| AvalohAlyn a întrebat:

Intrebare foarte IMPORTANTA pentru mine:
Cine doreste si vrea sa citeasca toata intrebarea/postarea si apoi sa comenteze/sa raspunda.E necesar sa cititi tot pentru a intelege:

De ce in Romania si romanii in general nu au o educatie si o gandire "OPEN MIND"despre PSIHOLOGIE si in special despre DEPRESIE,ANXIETATE,ATACURI DE PANICA ca in alte tari europene (Franta, Italia, Spania, Germania)si U.S.A?
De ce nu suntem mai deschisi si cand o sa intelegem ca depresia si anxietatea nu reprezinta boli psihice ci doar TULBURARi si stari emotionale negative.
Depresia mea si anxietatea si a 25% din populatia globului (care au aceste afectiuni) se manifesta prin tristete majora,lipsa poftei si a chefului de viata si de activitati sociale,frica intensa,emotivitate,timiditate(ma refer in viata reala),nu in ultimul rand neliniste etc.
De ce romanii cand aud de depresie si anxietate catalogheaza un om care sufera de aceasta afectiune,stare emotionala(nu boala grava deci) drept "nebun"sau "psihopat"?
Intreb asta deoarece un "incuiat" si un om fara prea multe cunostinte psihologice si deloc inteligent m-a facut psihopat aici pe TPU (poate se iau masuri in cazul asta si userul e suspendat).
Chiar asa de nedeschisi la minte suntem noi romanii? Adica suntem plini de superstitii,traditii si conceptii gresite si prejudecati,catalogari eronate si afirmatii false si nefondate despre acest lucru si anume despre modul de functionare a creierului uman sau a stiintei numite PSIHOLOGIE.

Depresia si anxietatea nu intra in categoria bolilor grave(chiar daca uneori exista cazuri de sinucidere cand omul nu ajunge la psiholog/psihoterapeut sa faca psihoterapie si cade in plasa sinuciderii.

NU sunt nici nebun,nici psihopat si nici "leguma" dar asa e conceptia falsa, eronata si total gresita si nefondata a oamenilor din Romania(nu toti desigur dar o mare parte din ei)
ca daca iei antidepresive esti "nebun"
Afirmatia "daca iei antidepresive" esti nebun e total ERONATA, FALSA si NEFONDANTA din punct de vedere PSIHOLOGIC si STIINTIFIC.

Deci abtineti-va de la rautati si raspunsuri la misto, pline de resentimente si mai ales de prejudecati gandire"superstitioasa " si inchisa

Fiti mai "OPEN MIND". Traim in secolul 21 si avem pretentia ca suntem in Uniunea Europeana si aliati/prieteni/parteneri cu U.S.A dar de fapt noi inca ne gandim la superstitii(religioase si de alte naturi), avem conceptii primitive (unii, nu toti, e adevarat) si deloc fondate si deschise la mine.

Secolul 21 ne vrea mai OPEN MIND.Si cu asta am incheiat.

Prin raspunsul acela jignitor,absurd,nefondat,plin de rautate dat de un user de aici (nu mentionez numele) starile mele de tristete si melancolie se cam accentueaza.

E tragic ca exista cineva care iti doreste moartea sau sa te sinucizi.

Deschideti-va mintile,unii si gandiri corect,obiectiv,civilizat si normal,dar mai ales OPEN MIND.

Si pot spune ca sunt cazuri in care eu suferind de depresie si anxietate(depresia mea si anxietatea reprezinta=tristete majora si lipsa poftei de viata, melancolie, neadaptare sociala si retragere sociala, timiditate si emotivitate)sunt mai NORMAL si gandesc mai SANATOS decat unii care cica nu sufera de aceasta depresie/anxietate.Sunt un om destul de normal si ma consider "OPEN MIND", niciodata nu am fost si nu am avut o gandire superstitioasa/religioasa absurda.primitiva si lipsita de modernism.
Nu sunt de acord cu superstitiile si ritualurile bisericesti(mai ales traditiile primitive) dar Il admir si cred in Iisus Christos ca si Fiul lui Dumnezeu sau ca si Dumnezeu pe pamant(insa sunt putin atras si de New Age)Eu nu ma duc la biserica ortodoxa si nu particip si nu imi plac ritualurile si superstitiile satesti si primitive.Consider ca am evoluat si secolul 21 ar trebui sa fie unul al pacii si a intelegerii/armoniei intre oameni si mai ales al CIVILIZATIEI si gandirii Open Mind adica mai moderne(open mind=minte/gandire deschisa)

