| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum se numeste insecta de la minutul 2:45-2:50-2:53 din melodia asta https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w?

10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Am mai multe variante, acum tu alegi : Spilosoma lubricipeda, Estigmene acrea, Spilosoma virginica. Cred că este ultima precizată. Am enumerat mai multe specii, pentru că nu prea îmi dau seama, datorita culorilor negative.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Uitanduma la videoclip insecta aceea m-a facut curios chiar vreau sa stiu ce e, nu stiu de ce dar cred ca am mai vazut-o undeva dar nu mai tin minte unde anume.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Este o molie. Probabil că o văzuseși într-un desen când erai mai mic (vorbesc serios). Era un răufăcător molie într-un desen.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Asa e eram copil cand am vazut-o pentru prima data si tin bine minte ca eram la tara la taicamiu, eram in bucataria de vara si unchiul meu citea seara cateva pagini din Biblie inainte de culcare. Tin minte ca insecta asta se lovea de soba si de bec eram copil nu stiam prea multe daca aveam 7-8 ani pe atunci.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Sti e chiar ciudat sa o vezi intr-un videoclip din asta care transmite un mesaj despre religie e chiar ciudat, totusi oare ce inseamna insecta asta oare apare de la canicula s-au de mirosul de mort.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

A inca ceva stiu ca de obicei insectele astea le-am mai vazut in filmele de groaza dar nici atunci nu stiam ce inseamna acele insecte.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Profețiile omului-molie?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Nu serios fara misto chiar am vazut insecta aia pe viu cand am citit pentru prima data Biblia si am stat si m-am gandit la ce e scris acolo si nu am spus la nimeni pana acum ma jur https://www.tpu.ro/......a-cand-am/

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Nu serios chiar am vazut-o ma jur era cat se poate de reala insecta aia.