| anonim_4396 a întrebat:

Mama, am iesit cu prietenii.
Am fost la o petrecere si mi-am adus aminte ceea ce mi-ai spus: **SA NU BEAU ALCOOL**.
Mi-ai cerut sa nu beau, avand in vedere ca trebuie sa conduc masina, si atunci am baut un suc.
Am fost foarte mandra de mine, ca am ascultat, cand cu drag mi-ai sugerat sa nu beau daca trebuie sa conduc, total contrar de ceea ce-mi spuneau prietenii...
Am facut o alegere sanatoasa si sfatul tau a fost corect.
Cand s-a terminat petrecerea, oamenii au plecat, conducand fara a fi in conditia de a face acest lucru.
Eu am luat masina mea, cu siguranta ca sunt in forma.
Nu puteam sa-mi imaginez, mama, ca ma astepta... ceva... neasteptat!
Acum sunt aici, intinsa pe asfalt si aud un politai care zice: "baiatul care a provocat accidentul era beat".
Mama, vocea lui mi se pare atat de indepartata... Sangele meu e intins peste tot, si incerc din toate puterile mele sa nu plang.
Aud medicii care spun: "Aceasta fata nu va supravietui"¿
Sunt sigura ca baiatul care conducea cealalta masina nici macar nu-si putea imagina... in timp ce mergea cu viteza maxima...
Pana la urma el a decis sa bea si eu acum trebuie sa mor...
De ce oamenii fac toate acestea, mama? Stiind foarte bine ca pot distruge alte vieti?
Durerea o simt ca pe un milion de pumnale care-mi sunt infipte toate odata. Spune-i surorii mele sa nu se sperie, spune-i tatalui sa fie tare.
Cineva trebuia sa-i spuna acelui baiat ca nu poate conduce masina dupa ce a baut.
Poate daca ai lui i-ar fi spus toate astea, eu acum n-as fi murit...
Respiratia mea incepe sa fie din ce in ce mai slaba, si incepe sa-mi fie frica.
Acestea sunt ultimele mele momente, si ma simt asa de... disperata.
Mi-ar fi placut sa pot sa te imbratisez, mama, in timp ce sunt intinsa aici pe asfalt, murind.
Mi-ar placea sa-ti spun ca te iubesc pentru asta...
Te iubesc, si... adio.

**ACESTE CUVINTE AU FOST SCRISE DE O JURNALISTA PREZENTA LA ACEST ACCIDENT.**
**FATA, INAINTE DE MURI, A SOPTIT ACESTE CUVINTE, IAR JURNALISTA LE-A SCRIS...SOCATA.**
**ACEASTA JURNALISTA A INCEPUT O CAMPANIE IMPOTRIVA "CONSUMULUI DE ALCOOL LA VOLAN"**
**DACA ACEST MESAJ AJUNGE LA TINE SI-L STERGI... POTI PIERDE OCAZIA, CHIAR DACA NU ESTI UN BAUTOR, DE A FACE ALTE PERSOANE SA INTELEAGA CA PROPRIA TA VIATA ESTE IN PERICOL.**
**ACEST MIC GEST POATE FACE DIFERENTA.**

Răspuns Câştigător
| ---droid-kid--- a răspuns:

Ianinte sa citesc asta plangeam k viata mea e un mare ***.am citit acum plang in hohote... dc? pentru ca unii sunt batuti in cap...(ma refer la cei care au condus sub influenta alcoolica)cryingcryingcrying

77 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Luca mi-ai intristat ziua. sad

leonardk
| leonardk a răspuns:

Imposibil sa nu lacrimezi. Crud...crud si din nefericire real.

| danielcretu1980 a răspuns:

Foarte buna initiativa.
Chiar daca povestirea de fata ar fi fictiune, exista mii de cazuri mai mult sau mai putin asemanatoare si care sunt REALE.
Alcoolul la volan e o mare problema.

| hndel a răspuns:

Stiam de asta, dar voi stiati de clipul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=XDKB104w0f4
Atentie! Este un pic cam DUR dar asta-i viata si trebuie sa fim pregatiti sa evitam ce se poate evita. :(

| zalisa a răspuns:

