| Inedb a întrebat:

Oare care sunt mai "iubiti", mai bine vazuti, mai apreciati, in ziua de azi, oamenii lingusitori, cei ii lauda pe cei din jur pentru a-si crea o imagine buna, sau cei directi, ce iti spun in fata parerea lor reala? Sau cum e mai bine sa fii?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pupincuristii au mai mult de castigat ca sa urce mai sus. Omul de rand nu e apreciat doar de un nr mic de oameni ca el

| RAY a răspuns:

Pentru ca nu ne place adevarul și preferam sa traim in minciuna

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cei directi sunt vazuti mai bine, cu conditia sa le mearga ok mintea, si sa fie totusi politicosi.

| Inedb explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa ziceam si eu, dar incep sa cred ca oricat de politicos ai fi, fiind direct, tot tu esti cel respins.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Inedb):

Daca ai fost sincer si politicos, problema nu e la tine, ci la cei care nu accepta adevarul.
Nu te stresa, aia oricum sunt oameni pe care nu ii vrei pe langa tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai primii, normal. Asta pentru persoane cu un intelect nu prea dezvoltat, sa ii spunem asa. Mai tin minte la un interviu de angajare, incepe unu sa descrie el pe acolo ce a facut, sa faca o gluma despre numele lui si alte lucruri de genul, fara sa ii zica nimeni nimic. Se vedea clar ce incerca sa faca, parca avea cartea cu "lucruri pe care sa le spui la inverviu" in fata. Ca exemplu sa catalogam aceasta persoana ca lingusitor. Iar persoana care l-a angajat l-a vazut bine si aici ma refer la acel intelect de care am spus. Daca conta si avea niste studii superioare bine meritate, trebuia sa isi dea seama ca cealalta persoana il linguseste, da' de unde...

Deci nu stiu cum este mai bine sa fii, pentru ca iti merge bine daca aplici prima varianta, desi nu sunt de acord cu ea. Daca nu ar exista oameni care sa agreeze asta, atunci ar fi mai bine,

| Inedb explică (pentru DoarBogdan):

Eu sunt cam prea directa. Prefer sa ii spun omului in fata adevarul, fara jigniri, frumos, incerc sa ii explic frumos de ce eu am parerea asta, si ma vreau ca si acesta sa fie la fel. Si nu pot sa fiu altfel. Incerc uneori caci cred ca ai mai multa liniste asa, chiar si mai multe avantaje. Apoi vreau sa fiu impacata cu mine si nu ma transform intr-om mincinos, cu toate ca am de suferit cu felul meu de a fi.

| Freya1 a răspuns:

Crede-mă că eu sunt genul de persoana ce spune direct si in fata ce ma doare si nu sunt plăcută de loc. Poate unora la place mai degrabă sa fie mințiți frumos decat sa afle adevarul.

| Inedb explică (pentru Freya1):

Deci, se pare ca nu sunt singura, care nu e placuta din cauza asta.

| Freya1 a răspuns (pentru Inedb):

Nu stai linistită, eu sunt făcută aroganta.

| Andreeush a răspuns:

Nu îmi plac oamenii lingușitori, prefer cei sinceri.

| Endoryus a răspuns:

Din experienta personala iti spun ca majoritatea nu au la inima pe cei directi. De asta majoritatea nu ma plac. Tot din motivele astea apreciez mai mult oamenii care ma plac asa cum sunt.

| Inedb explică (pentru Endoryus):

Parca as fi scris eu? Asa si in cazul meu. Dar din fericire, oamenii cei mai importanti din viata mea, ma prefera asa si ma iubesc asa (nu multi). Dar am obervat ca astia ce nu apreciaza oamenii directi, sunt cei ce ascund chestii, mint. Dar in acelasi timp, au in jurul lor mai multe persoane, sunt mai apreciati, sunt mai in centru atentiei. Si culmea e ca eu nu ii am pe astia mincinosi, lingusitori la inima, ci pe cei directi. Dar sunt cam rari. Eu nu am mai intalnit.

| Mircea08 a răspuns:

Parerea mea este ca un om sa fie intr-un singur fel, asa cum ii place lui sa fie. Pentru a crea o imagine buna trebuie sa ai niste insusiri pe care altii sa le aprecieze - dau cateva exemple : - Sa nu minti, sa nu furi, sa nu barfesti, sa nu fii lacom, sa te tii de cuvant, sa nu te lauzi, sa nu tradezi, sa fii milos, rabdator, drept, etc.
Daca iti formezi un fel de a fi care iti place, te comporti asa cum esti tu fara sa iti mai pese daca cuiva ii place sau nu. Te va placea doar aceia care au cam aceleasi insusiri, iar acest lucru este unul foarte bun

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie personal nu îmi plac deloc oamenii linguşitori.Prefer să mi se spună verde-n faţă când e ceva de spus.Nu îmi place să fiu minţită, mai ales în anumite situaţii.
Întrebarea asta îmi aduce aminte de un "episod".
Eram acum vreo 3 ani în excursie cu clasa şi după ce am vizitat ce am avut de vizitat, ne-am dus la mall.În clasă, am avut o singură colegă pe care nu prea o agream pentru că era extrem de linguşitoare, era genul de persoană care voia să fie pe placul tuturor.Acolo,noi fetele ne-am dus prin magazine şi când mai probam câte ceva, celelalte ne mai dădeam cu părerea.La un moment dat,o colegă şi-a găsit o bluză care i-a plăcut foarte mult,însă după ce a probat-o,a văzut şi ea că nu îi stătea bine,că nu o avantaja deloc,ba chiar arăta ca la circ în ea, apoi începe astalaltă să zică "Vai, ce bine îţi stă!".Pe urmă ştiu că ne-am şi certat puţin pentru că şi celelalte colege erau de părere că nu îi stătea deloc bine şi li s-a părut exagerată reacţia ei, mai ales că ştiau că minte. Oricum nici ele nu prea o agreau (tot din cauza asta), nu a fost primul "episod" de genul.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Depinde de fiecare persoană, mie nu-mi place prima categorie.
Adevărat că prima categorie pare să fie mai eficientă.
Dar referitor la a2a categorie, trebuie să fim atenți când,, spunem în față părerea sinceră '' pentru că asta se poate transforma în nesimțire, trebuie să fim atenți să nu cădem în niciuna dintre extreme.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Prefer cei directi.

| lilith16 a răspuns:

Depinde de persoana care primeşte mesajul, unuia poate sa ii placa adevarul altuia nu, trebuie sa fii tu, daca spui adevarul sa te doara in pla ca e adevărul chiar dacă pe unii ii deranjează

| Inedb explică (pentru lilith16):

Problema e ca eu chiar ma consum.

| UnholySaint a răspuns:

Sincer nu am vazut vreun om lingusitor sa fie mai placut, ba din contra daca e fals e vazut chiar mai rau.
Dar am vazut in schimb multi nesimtiti si mincinosi care isi motivau atitudinea prin faptul ca ar fi sinceri.
De asemenea trebuie sa intelegi ca parerea ta reala e posibil sa nu fie si cea adevarata, multi oameni sunt egoisti si partinitori cu ei insusi, vor sa creada ca au dreptate, vad lucrurile doar din punctul lor de vedere si devin agresivi cu ce care vor sa le explice contrariul.