| AndreiGabi a întrebat:

Incerc sa imi formez o anumita idee despre religie.Tot citesc intrebari(de ex) pe TPU despre Dumnezeu si diferite opinii despre existenta acestuia...

Credinciosii:ce va face sa credeti in Dumnezeu? De ce spui ca El exista? Poate fi cea mai mare minciuna a istoriei, poate fi doar o poveste de manipulare a populatiei...Sunt atatea intrebari la care nu va puteti raspunde si ocoliti totul. Poftim una:
Cand iti pare rau de ceva inseamna ca ai gresit?
Geneza 6:6"I-a părut rău DOMNULUI că L-a făcut pe om pe pământ, și s-a mâhnit în inima Lui." Dumnezeu e perfect? Atunci de ce ia parut rau ca ne-a creat?

Ateii:de ce nu puteti accepta ca poate exista si ceva dincolo de logica noastra? De ce logica noastra, ca oameni, pe care ne bazam nu poate raspunde la intrebari de genul,, de unde venim?"? Punem totul pe seama unei asa zise explozii, unei,, maimute" deosebite etc. Dar asta poti demonstra? Sunteti la fel de orbi cu toata logica pe care incercati sa o puneti in evidenta!

Stiti ce ma enerveaza faptul ca persoanele care isi spun,, credinciosi" nu gandesc deloc logic cand vine vorba de religie si Dumnezeu.Inteleg,poate exista dar de aici si pana la a umple carti cu sfinti si de a pupa mana unui om platit tocmai pentru asta, sa ii pupe oameni mana mi se pare completa prostie. Iar ateii, sunteti prea siguri.Am venit de nicaieri, mergem in pamant si 100% Dumnezeu este o aberatie.
Deci ceva raspunsuri sau am scris prea mult?hee hee
Dau funda celui mai bun raspuns si voturi tuturor!

Răspuns Câştigător
| Gabica a răspuns:

Eu cred in existenta lui Dumnezeu, dar Biserica ascunde credinciosilor anumite amanunte care ar pune la indoiala divinitatea lui Dumnezeu si a lui Iisus Hristos.Aceste amanunte ne sunt dezvaluite in Codul lui Da Vinci de Dan Brown, in care nu este nicidecum vorba despre ceva aflat in ochii Giocondei, ci despre faptul ca Iisus si Maria Magdalena au avut o fiica din care se trage dinastia merovingienilor.Deci,eu nu cred in Biserica,eu cred in Dumnezeu,care ne-a creat,pe cand biserica ne minte in fiecare zi! Totusi merg la biserica la indemnul printilor,dar n-am pupat mana nici unui preot, pentru ca nu mi se pae corect ca cineva care predica minciuni sa primeasca respect. Poate ca nici perotii nu stiu adevarul, dar asta nu e problema mea.Atata timp ce ma minte,incercand sa para un sfant nu merita nici respectul meu nici al nimanui.Iar pentru atei:cum am evoluat? Era foarte cald afara si parul s-a gandit:,,Hai sa cadem dupa maimutele astea si sa le lasam oameni!"Ar putea fi reala evolutia noastra,dar ce fel de om ar fi putut inventa o astfel de poveste ar fi scris dita-mai Biblia si Evangheliile,doar pentru a castiga bani cu ajutorul Bisericii? Si de ce anii sunt numerotati de la nasterea lui Iisus? Credeti ca toti oamenii ar fi fost dintr-o data de acord sa minta pe toata lumea in legatura cu provenienta lor? Va rog, sunt prea multe lucruri care nu se leaga aici!
P.S.:Unde am scris Biserica cu B mare ma refeream la comunitatea de crestini, iar unde am scris biserica cu b mic(scuzati cacofonia) ma refeream la cladire.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru Gabica):

N-am auzit prostie mai mare decat aia ca Domnul Iisus Hristos a avut copii cu Sfanta Maria Magdalena! Dan Brown e, desigur, un expert in credinta crestina si toti Sfintii, Sfintii Apostoli de acu 2000 de ani erau niste prosti. Nu te obliga nimeni sa saruti mana preotului. Oamenii o fac in semn de respect pentru omul lui Dumnezeu. Iisus Hristos e Dumnezeu. S-o fi intrupat ca sa se insoare? Sau nu s-a insurat, doar traia cu ea? Mira-m-as. Pai cum crezi in Dumnezeu daca sustii aberatia ca a trait in concubinaj cu Sfanta Maria Magdalena? Iisus Hristos e Dumnezeu, parte din Sfanta Treime, prin care s-au facut toate. Pentru un om " foarte pamantean" e de neinteles ca altcineva poate duce o viata sfanta fara sex. Si, totusi, sunt mii de sfinti, calugari, care duc o astfel de viata. Codul lui Da Vinci ( pe care l-am citit si eu ) nu valoreaza nici macar cat hartia pe care a fost scris. Se caracterrizeaza prin 2 lucruri: comercial si senzational. Dumnezeu NU are nicio treaba cu insuratul/concubinajul. Ma si mir ca a putut sa ii treaca cuiva prin cap asa ceva.