Si va invit sa imi vizitati profilul de pe TPU de utilizator si sa vedeti ca am si ajutat lumea si am si pus multe intrebari foarte interesante,captivante,existentiale,filosofice si de cultura generala,educative etc.E adevarat ca in ultimul timp am mai postat la Trivia/Amuzante dar toate intrebarile au fost in stil amuzant/au fost glume.
Daca considerati ca eu sunt aberant,plictisitor si in alte feluri pur si simplu dati-mi IGNORE si nu mai interactionati cu mine,decat sa ma jigniti si sa ma faceti sa ma simt si mai TRIST si mai abatut si chiar indreptandu-ma spre sinucidere cu pasi mai repezi(unii isi doresc enorm asta stiu)
Vreau sa lupt si sa ma schimb in bine,sa devin un om PUTERNIC, FERICIT, IMPLINIT si unii ma jignesc urat de tot.
Foarte frumos n-am ce zice.Dar cred ca sunt mai inteligent ca ei chiar asa cu depresia si anxietatea, neadaptarea sociala a mea.

Si acum va pun o STATISTICA a activitatii mele pe TPU(date aproximative)
INSCRIS pe 2 August 2009 dupa ce am mai avut un cont aici (pe care l-am sters, creat prin martie 2009-Alyn Holiavo)
Deci sunt din 2009 pe acest site, 7 ani de activitate.
1. Aproximativ/aproape 9000 de raspunsuri.
2. Aproximativ 550 de raspunsuri CASTIGATOARE (funde)
2. Aproximativ/aproape 3000 de intrebari(puse din curiozitate,unele chiar interesante,captivante, filosofice, de cultura generala, educative etc)
3. Aproximativ 3000 de voturi/raspunsuri considerate
POZITIVE,INTELIGENTE,FOLOSITOARE.

Credeti ca eu merit sa fiu jignit,luat in ras si ceea ce e mai important catalogat drept negativ si dorit suspendat de pe site, dorit sinucis sau mort?
Ma refer la cei care au declarat asta si am vazut pe site la unii utilizatori noi in general copii, adolescenti cu putine raspunsuri, mai bine zis anonimi pe site.
PS:stiu ca sunt unii useri

4. Aproximativ 43000 de vizualizari ale profilului(asta suna a audienta a la OTV parcabig grin

5.Sunt LOCUL 78 in clasamentul general al userilor(RANK :76) si vreau sa va spun ca am fost pe locul 30 maxim(!) in perioada 2009-2013 iar acum sunt in TOP 100 useri pe TPU.

Ma simt cam jignit si nerespectat de unii,luat in ras,dar parerea mea e ca cu cat ai mai multi hateri sunt mult mai BUN si exista invidie/frustrare/rautate la adresa mea.

Important (!)=Ma refer si fac referire la doar userii care s-au comportat urat cu mine si m-au jignit,atacat,desconsiderat,catalogat eronat si gresit si m-au luat in ras si la misto.
Exista butonul "Ignore" my friends.
Daca va deranjez cu intrebarile mele dati ignore si gata.
E un forum liber,suntem intr-o tara democrata si cred eu ca am contribuit in familia TPU.

Daca aveti sugestii,sfaturi, intrebari, comentarii lasati-le aici dar decent si civilizat.

As vrea sa stiu in final, de ce am hateri.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Mereu se găsesc din ăștia, nu trebuie să te afecteze. Și pe mine m-au jignit foarte mult și nu am renunțat pentru că existau și persoane care mă apreciau( și culmea persoanele pe care le apreciam eu de la început ajungeau și ele să mă aprecieze pe mine, iar persoanele care încă de la început îmi erau antipatice de obicei ajungeau să mă jignească deci oare care dintre aceste persoane erau mai importante?). Eu unul te apreciez. Big like. Ceea ce nu e bine și ce greșeam eu în trecut e că nu trebuie să le arăți că chestiile astea te afectează căci le dai satisfacție.

