| ĦαvɘƑȕη a întrebat:

Mi-ati putea scrie cateva sinonime pentru expresia: Zmeii se fac luntre si punte pentru. a indeplinii dorintele fetelor de imparat...

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Presupunand ca despre expresia "a se face luntre si punte "e vorba, ea ar putea fi sinonima cu alte expresii precum:
-se straduiesc din greu;
-folosesc toate mijloacele;
-isi dau silinta;
Dar ai grija:"a indeplini"este la modul infinitiv si se scrie cu un singur-i.Numai bine.

| ĦαvɘƑȕη explică:

Stiu ca se scrie cu un singur "i", dara asa scria in acel loc...