| TheMchαnix a întrebat:

Mi se pare mie sau majoritatea feministelor din ziua de astăzi vor să înlocuiască patriarhia cu matriarhia, și le doare fix în "opinie" de egalitatea dintre sexe? Pentru cei care vor să afle mai multe: https://www.youtube.com/watch?v=Kjj-wmDLYs0

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmmm, se pare ca avem o femi-nazi pe aici ca nu stiu cine altcineva mi-ar da nefolositor si eronat. doar niste tampiti, adevarul cred ca doare

55 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mi se pare mai degrabă că este penibil când încep masculii să se agite şi să se frustreze pe astfel de teme, exagerând, generalizând şi victimizându-se, mai ales după ce femeile au fost tratate de către ei secole la rând ca nişte sclave (atunci era ok), iar în unele zone încă mai sunt.
Zău, parcă ar fi nişte ţaţe bârfitoare.

| TheMchαnix explică (pentru NOname):

Vorbești de parcă aș fi la rândul meu un misogin. Nu cred că ai prins ideea, nu criticam feministele care pledează pentru egalitate, ci pe cele care vor superioritate și beneficii. De parcă ar fi o scuză pentru atitudinea lor ipocrită faptul că au fost tratate de rahat în trecut...nu e o scuză! E nesimțire și ipocrizie când tu, aparent, ceri egalitate, dar vrei să fii superioară în societate și folosești ca scuză faptul că femeile au fost tratate nasol în trecut. Acum ce vrei, să tratezi și tu bărbații la fel, ca să fim chit? Așa se construiește o societate modernă bazată pe drepturi, obligații și libertăți egale?

Nu știu dacă feminazistele ies în evidență pentru că urlă în gura mare (de obicei rahații dintr-o categorie ies mai ușor în evidență, pentru că put) sau pentru că sunt mai multe decât feministele care vor egalitate.

| TheMchαnix explică (pentru TheMchαnix):

Feminazistele se plâng de inegalități idioate de lumea întâi, cum ar fi că sunt rugate de bărbați să le facă un sandwitch sau diferența de salariu, care e calculată prost, dar nu discută nimic despre abuzurile adevărate. În alte părți, femeile sunt omorâte cu pietre dacă sunt prinse la volan. În lumea întâi, misoginismul e aproape zero (în afară de câțiva bărbați împuțiți și dobitoci care-și bat nevestele că e mâncarea prea rece); nu mă refer la România, ci la occident, sunt conștiet că la noi există mult mai mulți misogini, un capitol la care mai trebuie să lucrăm.

Ideea mea de bază e că nu trebuie înlocuită misoginia cu misandria pe motivul să fim chit...sau pentru oricare alt motiv.

| NOname a răspuns (pentru TheMchαnix):

Nu vorbeam de tine, TheMchanix, căci în întrebare ai fost totuşi destul de rezervat, dar dacă tot ai luat-o personal şi ţi-ai dezvoltat ideile, răstălmăcindu-mi totodată cuvintele, ceea ce nu apreciez, să ştii că nici atitudinea ta nu mi se pare ok.

Nu dădeam dreptate celor care, vi se pare vouă că, vă neîndreptăţesc. Doar spuneam că reacţiile unora, mai agresive şi meschin, nedemne cumva de cineva care se respectă şi se vrea bărbat, mi se par mai respingătoare decât ieşirile fetelor, despre care vorbiţi.

Nu cred că bărbaţii au reale motive ca să se plângă (nu sunteţi violaţi, mutilaţi, vânduţi, închişi în casă, puşi la munca silnică, transformaţi în fabrici de copii şi maşini de bucătărie şi nu se fac haremuri din voi; apar doar mici nereguli izolate, pe care unii dintre voi tindeţi să le umflaţi) şi chiar dacă ar avea, ar putea să închidă ochii la o gafă, două ale fetelor, să lase puţin de la ei; cel puţin eu aşa aş face în locul vostru (ştiu, sună uşor sexist, dar am o slăbiciune nativă faţă de partea feminină şi da, consider că în unele cazuri femeile ar merita şi ar trebui tratate previlegiat - fără exagerări, desigur - multe dintre ele mi se par chiar drăgălaşe când sunt pline de pretenţii şi draci şi le-aş privi stângăciile ideologice cu zâmbetul pe buze, fără să mă pot abţine; şi parcă mi-ar plăcea mai multă înţelegere jucăuşă şi generozitate şi din partea voastră - nu este primul topic pe această temă, peste care dau pe acest site, şi am văzut deja sute de comentarii urâte la adresa fetelor şi cred că am cam început să mă satur de astfel de reacţii şi caractere, aşa că am decis să intervin).
Nu vă stă bine, băieţi.
E loc de o schimbare, asta e ideea.