45 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, depresia, anxietatea si atacurile de panica, sunt generate de o deficienta de vitamine in corp.
O simpla suplimentare cu doze mari de Magneziu, Vitamina B3 si Vitamina B6, cate 2 tablete de 3-4 ori/zi, te vor pune pe picioare in maxim 1 saptamana. Vitaminele nu au contraindicatii sau efecte negative, chiar daca dozajul este foarte mare, surplusul se elimina prin urina, deci, nu trebuie sa-ti faci griji de asta.
Tratamnetul trebuie facut intre 3 si 6 luni, depinzand de cat de grava este deficienta ta.
Atentie, a nu se lua Vitamina B complex pentru ca, cantitatile de B3 si B6 sunt infinit mai mici decat dozele mari de care corpul tau are nevoie. Este vital sa iei dozaj mare de Vitamina B3 si B6, alaturi de 2 pastile de Magneziu pe zi, care te vor schimba intr-un om perfect normal si vesel, in doar cateva zile.

| AvalohAlyn explică (pentru Violleta2022):

Am luat 2 luni vitamina B6 cu Magneziu.M-am simtit mai OK dar nu cu mult.De asta zic ca si psihologul prin psihoterapie ar fi util si antidepresivul inclus si asta in ecuatie si suplimentul alimentar.
Momentan iau spirulina(ca supliment alimentar pe langa antidepresive)
E bine sa iau suplimente alimentare pe langa, asa mi s-a spus.
As vrea sa incerc Omega 3, Omega 6.am auzit ca sunt bune si alea pentru ce am eu. Dupa spirulina o sa iau iar Magneziu si B6.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Depinde ce cantitate zilnica de vitamina B6 si magneziu ai luat, pentru ca o doza moderata nu ajuta atat de mult daca carenta ta este mare.
Apoi, se impune un tratament de minim 3 luni de zile de megadoze dupa care se scade treptat -treptat pana se ajunge la doza normala de 1-2 pastile pe zi din fiece vitamina.
Te-as sfatui sa iei Flaxseed oil (ulei de in capsule), care contin: Omega 3, 6 si 9 si este asimilata de corp usor si procesata la fel de usor.

| AvalohAlyn explică (pentru Violleta2022):

Utile informatii mi-ai dat.Eu luam doar 1 doza pe zi, de la DoppelHerz.Inca ceva vitamina B12 si B9 ajuta? Sau sa iau Magneziu cu B6?
In prezent iau spirulina, o luna si dupa iar am sa incerc magneziul cu b6.
Iau cam multe buline.Huh..Oare ma afecteaza cu ceva suplimentele alimentare multe? Adica daca as lua si spirulina pe langa magneziu B6+ antidepresivul? Spirulina e naturala si o iau pentru ficat, detoxifierea ficatului de antidepresive.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Vitamina B3, B6 si Magneziu sunt pentru depresii, anxietate si stari depanica.

Vitamina B12 este pentru sistemul nervos central. Lipsa lui poate duce la paralizii, scleroza multipla si moarte.
http://www.csid.ro/......e-4256071/
Vitamina B9 sau acidul folic este vital pentru sinteza de ADN si previne defectele de tub neural. Aportul optim este de 400 mcgzi, respectiv 600 mcgzi in cazul femeilor insarcinate. Se regaseste in leguminoase, legume verzi si cereale fortificate.

Mai multe aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/......ne-b_12397

Sfatul meu este sa pui antidepresivele in cui, adica sa uiti de ele vreo cateva luni si sa-ti schimbi dieta de mancare sanatoasa si suplimentare cu multivitamine.
Ceea ce medicii nu vor sa-ti spuna, este ca nu esti bolnav, ai doar o mare deficienta de vitamine in corp, dar daca ei iti prescriu aceste vitamine, raman fara servicii, fara bani, fara pacienti, pentru ca nu mai au pe cine trata.
Deci, renunta pentru sanatatea ta la drogurile antidepresive recomandate de medic si pune mana si ia vitamine si garantez ca in 3 luni o sa fii alt om. Nu lua doze mici pentru ca-i frectie la picior de lemn, adica, dozele minime trebuie luate pentru intretinere de oamenii sanatosi, de cei ca tine, cu deficiente deja, este nevoie de mega doze.
Nu uita, vitaminele sunt naturale si surplusul lor se elimina prin urina.
Cele mai bune vitamine sunt cele "organice" si este specificat pe ele "magneziu organic" care se asimileaza ceva mai repede ca cele de sinteza.
Spirulina este foarte buna ca detoxifiant pentru ficat intr-adevar.

| AvalohAlyn explică (pentru Violleta2022):

