| Joker3134 a întrebat:

Nu îți trebuie neapărat dppd că sa te faci profesor? Poți doar sa termini doctoratul?

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu ai nevoie sa faci doctoratul daca vrei sa fi prof pana la liceu inclusiv, ai nevoie sa ai facultatea eventual cu masterul si modulul pedagogic, si atat.

Daca vrei si la facultate, trebuie sa faci 3 ani doctoratul.

| Wr3nch a răspuns:

Iti cam trebuie.

| RKBlue a răspuns:

Ca profesor ai nevoie de facultatea terminata.
Dar nici asta nu pare sa fie o regula(adica pentru postul de suplinitor, sau de predare la materii mici si neimportante n-ai nevoie neaparat de facultate)
Plus.sunt destui profesori cu facultati facute la fara frecventa.
Daca vine vorba de invatamant universitar, acolo ai nevoie de mai multe...

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Joker3134):

Pai pe acela ti-l cere dupa, daca chiar vrei sa te faci profesor si sa predai. Tu poti sa predai in timpul doctoratului si fara.

Răspuns utilizator avertizat
| Anuket a răspuns:

Pentru învățător trebuie să faci psihologie și științele educației. Pentru profesor de gimnaziu licență +modulul I dppd, pentru liceu master+modulul II dppd. Cu doctoratul predai în universități.