| TheMchαnix explică (pentru NOname):

Cred că tot n-ai înțeles ideea mea. Majoritatea feministelor extremiste din societatea occidentală pledează împotriva unor "abuzuri" penibile. Nu le-am văzut să deschidă gura despre adevăratele probleme cu care femeile se confruntă, cum ar fi violența conjugală, tratarea ca un sclav sexual, privarea dreptului de a vota, de a conduce etc. Ele se plâng de jocuri video și că sunt "obligate" să facă sandwitch-uri. Asta mă enervează cel mai mult, că ignoră adevăratele abuzuri și vor privilegii inutile și ipocrite.

Nu mă înțelege greșit, nu am vrut să îți răstălmăcesc cuvintele, încerc să am o atitudine cât mai ok și sunt pro feminism - acel feminism care pledează pentru egalitatea rațională între sexe și e conștient de realele abuzuri prin care trec femeile. Părerea me e că feminismul ăsta extremist, irațional și ipocrit face mai mult rău decât bine femeilor.

| NOname a răspuns (pentru TheMchαnix):

Ok, te-am înţeles.
Nu spun că nu ai dreptate. Problema mea e mai mult cu atitudinea, cu felul şi persistenţa cu care se ridică problema (nu în cazul tău neapărat).
Parcă ar fi mai elegant şi de dorit să treceţi aceste nimicuri cu vederea, în loc să le hiperbolizaţi.

| TheMchαnix explică (pentru NOname):

E adevărat că nu noi bărbații suntem dezavantajați de atitudinea asta ipocrită, tot femeile sunt. Asta mă face frustrat, că uită de realele abuzuri ale femeilor și urlă în gura mare pentru niște inutilități, în loc să ia atitudine pentru ce contează cu adevărat.

NOname
| NOname a răspuns:

Puţin off-topic, dar totuşi:
https://www.facebook.com/......924935559/

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă aţi iubi femeia, aţi simţi şi aţi gândi diferit.

http://youtu.be/hq2KgzKETBw

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"Unele femei merita pretuite o viata.
Din pacate aceste femei sunt mai rare ca platina."
Daca asta e conceptia unora...nici n-o sa prea aiba parte de asa zise raritati...intelegi tu mai bine ce vreau sa spun.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. happy
...şi e spre binele femeilor. Merită ceva mai bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E vorba pur și simplu de femei cu capul pe umeri, care n-au ifose și așteptări la nivel Fantasy(cenușărese, zâne, și cum au mai fost răsfățate de părinți de mici) de la sexul opus doar pentru că sunt femei. Bineînțeles că același lucru este analog pentru bărbați, să nu ziceți că pe toți îi văd la fel de neîndreptățiți cumva.

Desigur că toți de aici s-au victimizat, sunt frustrați și nu iubesc cu adevărat femeile. Dar mamele probabil și le iubesc toți așa că doar a fi femeie nu e o calitate demnă de admirat/respectat. Oamenii se iubesc pentru ceea ce sunt ca și oameni, nu ca sex, stereotipuri și nonsensuri dintr-o proastă și superficială educație.
Eu nu te-aș iubi pe tine doar pentru că ești purtătoare de vagin. tongue Maxim ar fi la prima vedere temporary infatuation...dar trece. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"E vorba pur și simplu de femei cu capul pe umeri, care n-au ifose și așteptări la nivel Fantasy(cenușărese, zâne, și cum au mai fost răsfățate de părinți de mici) de la sexul opus doar pentru că sunt femei. Bineînțeles că același lucru este analog pentru bărbați, să nu ziceți că pe toți îi văd la fel de neîndreptățiți cumva.

Desigur că toți de aici s-au victimizat, sunt frustrați și nu iubesc cu adevărat femeile. Dar mamele probabil și le iubesc toți așa că doar a fi femeie nu e o calitate demnă de admirat/respectat. Oamenii se iubesc pentru ceea ce sunt ca și oameni, nu ca sex, stereotipuri și nonsensuri dintr-o proastă și superficială educație."

