| DevynFry a întrebat:

Mi-ati putea spune câteva idei pentru școala altfel? Sa fie ceva mai special.

Răspuns Câştigător
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai ar trebui sa fie si diriginta ta de acord cu ele.

Ce zici de astea?

Jucati niste jocuri educative, intelectuale(sah, fazan, spanzuratoarea)de asta.
-Jucati-va in sala de sport ce vreti voi.
-Faceti plimbari in aer liber.(daca vremea e frumoasa).
-Faceti un fel de "concurs" intre colegi pe echipe unde sa trebuiasca sa raspundeti la intrebari din diverse lucruri(cultura generala)si echipa care raspunde la cele mai multe intrebari corect castiga.

Sper ca te-am ajutat.
Dar tu esti cumva seful clasei tale si ti s-a spus sa gasesti activitati sau ai intrebat doar asa? de curiozitate intreb.

5 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Mergeti la zoo.
N-ar trebui sa fie prea greu. Ramaneti in clasa.

| OnuOnulică a răspuns:

Faceți o excursie cu clasa pe durata programului "școala altfel".

Răspuns utilizator avertizat
| Cameliapantiru a răspuns:

Puteti face un circuit al muzeelor/ obiectivelor turistice din orasul vostru (noi am facut intr-un an, pe parcursul a doua zile din acest program), puteti face o plimbare in cel mai frumos parc (sau gardina botanica, daca exista) din orasul vostru, puteti mere intr-o zi la un film, la cinema, si apoi, la o cofetarie/cafene/ceinarie, puteti vizita biblioteca judeteana si discuta despre bibliotecomiesau despre un anumit autor, curentl iterar etc, puteti merge la o piea de teatru, olansare de carte, o expozitiesau un concert, care se desfasar la voi in ors n acea saptateti viziona documntare in clasa, pe diferte teme (lese de voi,, si la sfarsit organiza o mini-dezbatere legata de acel subiect, puteti organiza concursuri de creatie sau intreceri sportive la nivelul scolii, puteti face cateva orede matematica distractive, in care a rezolvati problem de logica, ghicitori matematice etc, puteti invita personalitate culturala/artitica/academicaditre absolvnti a scolii voastre, de exemplu, sa tina conferinta accesibila voua, puteti face un atelier de aprepart dulciuri (sau orice alta activitate pracitica frumoasa), puteti face ferrite rimente in laboratoarele de izica, biologie au chimie, su coordonarea profiler de specialitate, putet face o ora de romana in care sa cititi si sa comentati poezie cotemporna (noi amfacut intr-un an si a fost o activitate foarte reusit), puteti veni fiecare cu n scurt referat si cu 2-3 melodii din muzica preferata, puteti lucre teste de pronalitate si de orienare in cariera, mreuna cu consilierul olii, puteti face oizita aritabila la un azil de batrani, la un orfelinat sau la un adpost de animale fara stapan, puteti face oativitte de ecologizare a zoei voastre (sdi noi am cut, acum doi ani), puteti face in weed, o excursie lamunte.
Ahh, sunt atade multe lucruri frumoase si interesante care pot fi accesate in aceasta perioada, incat, cusiguranat, o saptmana I se va parea insficiena (noi patimasta, s stii, in fiecare an).