcție de criterii de genul, pentru ca de multe ori persoanele care împărtășesc aceleași hobby-uri înțeleg unele subiecte (legate de pasiunile lor) diferit fata de ceilalți. Deci e discutabila toată faza asta. Totul depinde de mentalitate.
PS: eu nu ma prea uit la animeuri, când am fost mai mica ma uitam la Naruto si inca unul pe Minimax, îmi scăpa numele, insa nu pot spune ca le urasc, dar nici inebunita dupa ele nu sunt, deci poate ma clasez undeva la borderline.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam ai dreptate tu,, da' o integele cineva asta?

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Intelege,,my bad/

| Clorox a răspuns:

Da, normal ca sunt unele chestii pe care doar noi le intelegem!
Un om normal nu stie ce inseamna 'baka' sau nu stie ce inseamna 'yandere'.
Sunt multe exemple de spus dar degeaba daca vorbesti cu peretii!
Daca nu-i intereseaza lumea anime'urilor nu-mi pasa, imi place ca sunt un otaku si ma mandresc cu asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Depinde.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Factori si factori la mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate am observat eu, persoanele obsedate de anime incearca sa fuga de viata reala.
Pasionat nu inseamna obsedat, dar cu cat e mai mare pasiunea cu atat se apropie mai mult de obsesie.

| Deaad a răspuns:

Luati-as otaku-n ****!
laughing

Si eu m-am schimbat de cand ascult rap si metal.

Animeurile nu stiu cum te schimba, treaba voastra.

Stiu si eu un anime:
https://shortcut-test2.s3.amazonaws.com/......o_Pico.jpg

| untu a răspuns:

Nu imi plac animeurile pentru ca sunt plictisitoare!

| Drimmero a răspuns:

Cum se numesc aia pasionati de hentai?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Si eu ma mandresc ca sunt otaku!

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine spus "incearca sa fuga de viata reala", cam asta mi se intampla mie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Chiar nu stiu! laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Tradus in engleza ar insemna :pervert", si in romana "pervers".

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Nimic nestiut!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Asta spune doar cine nu stie cum sunt ele in realitate!

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea cred!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ma asteptam la un raspuns pozitiv din partea ta!

| Mayhem666 a răspuns (pentru RespectMirceaVulcanescu):

Habar nu ai despre ce vorbesti! Animeurile m-au schimbat pe mine, si imi place cine sunt acum. O sa ti se para ciudat ce o sa iti spun acum, dar eu traiesc intr-o alta lume fata de lumea in care traiesti tu, eu vad lucrurile diferit de cum le vezi tu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Nu vreau sa ma cert, dar daca ai de gand sa vii cu injurii, te poftesc sa nu mai raspunzi la intrebare, accept orice fel de parere, fie pozitiva, fie negativa, dar nu accept injurii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Deci era immmposibil să nu bagi tu în răspuns cuvântul fotbal. }}

Cei care nu se uită la anime, se întreabă mai degrabă '' chiar te uiți la așa ceva? '' sau nu înțeleg de ce ne plac.
Ietă... dacă place, ce vrei, mi se par interesante și plăcute,*** --
Probabil ai dreptate, s-a schimbat ceva.