Ooo doamne ce idioţenie. straight face trebuie să fii tare inteligent ca să asculţi toate poveştile astea nemuritoare care circulă pe facebook şi în care sunt foarte puţine ortograme scrise corect. straight face ohh, get a life!

| FlorinDiablo a răspuns:

Foarte sentimentala scrierea ta.Insa exista si oameni care conduc betzi recunosc as conduce beat doar daca as putea si as fii constient in totalitate de cea ce fac.

| CostyMe a răspuns:

La mesajul asta e imposibil sa nu plangi sad

| Raraa a răspuns:

Ce imi vine sa plang, este ceva de nedescris!

| Gosh. a răspuns:

M-ai lasat fara cuvine.

| MadnessCaffe a răspuns:

Ce tot bazaiti aici ma. Daca plangeti se rezolva ceva? Nu.

Hai ca ma duc sa ma imbat si dau o tura cu ferrari-ul meu proaspat.

| JustMeFlory a răspuns:

Trist dar adevarat! Foarte socanta povestea...Doamne fereste de asa ceva!sad

| Ionait a răspuns:

Link catre articolul original or GTFO!

Si o groapa/ridicatura in asfalt te poate face sa lovesti o masina din contrasens. Asta nu inseamna ca trebuie sa interzicem asfaltul.

| CrazyTeenager a răspuns:

Consumul de alcool nu e un lucru sanatos in general, asa ca cine duce un astfel de stil de viata, si anume unul sanatos, nu va pune vreodata gura pe alcool, si in nici-un caz in astfel de circumstante, cineva care face astfel gesturi si consuma alcool, denota doar foarte multa prostie.

| AliceIDK a răspuns:

Da.m-a luat plansul cand am citit aceasta! Cand ma candesc ca in fiecare secunda moare un om.incerc sa intleg viata. Cand am citit prima oara credeam ca nu este adevarat. Dar cand am citit "mama, as vrea sa fii aici." mi s-a facut. mila, tristete.

| ing. a răspuns:

Este ...mai mult decat emotionant si fff trist.crying
Nu pot sa cred ca se intampla asemenea nenorociri, pentru ca unii ticalosi nu inteleg sa nu bea inainte sa se urce la volan.
Biata fata plateste consecintele pentru greseala altei persoane.crying
E tare nedrept.

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Nu-i corect, de ce trebuie sa fie totul atat de trist?crying.De ce sunt oamenii atat de incostenticrying? Este adevarat:adevarul doare, din pacate.Saraca fataworried.

| eewan a răspuns:

Daca alcoolul ar distruge doar prin accidente ar fi superb. sa nu uitam cati se omoara de la cateva pahare. sau cate familii sunt despartite din cauza alcoolului si cati copii suferastraight face

| DoomNEzeu a răspuns:

Super tare... big grin

| OSCARtoons a răspuns:

Mi s-a facut pielea de gaina.Un singur cuvant "teribil".

| Prajitură a răspuns:

Foarte frumos. Prima oara l-am vazut pe Facebook si m-a impresionat.

| ღAnaSawakoღ a răspuns:

Mama...am ramas socata de povestea asta si de videoclipul de la handel.Doamne Fereste!

| ღAnaSawakoღ a răspuns:

Bine ca exista aceasta companie!

| spyke321 a răspuns:

Inca putin si ma lua plansul cat de frumos e. Si eu unul sunt impotriva condusului sub infuenta alcoolului. cryingcryingcrying:-

| RaluuX a răspuns:

Vai cata dreptate ai...uni chiar nu stiu ce e responsabilitatea m-am socat cand am citit deci:STOP ALCOLUL LA VOLAN!

| marina11 a răspuns:

Foarte adevarat

| dexro a răspuns:

Citit povestea asta ma tot intrebam... nu mai moare odata asta?

| aleexuţ a răspuns:

Nici n-ai idee cata dreptate poti avea.

| d3nisa202 a răspuns:

L`ai copiat de pe faceboookstraight face Oricum Adevarata povestesad

| eye a răspuns:

Bravo! meriti aplauzele tuturor utilizatorilor TPU, cu ocazia asta mai le bagam mintile la cap celor inconstienti ce se joaca cu pericolul straight face