| 1234dany5 a întrebat:

Hi TPU! Am o intrebare : Voi ce parere aveti care este un animal de companie sau mai bine zis prieten mai bun :cainele sau pisica (eu zic ca,(virgula) cainele deoarece e mult mai jucaus si frumos am vazut si multe poze unde scriau ca,(virgula) cainele e singura fiinta care se gandeste la om mai mult de cat la el happy... au am doi caini foarte draguti. Desi unora le plac pisicile, voi ce credeti care dintre ei si care e mai frumos?

Răspuns Câştigător
| BlueViP a răspuns:

Parerea mea e ca animalul ideal de comapie e un caine. E loial si cum ai spus si tu, si-ar da si viata pentru stapan. Un caz de loialitate a cainilor a fost prezentat si in filmul Hachi: A Dog's Tale (2009) este o drama a unui caine akita inu, o rasa japoneza. Daca nu l-ai vazut te sfatuiesc sa il vizionezi. Cainii sunt prietenosi, protectori, jucausi, dar pot fii si agresivi in functie de cum ii dresezi. Mie personal mi-ar placea sa am un caine ca animal de companie, dar cum stau la bloc, ma multumesc cu un perus.

| 1234dany5 explică (pentru BlueViP):

Am vazut filmul e foarte frumos si am plans de cate ori l-am vazut sad... ai mare dreptate ce spui desore caini tongue

12 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu cred ca exista un animal de companie mai bun decat altul, ci sunt animale de companie potrivite tipului de personalitate al stapanului. Unii prefera pisicile, altii cainii, unii reptilele sau pasarile si asa mai departe. Personal imi plac mai mult pisicile decat cainii (am una) si consider ca mi se potriveste mai mult alegerea. Pisicile nu cer atat de multa atentie precum cainii, sunt mai egoiste, daca putem spune asa si se descurca mai mult singure, din cate am observat. Dorm 16 ore sau chiar mai mult din zi si nu sunt atat de solicitante ca si cainii. Probabil ca as fi preferat cainii daca as fi avut un alt tip de personalitate.

| DenisIonut01 a răspuns:

Depinde, mie nu imi plac nici unu dintre ei pentru ca la pisica pute cutia cu nisip iar la caine la fel cand mergi sa il plimbi afara trebuie sa ai strangi tu treaba mare si daca vine vreun caine sa se bata ai intrat intr-o problema. Prefer o pasare in colivie sau broasca testoasa e mai usor de intretinut.

| 1234dany5 explică (pentru DenisIonut01):

Bine dar nu trebuie neaparat sa vezi partea rea oricum partea cea buna e ca sunt foarte frumoasi draguti si chiar si ei sunt fiinte care au suflet nu trebuie se vezi ce-i mai rau pentru ca sunt niste animale care chiar iti pot fi prieteni dar bine daca ti-e iti plac mai mult pasarile si broastele testoase (ciudat) e parerea ta!

| DenisIonut01 a răspuns (pentru 1234dany5):

Pasarile da imi plac, broastele nu, si imi plac caini chit ca am fost muscat cand eram mic doar ca nu mi-as lua caine din 2 motive spuse mai sus (escrementele si bataie intre caini sau poate musca pe careva), si pisica imi place si chiar am o pisica dar sta in camera parintilor ca nu imi place ca lasa par.

| zurick a răspuns:

Pisica mi se pare cam aroganta.
Prefer cainele pentru ca este loial, prietenos, nu artagoasa ca o pisica.
Oricum gusturile nu se discuta.

| greyhound a răspuns:

Zic ca depinde de caracterul fiecarui stapan ce animal de companie prefera.
Mie oricum imi plac si cainii si pisicile in mod egal.

| Vans a răspuns:

Ţinând cont de faptul că am multe lucruri în comun cu pisicile,adică dormitul, mâncatul, statul şi făcutul de nimicuri, îmi plac mai mult pisicile. Dintotdeauna mi-au plăcut mai mult, îs mai leneşe şi mă înţeleg bine cu ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu ma gindesc cit de jucaus este. Repet cea ce spui si tu: ciinele este singurul animal care se gindeste la om (si nu numai) mai mult decit la el insusi. Deci, este un bun prieten.

| daniellle a răspuns:

Gusturile nu se discută. Unora le plac mai mult pisicile, altora câinii.
De asemenea, şi eu consider că cel mai bun prieten al unui om este câinile. Deşi îmi plac foarte mult pisicile mi se par parşive, sincer. laughing
Când am avut de ales între o pisică şi un câine ca animal de companie, am ales un câine şi sunt mândră de alegerea făcută. ^^
Acum, asta ţine de fiecare om în parte. Fiecare îşi are gusturile lui.

| DomnisoaraPapusica a răspuns:

Mie, pesonal, imi plac pisicile. Am avut o slabiciune pentru ele inca din burtica mamei. Atunci cand era insarcinata, iar eu dadeam pe acolo din picioruse, ii punea tata motanul pe burta, iar acesta incepea sa toarca si ma linistea pe mine.
Deci... cam asta este, acum a 3 pisici si le iubesc ca pe ochii din cap.
Dar, asa este, fiecare cu gusturile lui.

| ChimieIsLove a răspuns:

Caini sunt pentru oameni activi:arunca-i jucaria adu-o inapoi du-l la plimbare sterge-i treburile mangaie-l scarpina-l.inschimb inei pisici ii trebuie draga draga si miau miau si plus ca lasa par, mult par! eu sunt o fire mai jucausa si am doi catei mama si fiica...Asta e parerea mea!