| rsr13 a întrebat:

Imi dati o parere care liceu din Iasi e mai bun dintre Dimitrie Cantemir, Alexandru Ioan Cuza si Garabet Ibraileanu va rog? Multumesc.

3 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Dintre cele trei, Garabet Ibraileanu, pentru seriozitatea si atmosfera de studiu superioare.
In ce priveste rezultatele de la bac, toate au procente bune.

Cele trei licee au aceleasi profile : si real (mate-info si stiinte ale naturii ) si uman( stiinte sociale si filologie ).

Ia in calcul totusi si distanta fata de casa ta ( daca esti din Iasi); nu e de neglijat.

| rsr13 explică (pentru michelia):

Multimesc mult, la stiinte sociale as vrea, nu sunt din Iasi, sunt din Roman, in clasa a8-a si voiam sa vad care e mai bun sa incep din timp sa-mi conving parintii sa ma lasa sa fac liceul acolo.

| michelia a răspuns (pentru rsr13):

Sper ca intre timp te-ai mai gindit si te-ai razgindit cu venitul la Iasi pentru a urma liceul. Ai avea o mare dezamagire in cazul in care ai urma oricare dintre liceele astea, desi sint de nivel onorabil.
O sa ai timpul si ocazia de a studia in Iasi la facultate. Esti dintr-un oras cu licee bune si e momentul sa stai acasa inca.
Trebuie sa fie acolo ceva apropiat cu ce iti doresti tu.

Succes!