Mersi de sfaturi si indicatii.Nu stiu ce sa fac in legatura cu antidepresivul.Nu imi provoaca asa multe reactii adverse ci doar cresterea in greutate si pofta mare de dulciuri.
Ce marca de vitamine si multiminerale recomanzi? DoppelHerz, Eurovita? Vitamax? Walmark? Alevia? Sau care sunt cele mai bune?(dar sa fie si decent ca si pret)

| Violleta2022 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Imi pare rau, nu prea pot sa te ajut cu marcile, sunt de foarte multi ani prin occident si nu stiu ce mai este pe piata romaneasca. Dar ce pot sa-ti spun, este ca, vitaminele le cumperi dupa gramajul lor, ca pana la urma contin aceeasi compozitie chimica, doar dozajul difera.
De exemplu: 250mg de vitamina C este extrem de slaba, in comparatie cu pastila de 1000mg de vitamina C care de fapt fac 1gr (adica 1000mg=1gr).
Dozajul nromal de vitamina C la un om normal este de 1-2 grame pe zi. Ceea ce se gaseste in comert incepe la 250mg adica 0. 250gr, care este mult sub limita necesara zilnica, dar oamenii nu stiu si totusi, daca le iei, in timp, isi fac efectul, dar dupa multe zile si luni.
Deci, uita-te la concentratie/dozaj si alege pe cele mai potente.
Unele branduri sunt mai scumpe, altele mai ieftine, dar nu uita, nu plati compania farmaceutica mai mult, ca produsul chimic are aceeasi compozitie in ambele pachete!

| AvalohAlyn explică (pentru Violleta2022):

Mutumesc mult de aceste informatii. Apreciez.
ZI faina.

| Oana92 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si cum ai ajuns tu la concluzia ca depresia si anxietate sunt generate de carentele de vitamine? Se cauta de zeci de ani cele mai bune terapii si tratamente pentru depresie si vine Gretta cu solutia miraculoasa: vitamine si magneziu! Am facut degeaba facultatea, trebuie sa ma reorientez, clar nu va mai merge nimeni la terapie dupa ce va afla descoperirea ta!

Vitaminele NU se iau asa, aiurea, ca iti zice una pe TPU. Surplusul de vitamine iti poade produce destul dezechilibre, iar complexul de B-uri poate favoriza dezvoltarea unor tumori deja existente.
Daca omul asta ia antidepresive inseamna ca cineva i le-a prescris. Dupa ce i-a facut o evaluare, mai mult sau mai putin corecta. Desi nu e greu sa te prinzi ca omul are tendinte depresive chiar si din postarea asta...
Daca depresia e suficient de serioasa incat sa fie nevoie de medicamente pai atunci chiar trebuie sa le ia. Si da, ele cresc pofta de mancare, dar nu e ceva de nerezolvat.

| Drimmero a răspuns:

O spun si voi mai spune, unii pur si simplu sunt setati pe 0 ratiune si trolleaza cat vor. Este usor sa critici de la tastatura pe cineva fara a cunoaste omul. Stai linistit, educatia lor reprezinta iq-ul lor scazut. Cu ei nici n-ar trebui sa interactionezi, sunt dusi cu capatana, dar in modul cel mai grav.Umbla pe internetul asta multi copii fara ratiune si cu o minte subnutrita. Ei vin aici doar pentru a trolla, pentru ei reprezinta stilul de viata. Sa-i ignori este singurul remediu pentru ei, daca ii bagi in seama se vor crede amuzanti si au impresia ca ti-au captat atentia. Am vazut trolli mai 'experimentati' pe unele site-uri, iar acestia de aici sunt doar mici copii. Inchei pentru a-ti spune sanatate si nu te mai lua dupa acesti copii fara educatie!

| AvalohAlyn explică (pentru Drimmero):

Da.Sunt de acord cu tine.
Complet adevarat ce ai zis.
Mersi de raspuns.

| Drimmero a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu ai pentru ce! COYG, tunare

| AvalohAlyn explică (pentru Drimmero):

Eu sunt tunar valencianlaughing
Sustin si Valenciabig grin

| Drimmero a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Se aseamana intr-un fel Arsenal si Valencia, ambele echipe fara antrenor si incapabile sa puna probleme in campionatele lor. Anul asta trebuia sa fie revolutia in Anglia, dar din nou Wenger isi arata limitele, mi-e greu sa cred ca mai reuseste ceva, celelalte echipe si-au luat antrenori : Mourinho la United, Conte la Chelsea, Klopp la Liverpool ramane si Pep la City, mi-e sa nu pierdem si locul 4, vesnic loc al 4-lea. A semnat prelungirea Wenger pe 2-3 ani, e clar, pana atunci ma bag pe tenis!

| AvalohAlyn explică (pentru Drimmero):