| AndreiGabi explică (pentru KlaraWeiss):

Si nu am spus ca eu cred in Dumnezeu...doar ca documentanduma din diverse locuri am reusit sa spun ca nu este imposibil sa existe.Am avansat de la gradul de ateu la agnostic sau cv de genul.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru AndreiGabi):

Raspunsul nu era pentru tine, era pentru Diaeu, dar degeaba am apasat ca sa apara el, ca nu am reusit. Tie ti-am scris de abia acum. Am crezut ca iti dai seama dupa "Codul lui Da Vinci" ca nu e pentru tine.

| AndreiGabi explică (pentru KlaraWeiss):

Aha...stiu cum e si ca exemplu:primul raspuns catre tinehee hee. Chestia cu "Codul lui Da Vinci" primise funda de la mine deci...in fine.
Spui ca "Domnul Iisus Hristos, Dumnezeu Fiul, a dus pe pamant o viata de saracie". Avea mama, avea tata, mai tarziu avea apostoli ce ii indeplineau dorinte.
Spui ca "ortodoxia e dreapta-credinta" si de aici rezulta ca Biserica Catolica este falsa.De ce intr-o religie falsa sunt moaste(care miros frumos,care transpira mir)? O sa imi spui ca au fost sfinti...da, dar au fost sfinti catolici, falsi.
Si ce mai mare intrebare din capul meu:de ce ceva perfect a creat ceva imperfect?"La inceput era cuvantul...si cuvantul era Dumnezeu."El a fost primul si El a creat si pacatul.

10 răspunsuri:
| AndreiGabi explică:

Stop sa iti explic ceva.Nu am citit Codul lui Da Vinci de Dan Brown si nu sustin ideea aceea...am dat fundita doar pentru ca era singurul raspuns pe care il primisem si eram si eu incepator laughing... Discutia mea cu sunshine99 am avut-o mult dupa ce am pus intrebarea.

| V3ra a răspuns:

Pai hai sa-ti zic, uite cateva dovezi ca exista Dumnezeu:In primul rand universul cine crezi ca l-a creat? Omul este o dovada vie, moastele din biserica(cum iti explici ca au fost descoperiti oameni sfinti dupa 3000 de ani mumificati si care miroseau extrem de frumos si faceau si inca fac minuni),sfintii care au trait de-a lungul timpului si si-au dedicat toata viata Lui, dpret rasplata sunt cunoscuti si cinstiti si in ziua de azi, si nu in ultimul rand sunt oameni care chiar au trait minuni pe care numai un Dumnezeu le putea savarsi.Inca ceva:de Paste,la Ierusalim vine lumina din cer si aprinde lumanarile de la mormantul unde a stat IIsus, si lumanarile credinciosilor, sa stai asa afara noaptea si deodata sa vezi venind foc din cer si sa ti se aprinda lumanarea e un semn zic eu.Si mai sunt exemple de dat dar daca nu le crezi pe astea nu vei crede nimic.

| AndreiGabi explică (pentru V3ra):

Bun in legatura cu moastele iti pot spune ca au fost gasite cadavre in stare perfecta de conservare ce nu au fost trecute in randul sfintilor.Nu iti spun de faraoni, oameni mari etc pentru ca o sa imi spui ca au fost umpluti cu nu stiu ce substante si asa s-au pastrat. Apucate si cauta pe net despre vampiri.Sunt cazuri, chiar in Romania zilelor de astazi in care unele familii dezgroapa un mort pentru ai ard inima si il gasesc intact.Asta inseamna ca exista vampiri nu?
Minune, eu personal nu am vazut.Nu sa coborat nimic din cer sa imi aprinda lumanarea etc.
Al doilea punct:sfinti.Ai avut vreodata o carte din aceia cu sfinti ortodocsi? Mie mi se par exagerat de multi si nu inteleg cine le da dreptul sa fie sfinti? Un corp ce miroase frumos dupa moarte? Nu cred ca un om de stinta a luat un astfel de cadavru si a spus "vaaai minune".
Chestia cu Pastele si minunea de la Ierusalim, stii ce nu inteleg? Cum de nu exista o filmare care sa faca miliarde de vizualizari pe youtube? Eu nu am gasit un clip cu o minune si nu imi vine sa cred ca din toti pelerini care au fost nu a scos unul mobilul.Tot ce gasesti pe net sunt doar imaginile unor lumanari.Si in caz ca nu stiai minunea(daca exista) se intampla doar in biserica ortodoxa si nu inteleg,de ce? Catolici la randul lor au sfinti, moaste, minuni.Asta inseamna ca religia lor e falsa dar in acelasi timp si ca sfintii, moastele, minunile sunt false.
Poate cred in el dar in religia din ziua de azi este foarte multa minciuna si asta m-a facut sa am indoieli si multe intrebari...
Plus ca daca deschizi ochi si te uiti putin dincolo de traditia primita de la parinti si invatatura de la scoala nu o sa intelegi multe lucruri.Eu nu pot intelege ce vina are un copil nascut pe strada si care este diferenta dintre el si cel al unui miliardar.De ce el este obligat sa sufere? O sa ajunga dupa in rai si o sa fie rasplatit? Probabil nevoia de existenta o sa il oblige sa fure, sa minta, sa traiasca dupa legila sale nu dupa cele 10 porunci si il papa iadul.De ce El, o finta perfecta a creat ceva imperfect? De ce...lucruri la care nu imi pot raspunde.Lumea din jurul meu dovedeste ca exista dar si ca nu exista...

