| micata129273g3geuwjw a întrebat:

Lucrez de o luna la un restaurant. prima zi a fost pe 31 oct, contractul s-a facut pe 9 noiem. nu mai pot sta. șefa vine doar pe 5 dec, peste 4 zile. eu ma duc la munca pe 6, lucrez 2 si 2. o sa ii zic ca îmi dau demisia. nu inteleg un lucru. acela cu preavizul. eu dacă îmi dau demisia, trebuie sa mai merg inca 20 de zile la lucru?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Grea-i munca, asa-i?
Mai bine stai acasa fara bani, sau din iti trimiti parintii/bunici la munca, sa te intretina.

| micata129273g3geuwjw explică (pentru Violleta2022):

Nu a fost munca. a fost sclavie. m-am imbolnavit din cauza stresului doamna violetta.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

În teoria da, dar în practică se poate pleca și mai devreme, mai ales în domeniile unde nu trebuie înaltă calificare mulți nici nu se mai prezintă la lucru.
Ideal ar fi să te înțelegi cu șefa să lași loc de bună ziua.

| micata129273g3geuwjw explică (pentru CuStimaSiRespect):

Nu doresc sa plec pe neanunțate. vreau sa ii spun ca îmi dau demisia. sa nu fiu nesimtita.