Sunt de acord, de fapt aveam aceeasi parere privitor la "Oamenii se iubesc pentru ceea ce sunt ca și oameni, nu ca sex, stereotipuri și nonsensuri " dar'ă merci oricum ca te-ai deranjat sa ma pui în tema cu ceva oricum stiut si acceptat de catre majoritatea, ca eu nu mi-as fi dat seama la ce,, parfum" eman tongue
Eh, macar cine am vrut să-nţeleaga la ce m-am referit a-nteles.

- Aici DăPâgMuster.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"mai rare ca platina". Acum exagerati voi, ca femeile, desigur. laughing Eu inteleg unde a vrut sa bata. Nu e o noutate ca e usor sa gasesti o "c h i z d a", dar mai greu o femeie. tongue Acum daca e sa diseci fix gradul de raspandire al platinei ca element chimic e problema ta.
Oricum a divagat destul de mult discutia. Clipul din intrebare avea alt scop. Nu stiu daca v-ati si uitat cap-coada la el, fiindca judecand dupa comentarii opiniile voastre bat intr-o directie mai putin tangenta. Pur si simplu avem in vizor doar femeile "rele" big grin Nu tu sau NOneima.hee hee Bine, oricum nu-s prea sigur daca voi sunteti macar femei. rolling on the floor NEFOLOSITOR + ERONAT!

P.S. Vai, mi-e rau. Nu mai am niciun alt scop in viata. Ai mila! tongue

NOname
| NOname a răspuns:

Unii pot iubi ideea de femeie, alţii nu. Ne-am programat diferit.

NOname
| NOname a răspuns:

"BOR renunță la misoginie și înființează o Matriarhie."

https://www.facebook.com/......3433813009

http://morometia.ro/......atriarhie/

| Kaℓi a răspuns:

Daca feministele vor sa inlocuiasca Patriarhia cu ceva, orice, le urez succes big grin

| RAY a răspuns:

Egalitate intre cele doua sexe trebuie sa fie in mod clar,cu toti suntem oamenii indiferent de sex,rasa,culoare,religie etc
ca unele femei vor mai mult e pentru ca au interese si ele financiare si ele prostesc alte femei sa le citeasca si sa profita de pe urma lor, din pacate femeia din ziua de azi se vinde ca un obiect sexual, prin ce se remarca o femeie sani,vagin, fund asta si pentru ca asta vor barbati,pai mai vb de misogism si feminism,ele sunt reacti normale in lumea in care traim, dar mai sunt si femei care se remarca prin inteligenta, independenta de barbat rar dar mai sunt, femeile difera de la tara la tara in functie de educatie, civilizatia acelei tarii, femeile din Germania, Anglia, usa au o educatie mai buna si sunt mai civilizate la noi care inca suntem cu 5, 6 secole in urma e normal ca gandirea noastra sa fie femeia la cratita si barbatul un fel de dumnezeu, e nici nu-i bine trebuie si femeia sa fie independenta sasi foloseasca mintea sa se remarce prin inteligenta doar ca alea nu prea sunt bagate in seama de barbati pentru ca nu sunt fotomodele, deci concluzia e ca cum sunt barbati asa sunt si femeile apoi se plang barbati de ce sunt de fapt ca ei

| T0T a răspuns:

Egalitate între sexe există deja. Nu știu ce mai vor aceste doamne. Poate mai multe drepturi, zic și eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Mai multe coroane pe țeastă. Le place rău să fie răsfățate.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare nesimțire. Dacă ne uităm atent la societate femeile au o grămadă de privilegii. Și vin niște mahalagioaice că cică sunt feministe, de parcă am trăi în evul mediu și ele nu ar avea drepturi. Nu știu dacă sunt proaste, nesimțite sau pur și simplu nu au alte ocupații.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Aștept să fiu făcut misogin pentru că coenștientizez faptul că avem drepturi egale și că ele chiar nu au nevoie de mai mult. Nu, că ăsta e viitorul, dacă nu le ții în puf te vor face misogin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Man, nu generalizez. Mă refer strict la categoria(fiindcă există una) despre care este vorba aici. Există femei care au cap, iar altele care au doar vagin.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa este. Eu mă refeream strict la aceste "feministe", zise feministe, că feminismul era bun acum foarte mulți ani, acum este inutil să te numești feministă când deja ai drepturi egale. E ceea ce ai zis tu înainte misandrie, nu feminism. Deci le recomand acestor doamne, deși cel ma probabil nu sunt doamne căci nu au bărbați acasă că altfel nu cred că ar mai opta pentru cretinitățile astea, să își schimbe denumirea în misandre.

