| anonim_4396 a întrebat:

Hmm, ce ați crede despre o persoană care devine peste noapte din timidă, sfioasă, nesigură pe sine, exact opusul?
Adică gen o vezi azi, vorbești cu ea, e la fel, dar a doua zi rămâi surprins de parcă ai vorbi cu altă persoană.
Cum ați explica schimbarea?

Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Schimbarile de acest tip apar daca e un stimul care sa afecteze psihicul, de genul: sa fii nevoit/obligat sa vorbesti in continuu cu persoane noi. Schimbarile de genul afecteaza mintea. Daca omul e pus in continuu in situatii periculoase, va deveni mai putin speriat cand vine una, e asemanator cu mancatul de alimente iuti:cu cat mananci mai mult iuti iti cresti rezistenta. Daca te opresti cu iuteala (in aceasta situatie, ar fi daca nu ar vorbi cu nimeni dupa o lunga perioada) ar ajunge de unde a pornit si ar trebui sa o ia de la capat(si la alimente picante, deoarece iti scade rezistenta, si la timiditate, deoarece nu mai esti obisnuit, si iti devine foarte greu dupa).

4 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Există mai multe posibilități de a explica o astfel de schimbare, iar fără mai multe detalii este dificil să oferim o explicație precisă. Cu toate acestea, iată câteva posibile explicații:

Experiențe noi sau evenimente semnificative - persoana ar putea să fi avut o experiență puternică sau o serie de evenimente care să o fi făcut să se simtă mai încrezătoare și mai sigură pe sine. De exemplu, ar putea să fi obținut un nou loc de muncă sau să fi făcut o nouă prietenie.

Terapie sau auto-reflecție - persoana ar putea să fi căutat ajutor profesional sau să fi început să se auto-reflecționeze și să lucreze la dezvoltarea încrederii în sine și a abilităților sociale.

Schimbări hormonale sau de sănătate - unele schimbări fizice sau hormonale pot avea un impact asupra personalității unei persoane.

Schimbări de mediu sau de situație - uneori, o schimbare de mediu sau de situație poate avea un impact semnificativ asupra personalității unei persoane. De exemplu, o persoană timidă poate deveni mai încrezătoare și mai deschisă dacă se mută într-un oraș nou sau își face un nou cerc de prieteni.

În general, schimbările de personalitate nu sunt neobișnuite și pot fi influențate de o serie de factori. Este important să nu judecăm prea repede pe cineva pentru schimbările sale și să încercăm să înțelegem ceea ce se întâmplă în viața lor.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu cred în schimbări bruște, acestea sunt posibile în timp. O fata de 16 poate fi timida dar deja la 30 sau 40 când are experienta de viata și probabil propria familie, cu siguranță că va scăpa de timiditate și va fi mai sigura pe ea. Dar o fata sa fie azi nesigura, timida si mâine opusul nu se poate, poate încearcă ea sa para altfel și se străduie, face niște eforturi, își inima în dinți cum se spune, dar în sinea ei tot timida este și nu știu cât poate convinge ca e fix invers

| CostinAlamariu a răspuns:

Unde tot întalnesti arhetipurile astea de oameni? Și de ce nu ești în stare să judeci tu cum le vezi fara sa-ti redirectionezi judecata catre internet?

Răspuns utilizator avertizat