As vrea gloria lui Arsenal de demult.sad
Si Valencia sa mai castige Primera insa cat timp e Barcelona si Real Madrid pe acolo+ Atletico Madrid e cam greu.
Apropo, ce parere ai de Otelul?(s-a desfiintat dar e echipa mea preferata din tara)Nu a reusit nimic in Champions League dar macar a dat 2-3 goluri.
Si titlul acela din 2011 ramane istoric, o mandrie pentru galateni, a fost sarbatoare mare la Galati.Acum s-a ales praful de echipa si de Otelul. Otelul a fost o echipa de traditie in liga 1, a stat foarte mult in liga 1 neintrerupt, dar lacomia de bani si-a spus cuvantul, clubul a fost devalizat, distrus si jefuit.Acum nu mai exista.E in faliment.

| Drimmero a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cand Arsenalul era o echipa capabila sa puna probleme oricui se intampla cand eu nici macar nu eram pe lumea astarolling on the floor))), ma refer prin anii 80'. Ce parere sa am, o echipa ok, care s-a dus din cauza unor patroni dezaxati.O echipa de traditie, dar nu doar ea are astfel de probleme, mai toate echipele din Romania sufera, d-aia nici nu prea mai ma omor cu liga 1, m-a fascinat Arsenalul si reusesc sa traiesc perioade si perioade cu echipa asta/Echipa care te face sa treci de la extaz la agonie intr-o secunda si invers!

| AvalohAlyn explică (pentru Drimmero):

sad Poate cand pleaca Wenger luam si noi un titlu.
In liga 1 ma uitam doar la meciurile Otelului.Si avea satisfactie cand batea Otelul pe Steaua(s-a intamplat sa le ''fure'' (sa castige)o Supercupa in fata Stelei. Titlul si Supercupa aceea e mandria Galatiului insa totul s-a dus naibii.Din cauza lui Adamescu si poate si Stan..care acum e primar si nu cred ca mai prinde al doilea mandat. Datorita Otelului a ajuns Stan primar, adica suporterii Otelului l-au votat masiv pe Stan.dar el nu a facut mai nimic..doar un mall care nu prea e mall ca nu are cinema si atat..Acum sper sa iasa altcineva.Stan as vrea sa faca o noua echipa Otelul dar sa preia palmaresul, titlul, supercupa etc
Dar nu cred..Suporterii Otelului sunt destul de uniti.Acum ei incearca sa infiinteze o noua echipa in liga judeteana si poate, poate, ajungem in liga 2 macar.Insa e greu.Trebuie finantare.E doar un plan/proiect sper eu de succes insa e foarte dificil daca nu se strang bani pentru liga IV. Apropo.Tu de unde esti?

| Drimmero a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Am aflat si eu despre proiectul cu Otelul, dar ma indoiesc, nu vor fi bani. Nu prea conteaza de unde sunt eu, daca vrei, in privat.

| T0T a răspuns:

Cine te-a jignit?

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

Unii useri de pe TPU mai necunoscuti(ma refer ca si timp/vechime si activitate pe TPU, mai noi adica nu ii cunosc asa bine pe ei.Ma refer la 4-5 useri de-a lungul timpului.Nu e vorba de cineva cu care ma inteleg bine.
happy

| AvalohAlyn explică (pentru T0T):

Mersi frumos.
happy

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mereu se găsesc din ăștia, nu trebuie să te afecteze. Și pe mine m-au jignit foarte mult și nu am renunțat pentru că existau și persoane care mă apreciau( și culmea persoanele pe care le apreciam eu de la început ajungeau și ele să mă aprecieze pe mine, iar persoanele care încă de la început îmi erau antipatice de obicei ajungeau să mă jignească deci oare care dintre aceste persoane erau mai importante?). Eu unul te apreciez. Big like. Ceea ce nu e bine și ce greșeam eu în trecut e că nu trebuie să le arăți că chestiile astea te afectează căci le dai satisfacție.

| Fatamuntilor a răspuns:

E GREU sa lupti cu ideiile preconcepute ale romanilor.
Sunt romani care privesc homoxexualii ca pe niste ciudati
Sunt romani care cred ca cei asculta muzica rock sunt posedati
Ateii sunt in contraditie cu crestinii
Oamenii cu inteligenta sub medie sunt priviti cu infioritate
Si DA sunt oameni care considera ca cei care merg la pshiolog/pshiatru sunt nebuni.
Sunt curioasa daca cel care a zis acest lucru are studii de specialitate pentru ca din cate stiu dureaza niste ani pana sa ajungi la acesta conluzie.
Si eu am avut probleme cu persoane de pe site, am plans, am rabufnit .....am cerut dreptate...
Crezi ca te ajuta la ceva daca acel user este sanctionat? Iti hraneste orgoliul si atat.Rana din suflet ramane.
Au fost cel putin doua cazuri in care am vrut sa renunt, mi-am zis ca deocamdata fac o pauza.
Nici eu nu pot citi toate postarile, dar nu ma deranjeza cand pui prea multe multe.
Nu ma intreseza clasamente, funde puncte, daca pot ajut si gata.