| T0T a răspuns:

Cât despre videoclip, extrem de bine făcut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Eu as avea o contestatie. Tipul nu pare mai credibil tinand un pahar de bautura in mana pe toata durata.hee hee

| MskDesign a răspuns:

Daca este sa fac o analiza in tara in care ma aflu, ti-as spune ca femeile comand in proportie de 90%.In Romania, la ora actuala, nu stiu, pentru ca am mai bine de 10 ani de cand nu ma intorc acasa.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu am zis. feminist a fost o data, in ziua de azi "feministe" mai degraba femi-nazi, vor sa le fie lor mai bine si mai simplu si barbatii sa fie ca niste sclavi. haios ca in America se plang ca sunt oprese si rahaturi de genul dar habar nu au ce e aia, ele au drept la vot, au drept la munca la o opinie, orice are si un barbat. Fata de alte tari in care femeile chiar sunt oprese. nu au voie nici sa iasa din casa fara companie, daramite sa voteze sau alte chestii

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DogMX):

Am mai vazut eu o "feminisita" care injura si tot facea pe nebuna si a spus un barbat "frumos vorbind" ce are, si aia se uita la el si il scuipa si in injura, si pentru ce motiv? de tampita. asa sunt "feministele" in ziua de azi. cele adevarate sunt putine, dar au fost depasite in numar de putorile astea nesimtite care vor sa le fie lor mai bine, de parca barbatii stau acasa si le vin bani degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DogMX):

Stai, ca nu e femi-nazi(cred) e doar noname. acum am vazut in comentari laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DogMX):

hee hee vor sa fie cot la cot cu barbatii dar pe santier sau in mine nu cred ca vor laughing. ce sa mai zic, sa le dea pensie alimentara la barbati, cum se face in America. Pana nu se casatoreste din nou fosta sotie, barbatul plateste un fel de pensie alimentara. Si aici in Italia e la fel parca, de aia se casatoresc astia dupa 45 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DogMX):

hee hee. ma amuza ca" chiar am vazut asta acum 4 ani cred. cand pornit masinaria, parca ziceai ca a tras o masina de ea asa a luat-o la fuga. ce redeam eu dar ce radea sotul ei care alerga dupa ea si nu o prindea rolling on the floor

cum zic mereu. si femeia si barbatul are partile lui unde exceleaza si unde nu.

| T0T a răspuns (pentru DogMX):

Dacă îi spui adevărul unei femei ești misogin prietene laughing Văd că cineva de aici se arată atât de intrigat că oh noi băiețeii ăia răi exagerăm și ne victimizăm dar totuși deși noi suntem ăia care suntem atât de penibili nu suntem și ăia care ieșim pe stradă și pe internet ca să ne cerem drepturile pe care le avem deja cu scopul de a primi mai mult, chiar dacă avem o grămadă de privilegii. Ipocrizie la maxim.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru DogMX):

Păi ce crezi că ele sunt feministe pentru întreaga feminitate? Unele sunt, nu contest, dar până acum nu am prea văzut să se aducă vorba de țările arabe. Ele mai mult se luptă pentru ele și pentru zona din care fac ele parte. Adică dacă cineva le întreabă o să răspundă diplomat că luptă pentru egalitatea în drepturi între sexe în ceea ce privește tot globul, dar în mintea lor se gândesc mai mult la ele însele. Ele nu zic ceva gen forța femeilor din Arabia, zic ceva gen forța tuturor femeilor, dar în mintea lor e gen forța mie.

| T0T a răspuns (pentru DogMX):