| V3ra a răspuns (pentru AndreiGabi):

Nu este cum spui tu,nu confunda superstitiile(vampirii,faraonii) cu sfintii lui Dumnezeu!
Eu personal m-am convins de existenta lui Dumnezeu de mica, daca chiar vrei sa vezi,te rogi la Dumnezeu si ii ceri sa-ti dea un semn ca el exista si ai sa vezi atunci,te vei convinge! Crezi ca totul in lumea asta este la voia intamplarii,totul este haotic? Oare nu crezi ca exista un Dumnezeu care a facut sa mearga totul perfect? corpul omenesc cum a aparut? cine l-a facut atat de perfect? soarele,luna,palnetele de unde oare provin ele? lumea asta mare cum s-a format ea? dintr-un bum? Atatia oameni care cred de mii de ani in Dumnezeu si se roaga la El,oare crezi ca daca se rugau si nu primeau un raspuns si ajutor de la Cel de sus mai continuau ei in a crede? mai mureau ei pentru Hristos? Sunt prea multe dovezi ca cineva acolo sus EXISTA.
Daca te-ai ruga la aer nu ti s-ar intampla nimic,daca ai cere aerului ajutor grabnic crezi ca ti-ar da vreun raspuns? Sunt oameni care au trait minuni, carora Dumnezeu li s-a aratat, care au simtit puterea Lui... spune-mi de ce sunt oameni care au fost atei convinsi si s-au intors la 180 grade si acum sunt cei mai credinciosi? nu ti se pare chiar asta o minune?

| AndreiGabi explică (pentru V3ra):

Nu imi raspunzi la intrebari... ocolesti incercand sa demonstrezi ceva ce nici tu nu poti intelege pe deplin. Poate ai dreptate undeva, poate El axista dar recunoaste, ai multe intrebari la care nu poti da raspuns iar eu nu fug de ele si asta imi trezeste unele suspiciuni.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru AndreiGabi):

Nu neg ca exista cadavre neputrezite. Acest lucru se poate intampla din cauza conditiilor solulul in care a fost ingropat, poate din cauza unor substante aflate in corp care nu il lasau sa se descompuna, poate din cauza unui blestem sau pacate grele pe care le-a avut respectivul raposat. De asta se fac slujbele de dezlegare la inmormantare. Dar Moastele nu se aseamana cu niciun chip cu cadavrele obisnuite, nu sunt doar cadavre in "perfecta stare de conservare". Nu se aseamana cu osemintele normale si au anumite caracteristici: emana un miros asemanator mirului, uneori izvorasc mir, sunt foarte foarte usoare, au o culoare galben-aurie ca de ceara. Am citit vieti de sfinti si sa stii ca ei sunt chiar mai multi decat stim noi. Cine le da dreptul? S-au sfintit prin viata pe care au dus-o post, rugaciune si celelalte. Sfintirea sufletului a dus si la sfintirea trupului. Ai mai vazut oase care sa miroasa frumos altele decat Moastele? Sau care sa emita in anumite perioade un miros mai puternic de mir? (sunt cunoscute cazurile in care s-au gasit osemintele unor Sfinti dupa mirosul de mir ce izvora din pamant, de unde erau ingropati). De ce vine Sfanta Lumina la Ierusalim numai la ortodocsi? Pentru ca ortodoxia e dreapta-credinta, pastrata si transmisa din vremea Sfintilor Apostoli. Nu stiu ce sa zic despre cei care se nasc bogati/cei care se nasc saraci, de ce e asa. Pe de alta parte, Domnul Iisus Hristos, Dumnezeu Fiul, a dus pe pamant o viata de saracie, fara " a avea unde sa isi plece capul". Bogatia nu e vazuta ca o virtute, cei bogati nu sunt liberi, sunt robii bunurilor pe care le detin. Esti sigur ca faptul ca acel copil s-a nascut pe strada nu are nicio legatura cu fapte ale stramosilor lui? (nu ma refer la pacate).