| AvalohAlyn explică (pentru Fatamuntilor):

E adevarat si TRIST acest lucru in Romania.Ma refer la mentalitatea unor romani.
In America si celelalte tari mai mari si dezvoltate sa mergi la psiholog/psihiatru e ca si cum te-ai duce la preot/duhovnic,adica cum s-a facut in istoria Romaniei si chiar si in prezent,oamenii se duc la preot/duhovnic in loc sa mearga si la psiholog/psihiatru.
E urat si absolut trist,gresit,regretabil sa ii incluzi pe toti oamenii in aceesi oala pentru ca unul poate are depresie si se duce la psiholog,altul poate are atacuri de panica,altul insomnii,anxietate si exista si oameni care se duc acolo foarte des cu boli psihice mult mai grave(schizofrenie de exemplu)
Cel care m-a jignit si catalogat nu are studii de specialitate probabil, e doar un resentiment pe care il are probabil.
Cei mai in masura de a spune asta sunt psihologii clinicieni si doctorii specialisti, daca esti psihopat sau nu.
Cunosc o doamna care a vazut o persoana ca iese de la un cabinet de psihologie de langa o statie de autobuz si i-a zis sotului ei ca uite asta e nebun(probabil se cunoasteau, vecini), asta se duce la psiholog, a innebunit.Lucru absolut eronat si fals. Daca te duci la psiholog nu inseamna ca ai innebunit neaparat.
SI mai ales vreau sa evidentiez un lucru foarte foarte important:NU am carnet de psihopat (Doamne fereste)si mi s-a recomandat sa imi continui studiile normal si sa muncesc normal.Deci nu ma primeste nimeni la ajutor social sau chestii de genul.Mi s-a zis si ca eu am ceva minor dar care provoaca suferinta si ca trece cu antidepresive. Discernamantul il am categoric.Cel putin asa zic medicii specialisti si psihologul clinician.
Asa ca trebuie sa lupt sa imi schimb viata in bine si sa gandesc mai pozitiv, corect, nu negativist si pesimist.Modul de gandire trebuie schimbat.La el trebuie sa lucrez mult.
De asta o sa imi iau psiholog.

| Doub a răspuns:

N-am citit tot că mi-a fost prea lene, dar yeah, ai dreptate.

| R0R0 a răspuns:

Oh,tu nu ii baga in seama.
Nu lasa sa te afecteze niste cuvinte. Nu stiu daca te ajuta, dar si eu am fost jignita pe acest site.Atat de tare ca nu mi-am dat seama care este,de fapt,vina mea.
Prin simple postari ii atragi pe acesti "hateri". Daca nu gandesti ca si ei,nu esti normal si incep jignirile. In opinia mea, nu au ce cauta pe acest site. Sunt oameni incuiati care nu vad decat ceea ce vor ei.
Nu vreau ca ceea ce am scris mai sus sa fie considerata o jignire, ci doar "adevarul" -cum obisnuiesc ei sa zica.
Alin, tu continuati activitatea pe acest site.Cum ai zis si tu, ai dat multe raspunsuri folositoare si ai postat intrebari ce iti antreneaza mintea.
Intr-un fel ma bucur ca nu ai parasit site-ul. Am descoperit in tine un om bun.
Multa bafta!

| AvalohAlyn explică (pentru R0R0):

Mersi mult. Apreciez mult postarea ta.Si tu esti foarte de treaba si dai sfaturi bune.Si in legatura cu haterii, se spune ca cu cat ai hateri mai multi cu atat esti mai bun sau inteligent.
Totusi e adevarat ca eu cateodata pun intrebari mai stupide, dar nu mereu.De exemplu intrebarile cu echipa de fotbal virtuala sunt puse asa la amuzament, nu vreau sa enervez pe nimeni.Doar glumesc.Si imi place jocul ala atata tot.

| R0R0 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mulțumesc mult.
Stiu, te inteleg. Uneori e bine sa si glumesti.

| Oana92 a răspuns:

Oamenii confunda un psihopat cu un depresiv pentru ca nu au habar ce inseamna de fapt termenii si pentru ca au in sange dorinta de a jigni.

Permite-mi totusi sa te corectez la unele aspecte. Tulburarile depresive si anxioase sunt in realitate foarte grave, pentru ca pot duce la izolare, tentative sinucigase si moarte (nu doar prin sinucidere). Neadaptarea sociala nu este o caracteristica a depresiei. Exista oameni foarte bine adaptati sociali si care la un moment dat cedeaza; fiecare om are momente grele in viata si nu toti le pot depasi senin si cu zambetul pe buze.