Și știi ce e curios? Că nu arăboaicele se arată cele mai intrigate, ci cele care provin din țări care chiar adoptă această egalitate. Adică așa e femeia în general, cât de treabă și de ok ar fi la un moment dat se învață cu binele și vrea mai mult. Ai citit "Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război"? Dar nu numai femeile sunt așa, ci toți oamenii tind mereu spre mai mult, dar în general femeile sunt mai orgolioase și au fost și învățate cu anumite privilegii. Tot ce găsesc ele, acele argumente, mie mi se par doar niște pretexte ca să le fie lor cât mai bine. Încep să creadă că li se cuvine cât mai mult. Că nu fac anumite lucruri sau că le fac doar pentru că sunt femei. Cum zic unele, că e o "lady" dragă.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru DogMX):

Și știi ce e deranjant? Cum am văzut aduc mereu în topic trecutul, că vezi ele au fost sclavele bărbatului pentru secole. Dar noi ce făceam taică? Noi făceam muncile alea dure, grele, că societatea de atunci pe alea se baza, noi muream la război. Că au fost și excepții asta e altă treabă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DogMX):

Parca le dor de drepturile altor semeni din alte ari. lor sa le fie bine. mama mereu se amuza cand ii citesc despre "feministe" si restul. tot timpul spune ca sunt vai si amar femeile astea. ai 2 maini ai 2 picioare, poti sa faci tot ce vrei in viata dar e mai simplu sa stai si sa ceri drepturi.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru DogMX):

Eh las-o așa. După chiar devenim țațe. happy Eh o să construiesc o concluzie de final.
Multe femei sunt ok, unele femei chiar merită prețuite, însă puține merită prețuite o viață. Cele care merită prețuite o viață merită tot respectul din lume, cele care merită prețuite trebuie învățate că acest lucru trebuie să fie reciproc și respectul, munca de asemenea, iar cu cele ok e bine să ai o relație doar amicală. Restul sunt femei cu care ar fi mai bine să nu ai nicio legătură. Oricum mereu se vor găsi pămpălăi care să le satisfacă din toate privințele, și ele să nu miște un os. Spuneam înainte că feministele majoritatea nu cred că au bărbați că altfel ar lăsa prostiile astea de o parte. Nu au bărbați, au pămpălăi. Ca să nu creadă unii că m-am contrazis dintr-un punct de vedere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DogMX):

Si mama mea a avut destule. "tatal" meu era un nenorocit. si nu a ajuns nebuna din asta "feminista". depinde de mintea fiecaruia prietene

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mmmm, se pare ca avem o femi-nazi pe aici ca nu stiu cine altcineva mi-ar da nefolositor si eronat. doar niste tampiti, adevarul cred ca doare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, alea sunt misandre, nu feministe.
La fel cum există și misogini.

NOname, așteaptă la paștele cailor. Ori este egalitate, ori nu mai este. Micile nereguli contează și ele. Privilegii între sexe nu trebuie să existe.

Cel mai banal gest - insuportabil pentru mine și îmi vine să bat toți bărbații pe care-i văd făcând asta - ca bărbatul să țină ușa deschisă unei femei, adică femeile mereu primele, mi se pare una dintre cele mai mari imbecilități ale societății. Dar care e problema? Ele n-au mâini? Eu aș deschide ușa oricui, indiferent de sex, dacă nu o poate deschide, fiindcă are mâinile ocupate sau poate nu știe să deschidă ușa(o fi una mai deosebită), indiferent de vârstă. Nu îți țin ușa deschisă fiindcă ești tu femeie și trebuie să intri ca o prințesă într-o incintă. Rar am văzut pe cineva care să spună: „oh, vai, nu e nevoie, fii serios"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu îți țin ușa deschisă fiindcă ești tu femeie și trebuie să intri ca o prințesă într-o incintă" misoginule rolling on the floor

serios acum pentru cine spune ca "vai femeie nu e existenta" cred ca nu a fost intr-un spital de recent. plus ca si acum am vazut ca multi se plang ca la cancer la san sunt atatia care fac "testari" si mai stiu eu ce ( nu imi amintesc cum se zice corect) dar pentru cancerul la prostrata nimeni nu isi bate capul. si chestii de genul

ps- chiar m-ai facut sa rad la faza cu usa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o contradictie, pantera albastra.hee hee
Nu te nasti programat cu o idee. You're just wrongly brought up with it(educat adica).

Nefolositor + Eronat. BAM! laughing

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă insişti...hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că femeile au fost destul de inteligente inventând feminismul modern.Nu știați că finanțăm acest ''cult''?
http://gandeste.org/general/cat-ne-a-costat-feminismul-in-2014/48624
Mda, trist.