| Marian92821 a întrebat:

Intrebari pentru cei care au terminat o profesionala si nu au liceu.

1. Dupa ce ati terminat profesionala cum a mai decurs viata voastra?

2. V-ati gasit un job cat de cat bine platit intr-un timp scurt spre lung?

3. Cum au fost si cat de multi au fost colegii vostri?

4. Ce s-a intamplat in prima zi?

5. Cat de greu a fost?

6. Cum au fost profesorii?

Nu e obligatoriu sa raspundeti la toate, doar la alea la care aveti chef sau destule cunostinte sa raspundeti.

4 răspunsuri:
| Endita4689 a răspuns:

Eu, personal, am studii postuniversitare și lucrez în învățământ.
Dintre foștii mei elevi care au terminat școala profesională, o parte au urmat liceul la seral.
Alții au plecat în străinătate și lucrează acolo.
Am predat Istoria la două clase de a-XI-a de la școala profesională. Una dintre clase avea 28 de elevi, cealaltă avea 24 de elevi.
Elevii erau cam obraznici, adică au mai ieșit din clasă la baie fără să ceară voie, mai făceau gălăgie.
Dar le păsa dacă le puneam absențe, pentru că luau bursă majoritatea (adică acei bani se liceu, nu bursă pentru că învățau bine). La 10 absențe nemotivate pierdeau bursa.
Era mult mai ușor ceea ce învățau decât la liceu. Ei aveau cursuri doar două zile pe săptămână, în celelalte trei zile făceau practică. Dar asta doar în clasa a XI a.
O clasă avea specializare Mecanici auto, cealaltă Tinichigii vopsitori auto.

| Mosotti a răspuns (pentru Endita4689):

Le trebuia istorie la aia de nu se putea, nu aveai nici o nevoie de asa ceva, bine, asta intelegeai si tu si ii lasa-i in pace.

| Endita4689 a răspuns (pentru Mosotti):

Istoria face parte din programa școlară. Eu îmi făceam datoria și le predam. Cât de mult învățau era problema lor.

| Mosotti a răspuns (pentru Endita4689):

Stiu ca tu iti faceai datoria, dar erai asa blanda la note.