In alta ordine de idei, tu ai o problema cu tine, stima ta de sine e destul de fragila. Altfel nu incercai sa iti justifici existenta pe TPU prin totul felul de statistici...

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Salut.
Intai felicitari pentru activitatea ta de pe site.
Sunt total de acord cu tine ca in secolul 21 oamenii sa fie mai altfel sa gandeasca liber ca doar suntem intr-un stat european pana la urma dar asa sunt unii romani parerea mea este ca unii au si o gandire,o mentalitate,un fel de a fi si o logica de zici ca nu au trait in civilizatie mult timp ca sunt chiar needucati(sa nu spun altfel) unii pun mai presus de orice banii,situatia financiara decat fericirea si familia si demnitatea prefera sa stea la barul din drum sa consume continuu bere,tuica,vin si altele pana cand vor ametii si nici nu o sa stie unde se afla si ce au facut,defectul asta de a pretui mai mult bautura decat familia,prietenii si alte lucruri pe care ar trebui sa-i preocupe mai mult ii distruge pe foarte multi oameni la fel si drogurile,bine probabil ca consuma atat fiindca au necazurile lor si poate asa se mai linistesc dar asta nu e solutie mai ales ca bautura te innebuneste,te face mai agresiv si incepi sa nu mai gandesti logic asta nu e bine mai ales la aia care beau asa constant fara sa stie cat si isi cheltuiesc banii mai mult pe bautura decat pe mancare au si mai multe probleme.
Au unii un mod de a fii de a se imbraca vorbi comporta de zici ca aia chiar nu sunt civilizatii cand ii vezi cu sticla de bere in mana in timp ce asculta manele in fata sau in spatele blocului care mai e si data la maxim sa trezeasca toti locatarii care dorm probabil de oboseala dupa ce au venit de la serviciu dar si ce lipsa de respect si de bun simt si cand ii auzi spunand"Ba esti prost?"sau cand incep sa injure asa mergand pe strada ametiti de la bautura iti vine sa le dai cu ceva in cap la cat de imbecili sunt si sunt multi asa.
Tampiti de astia incep sa-i judece pe cei mai cuminti mai diferiti din simplul motiv ca nu sunt ca ei,ca nu se comporta ca ei,ca nu rad la rad ei, ca nu faci ce fac ei te face sa-i urasti si mai mult mai ales ca aia se fac practic de ras si fac de ras tara asta mai au si tupeul extraordinar sa judece pe altii cand aia nici macar nu gandesc inainte sa vorbeasca ceva.
De asta nu cred ca vom ajunge la acelasi nivel cu cei de peste hotare ca majoritatea romanilor au o logica, o gandire, o mentalitate si un fel de a fii foarte groaznic si care pun bautura pe primul loc.
Unii oameni de aici mai batrani asa se uita dupa fete, pustoaice de varsta mea (15) sau chiar si mai mici la felul cum sunt imbracate sau machiate si fac niste gesturi oarecum ciudate incep sa le atinga dupa care incep sa le violeze totusi ce o fi in capetele alea seci ale lor ale alora care bat sau violeaza fete, femei tinere sa faca asa ceva nu se gandesc la consecinte, la ce ar urma dupa ce oi fac? cat de imbecili si tampiti sa fie aia care fac lucrurile asta care au o varsta pana la urma ar trebui sa gandeasca mai intelept sa judece si nu numai si adolescenti fac asta probabil multi stiti lucrurile astea doar pentru ca le face placere dar nu se gandesc deloc la cea pe care o agreseaza.
Cred ca Romania e pe locul 1 in Europa la astfel de cazuri, va mai aminti acel caz din Vaslui care s-a dat la stiri? au primit aia care au violat o adolescenta tanara nu mai stiu ce varsta are au primit aia o pedeapsa corecta pentru ce trauma i-au facut fetei aceleia? sincer acum.
Cel mai probabil din vina alcoolului ce am zis mai devreme.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Cat despre ce au zis aia care ai zis ca te urasc nu-i baga in seama, nu pune la suflet ce zice orice dobitoc, conteaza ce crezi tu despre tine.
Toate cele bune.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Dar si fetele nu sunt mai altfel,si ele pun banii mai presus de orice sunt arogante,egoiste,imbecile,nu gandesc, rad asa din orice prostie pe care o aud bine nu toate ca mai sunt si fete cu capul pe umeri dar rareori se intampla sa dai de o fata calumea care sa fie inteligenta, buna la suflet sau sincera sunt prea putine fete cum ar trebui sa fie.
Se imbraca provocator ca sa uite dupa ele orice tampit de pe strada pana si oamenii in varsta se uita dupa ele.
Cat despre ce au zis aia care ai zis ca te urasc nu-i baga in seama, nu pune la
suflet ce zice orice dobitoc, conteaza ce crezi tu despre tine.
Toate cele bune.

