Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Monogamie VS Poligamie.

Argumentati.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca nimeni nu a citit carti de-ale lui Allan Pease? Poligamia este starea naturala a barbatului si, uneori si a femeii. Ca alegem sa fim monogami - e problema noastra.

9 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici explică:

@Jupiter bun argument!
Adica te copulezi de 1000 de ori in cadrul unor relatii monogame si apoi iti dai seama ca nu se merita si treci la poligamie?

| Brigitta a răspuns:

Monogamie si eu big grin
Este.nu stiu cum sa spun. e solicitant sa traiesti cu cineva si sa iubesti pe o persoana. Nu stiu cum ar avea cineva atata timp (sau energie sau nu stiu cum sa-i zic) sa imparta atatea sentimente speciale si trairi cu inca cineva.
Asa cred eu, nu stiu, poate sunt persoane care se simt implinite cu mai multi parteneri/partenere happy

| Jupiter a răspuns:

Monogamie! De 1000 de ori monogamie!

| Jupiter a răspuns:

@Zbenguici - nu, nu ala e argumentul.

| jedi_7867 a răspuns:

Monogamie.
Poligamia promoveaza violenta. Se nasc baieti si fete in proportii relativ egale si daca un barbat are mai multe neveste raman destul de multi barbati frustrati care se vor apuca de diverse activitati daunatoare sanatatii lor si a celor din jurul lor.

| Linda a răspuns:

Argumente pentru:
- respectivul isi permite material
- copiii si femeile au statut juridic similar (nu inegal ca in cazul in care este nevasta si amanta)
Argument impotriva:
In Noul Testament nu este pomenit nici un om care sa fi avut doua neveste.

| Linda a răspuns:

Reformulez: barbat care sa fi avut doua neveste.

| alabala_4392 a răspuns:

Parca esti profa de romana cu argumentarealaughing

Monogamie. Poligamia este intr-un fel o lipsa de respect la adresa femeii. O face sa arate ca sclava barbatului. Luptam pentru egalitate in zilele noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monogamie! E prea mare pedeapsa sa ai doua soacre!