| anonim_4396 a întrebat:

Nu am înțeles niciodată această discriminare care li se face oamenilor sărmani d.p.d.v material de către oamenii cu posibilități materiale ridicate (bogați).
Știu că nu toți oameni înstăriți și cu statul se comportă așa dar pe de altă parte există destui care disprețuiesc pe cei săraci, neconsiderându-i de teapa lor doar pentru faptul că nu au avut "privilegiul" de a se naște într-o familie înstărită.
Suntem toți oameni, pentru Dumnezeu!
Cum poți disprețui pe cineva doar pentru că nu are aceleași posibilități materiale ca și tine?
Nu-i urăsc pe cei care gândesc astfel dar aș vrea să le înțeleg psihologia.
De ce ei pun barieră între între bogat și sărac.

Răspuns Câştigător
| tudorvolcano a răspuns:

Săracii deseori sunt blocați într-un ciclu al sărăciei: bani puțini, educație proastă, ca rezultat bani puțini și tot așa.
Această educație proastă deseori se manifestă și prin proaste obiceiuri, și lucruri mai puțin acceptabile în cercurile sociale elevate: înjurături, insulte directe, violență, țipete, vorbit peste altcineva etc. De aceea deseori săracii nu prea sunt tolerați printre bogați.

De asemenea, încearcă să-și țină copiii departe de oamenii săraci, pentru că îi consideră o influență negativă asupra copiilor, și își vor face obiceiuri proaste, iar capacitatea lor de a face relații în lumea elevată ar scădea, și la fel și capacitatea lor de a face bani, și i-ar putea trimite într-un ciclu al sărăciei.

Iarăși, unii dintre oamenii săraci încearcă să se lipească de cei bogați doar pentru că au bani, pentru că vor să tragă beneficii de la ei, și astfel leagă prietenii false. Bogații, știind acest lucru, se feresc de săraci, și de asemenea, îi învață pe copiii lor să facă la fel.

Și nu peste tot se manifestă la fel acest fenomen: în țările mai sărace, acest lucru se face mult mai simțit, iar în țările dezvoltate, unde se oferă o educație de calitate la toate păturile sociale și unde aproape toți au un minim de finanțe în cât să nu devină disperați după bani, acest lucru se face mai puțin simțit.

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ce sa intelegi? Rautatea si prostia? Asta nu se pot intelege, sunt oameni cu caractere infecte care fac discriminare, aia e.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi se pare că e invers. Cei săraci de obicei îi demonizează pe cei bogați. După mintea lor, dacă cineva are bani, sigur a făcut ceva pe sub mese sau a comis ilegalități, nu există să ai bani și să fii cinstit sau bun.

| Emma30555 a răspuns:

Mulți considera ca datorita sărăciei nu au nici educația adecvata, uneori se întâmplă și asa dar nu trebuie pus eticheta sau generalizat, sunt și oameni fără posibilități care studiind și muncind ajung sa aibă o educație și posibilități bune și atunci sunt considerați egali cu cei care au posibilități și sunt și bogați prosti, parveniți care sunt considerați inferiori chiar și de către cei care nu au posibilități dar care au educație. Eu cred ca în general totul se rezuma la educație, atitudine, comportament, gusturi etc.

| SingleForOne a răspuns:

Pentru că și acei bogati au muncit din greu la rândul lor (unii), și pentru că ei au putut, și la fel pot și mulți alții, având și posibilitatea datorită tehnologiei și libertății, și creativității lumii moderne, la fel pot și acele persoane sărace. pentru că cei ce sunt leneși, sunt săraci. Înainte de era contemporană, erau alte vremuri, alte discuții mai mult/mai puțin diferite, dar acum posibilități sunt, doar le trebuie caracterul și să îmbunătățilească modul de gândire.

| supadeceapa a răspuns (pentru SingleForOne):

40% din Romania = mediul rural, foarte multi nu au wc și apă în casă, darămite un calculator și conexiune la Internet.
Nu înteleg de unde vine ideea asta că toată lumea are acces la tehnologie.

| SingleForOne a răspuns (pentru supadeceapa):

Si restul de 60% ce fac?

| supadeceapa a răspuns (pentru SingleForOne):

Îți fac funcțională lumea în care trăiești. Ce-ar fi sa ne facem toți influensări și antreprenori? laughing))))) Lmao. + Accesul la tehnologie nu îți mărește IQ-ul, unii oameni nu pot nici cu toate resursele la îndemână.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Exista multe,, psihologii,, despre subiectul asta.La oricare ai apela sa intelegi toate pleaca de la o singura calitate :educatia
Ca este vorba despre un om inteligent care a realizat si rade de un prost ca nu poate(el poate sa inteleaga situatia ca este destept a reusit sa faca ceva cu viata dar nu poate,nu e educat.
Ca este vorba despre un om care traiesti numai in lux si bani,masini,case,vacante,mancare tot si rade de un sarac tot educatia.
Ca este vorba de un amarat sarac lipit care a reusit in viata si rade de un sarac,tot educatia.
Nu sunt educati corect,ei ataca cu saracia si discrimineaza,oamenii saraci raspund cu educatia ca cei bogati sunt niste tarani, nesimtiti, imganfati, laudarosi etc si N-AU AJUNS NICAIERI INTR-UN FINAL, TOT OAMENI DE NIMIC.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se pare firesc să îți inspire mai mult respect un om care a făcut ceva cu viața lui,are nişte ani de studii în spate sau pur şi simplu e genul autodidact şi a învățat de unul singur ca să ajungă acolo decât un om care mătură străzile,spre exemplu.Şi dacă a făcut asta,automat are şi bani, normal.
Da, e adevărat, trebuie să facă cineva şi treaba asta, dar nu poți să-i consideri la acelaşi nivel pe amândoi.Primul a reuşit prin ambiție,inteligență, perseverență, iar al doilea face un lucru pe care îl poate face toată lumea, nu are nimic special, nu e nimic de apreciat la el.Nu ai nevoie de nicio calitate ca să dai cu o mătură.
Ăia care fac tot felul de comentarii despre oamenii realizați sunt doar invidioşi.
Jalnic mi se pare să priveşti de sus pe cineva care nu are o situație materială aşa bună când tu nu eşti decât un parvenit care ieri era la coada vacii.
Oricum, sunt situații şi situații.Nu în toate cazurile e vorba de lene.Nu toți au aceleaşi şanse în viață.