| AvalohAlyn explică (pentru Doarunaltutilizator):

Sunt total de acord cu tine.
Si eu urasc''smecherii''sau cocalarii.
Funda am dat-o dar ti-am dat vot pozitiv.
Mersi mult de raspuns.e o parere similara cu a mea in ceea ce priveste acest subiect.
Seara faina.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mersi si tu la fel sa ai.

| UnBroken2016 a răspuns:

Tu nu amenintai ca pleci, ce naiba mai faci aici? Cred ca o sa mori cand site-ul asta nu o sa mai existe.

Edit.

Stai asa ca acum am citit ceva. Tie iti place sa faci pe victima aia e. Nu cred ca e persoana normala care te vrea mort sau prostii de genul, dar depres fiind si altele daca mai stai pe aici crezi ca se schimba ceva? NU. Tu nu faci un rahat dar vrei sa iti pice fericirea in cale doar pentru ca esti depres? De ce? Esti tu mai special ca restul milioanelor de alti depresi? NU. Stergeti contul asta. Du-te la un doctor, dupa fa si un sport. Incepe sa lupti cu problema ta, incepe sa cunosti oameni. Incet incet o sa iti treaca starea asta. Dar tot ce faci e sa te plangi. Altceva nu sti sa faci. Pacat

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

"Daca considerati ca eu sunt aberant, plictisitor si in alte feluri pur si simplu dati-mi IGNORE si nu mai interactionati cu mine, decat sa ma jigniti si sa ma faceti sa ma simt si mai TRIST si mai abatut si chiar indreptandu-ma spre sinucidere cu pasi mai repezi(unii isi doresc enorm asta stiu)" --asta ai citit?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru R0R0):

Sincer sa fiu am citit pe sarite

| R0R0 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nici eu nu am avut chef să citesc prima data tot.

| Geanin a răspuns:

Cu asta ne ocupam noi, suntem nebuni :p

http://imgur.com/PNZ8rCY

Hai ca ma duc sa-mi ud ciuperca magica, poate creste pana-n rai sa ma duc sa fac un Mortal Kombat X cu Dumnezeu.

Auf Wiedersehen, Sweetheart...

P.S.: Mhm, mhm, mhm, mhm, mhm, mhm...

| AvalohAlyn explică (pentru Geanin):

Te-ai apucat de germana Gianinutz?laughing
Mic Hitler ce esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antidepresivele le iei pe bază de prescripție medicală?

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Normal.
Vizite la medicul specialist periodice.Adica consulturi, te duci la medic si pleci in aceeasi zi.
Acum vreau sa fac psihoterapie cu un PSIHOLOG, psihoterapeut.
De ce intrebi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Geanin o întrebat de tine, îi pare rău de sufletul tău.
Și fu)ck, nu mai vreau să merg la alți medici, de asta am întrebat, îmi trimiți prin poștă din ale tale laughing

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Du-te macar la un psihoterapeut.happy (psiholog)
Te va ajuta mult
O sa caut si eu neaparat unul sa fac cateva sedinte.
Vezi ca daca iei 3 luni de antidepresiv si daca raspunde organismul tau la tratament te poti simti mai bine o perioada de timp.Adica nu o sa mai simti asa de tare frica, anxietate, fobii, depresie etc.
La mine e ok.Dar psihologul ajuta la fel de mult.(Psiholog si doctorul specialist sunt 2 profesii diferite)
Lui Geanin i-a venit mila si compasiunea? Wowlaughing Minune
Cum adica ii pare rau de sufletul meu? In ce sens mai exact?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă, mă... psihologul, știu care-i faza cu el. Eu întrebasem doar de pastile -.- Cât despre ce a spus Geanin, Dumnezo știe la ce s-o referit.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Nu vrei sa iei antidepresivul sau il iei? Daca il iei in doza mica o sa te simti mai bine.Nu trebuie doze mari mari ca dau somn si pofta maxima de mancare, de dulciuri in general.
Sau un Anxiar(pentru anxietate, neliniste). Cand ai stari de anxietate pe strazi sa iei inainte un Anxiar prescris de medic, bineinteles.