| JustaLittle a întrebat:

O lume paralela ar fi de fapt exact la fel ca a noastra? Eu asa cred.Pentru ca ar fi la 360 de grade zic eu...Voi ce credeti? Sau: O lume paralela ar putea avea mai multe forme? De exemplu,omul nu ar mai fi om, ci ar fi pantof, iar pantoful ar fi om.Nu inseamna ca ar fi exact la fel?
P.S Nu accept comentarii ce au legatura cu religia

17 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Am citit odata pe internet un articol foarte interesant despre asta. Exista o teorie conform careia pentru fiecare actiune pe care o facem se creaza un univers paralel. E cam greu de explicat. Daca intri pe linkul asta si citesti poate o sa intelegi mai bine ce zic.
https://www.quora.com/......ion-of-God

| T0T a răspuns (pentru Kanpeki):

Asta îmi amintește de un film pe care l-am văzut și după o acțiune făcută în mod diferit, în 2 lumi cum ar veni paralele, a rezultat cu totul altceva. Era în rolul principal o tipă și era totul la fel până atunci iar în momentul în care s-au produs niște acțiuni diferite(nu mai știu exact cum era) au rezultat cu totul alte lucruri, persoane transformate, dar în final s-a ajuns cam la același lucru(adică era un tip pe care îl plăcea și a ajuns să fie cu el după cât îmi amintesc eu, ți-am spus nu îmi amintesc prea bine toată povestea, știu esența). În fine, unii spun că destinul ni-l croim fiecare așa cum vrem dar în final avem parte de aceeași soartă care ne este menită.
Aici sunt multe teorii și posibilități, dar cum ziceam, nu prea țin să cred în anumite chestiuni care țin de acest subiect. Oricum mult mai interesantă problema pusă de tine, tipul cu întrebarea a dus-o cam într-o extremă.

| pastru009 a răspuns (pentru T0T):

Http://www.filmeonline2013.biz/upside-down-2012/
Acesta era filmul? :)

| T0T a răspuns:

Și cum te gândești după creierul tău că un pantof ar putea pune bazele unei societăți de genul celei umane?
Eu unul oricum nu cred în lumi paralele și e logic că ar putea fi și alte posibilități, lăsând la o parte exemplul tău.

| JustaLittle explică (pentru T0T):

Pai pantoful nu ar mai fi pantof, ci ar fi om tongue.

| T0T a răspuns (pentru JustaLittle):

Cum ar fi om? Cum ar avea viață? Sau te referi că în acel univers materialul din care e făcut ar reprezenta întreg sistemul său biologic iar șireturile ar putea fi de fapt cu rol vizual(Adică niște ochi)? E cam dusă într-o extremă, cum ziceam.

| JustaLittle explică (pentru T0T):

Cred ca tu percepi asta asa, in modul brut.Pantoful (din exemplul dat) nu ar mai arata ca un pantof, nu ar mai avea insusirile unui pantof.Bineinteles ca e interpretabila toata chestia asta, dupa modul cum gandeste fiecare.

| pastru009 a răspuns (pentru T0T):

Aceasta e diferenta. Perceptia. In lumea paralela, nu vom stii ce va avea rolul de vizual, auditiv si alte simturi ce concretizeaza o experienta. Nu suna a imposibilitate un pantof cu rol de om. Interesant e...ca intr-un univers paralel, pantoful poate fi intepretat prin ceea ce cunoastem noi acum, cu greu sa gasim noutati despre acel pantof. Cum ai facut si tu mai devreme... "pantof cu sireturi cu rol vizual" (acestea sunt cunostintele noastre, gandirea noastra limitata si nu putem sa imaginam un altfel de pantof decat cel ce exista in lumea noastra).

| T0T a răspuns (pentru pastru009):

Nu-i.
Nu am zis că e imposibil dar cum am spus e cam dusă într-o extremă.

| pastru009 a răspuns (pentru T0T):

Nici a extrema. happy In lumea aceea, paralela noua, ar fi ceva normal, obisnuit.

| T0T a răspuns (pentru pastru009):

În acea lume ar fi dar posibilitatea de a exista așa o lume este o extremă.

| pastru009 a răspuns (pentru T0T):

Probabil. happy

| Porcusorul a răspuns:

Nu te lua dupa tot felul de fantezii ale semidoctilor de pe aici. Exista doua concepte diferite, realitati alternative si universuri paralele, ambele provenite din mecanica cuantica. Ambele concepte au posibilitati infinite, astfel ca orice este posibil.

Realitatile alternative sunt parte a universului nostru si sunt dependente de legile universale. Deciziile pe care le luam zilnic deseneaza realitatea obiectiva pe care o vom avea in fata. Optiunile pe care le-am ignorat deseneaza realitatile alternative din asa-zisul "timp imaginar", insa complet inaccesibil noua.

Universurile paralele, ca parte a multiversului, in mod logic nu depind de legile universului nostru. Pot avea legi complet diferite. Gravitatia poate sa nu existe, asta facand ca planetele, stelele, galaxiile sa nu se formeze vreodata. Pot fi alte modificari in privinta materiei negre, o si mai mare abundenta ducand universul respectiv la depasirea masei critice si la "big crunch", insemnand ca universul se va restrange pana la starea primordiala - infinit de mic, probabil cu un timp scurgandu-se invers. Sau pot fi modificari minore, de exemplu lipsa aminoacizilor de pe Terra ducand la lipsa vietii pe planeta noastra. Poate fi un univers perfect similar cu al nostru din toate punctele de vedere, inclusiv cu tine si cu intreaga ta viata de pana acum; insa, obiectiv vorbind, acela nu esti "tu", nu iti detine constiinta ta. De aici deriva si alte intrebari filosofice. Cine esti "tu"? Ce ai fost inainte sa fii "tu"? De ce existi tocmai acum? De ce nu esti "altcineva"?

| Mihaela_Dan_1975 a răspuns:

Exista doar lumea vazuta si cea nevazuta,fiecare actiune, gand, sentiment al nostru sunt date de alegerile mintii noastre din "variantele pe care ni le ofera lumea nevazuta", Stai sa te aprofundezi in prostii, cauta sa te duci la biserica si o sa incepi sa vezi lumea nevazuta si sa afli adevarul si secretele lumii.

| UtilizatorTPU2015 a răspuns:

Lumea care ne-o prezinti tu este o lume proiectata paralel cu a noastra pastrand aceleasi legi universale.

Adesea folosim expresia 'intr-o lume paralela' intr-un mod ironic sugerand chiar opusul unor fapte/situatii... de aici poate si ideea ta ca omul ar fi papuc si invers.

Eu cred ca intrebarea ta, de fapt, duce la curiozotatea de-a afla de existenta altor forme de viata.
Iar in aceasta ordine de idei eu cred ca daca ar exista undeva, in afara de cele existente pe Terra, acestea ar fi foarte diferite fata de noi, datorita conditiilor de mediu in care ar trai.

| JustaLittle explică (pentru UtilizatorTPU2015):

Nu la asta ma gandeam eu, dar imi place punctul tau de vedere. Observ cat de diferit putem percepe o asa zisa lume paralela".

| UtilizatorTPU2015 a răspuns:

Am vrut sa inchei cu precizarea asta. happy