| MgtfDinamo a întrebat:

OK... O sa pun o intrebare un pic cam stupida si stiu ca unii din voi o sa rada dar...
De ce exista banii?
De ce vanzatorul de la magazin nu ii poata da lui Petrica ceapa fara sa ceara bani in schimb?
Dupa mine banii aduc doar probleme. Ganditi-va un pic! In ziua de astazi unii oameni sunt izolati de societate pentru ca nu au bani, sunt inferiori celor bogati.
De ce banii sunt asa de importanti? Cu banii nu poti cumpara fericirea, dragostea etc.
Probabil cand cititi randurile aste va ganditi: WTF!
Probabil eu le scriu de ciuda, ca nu am bani, insa sunt doar un copil.

Răspuns Câştigător
| Vi003 a răspuns:

Si vanzatorul trebuie sa traiasca, daca ar da tuturor pe gratis, ar da faliment. Si Petrica munceste pe bani si trebuie sa-i cheltuiasca pentru a supravietui. Ce ii leaga pe cei doi este insasi viata. Ai dreptate, cu banii nu poti cumpara sentimente, acestea fac parte dintr-o alta bogatie: a sufletului.

5 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Imaginează-ți ce haos ar fi fără bani.

| Destyny a răspuns:

laughing))) Pentru ca asa sunt oameni daca dau ceva vor ceva la schimb. E o intrebare care si-o pun multi oameni. La inceput se facea schimb pe schimb: grau pentru porumb, dupa sau creat banii pentru ca nu aveau de ce sa se planga romanii laughing)

| Grimmjow69 a răspuns:

Banii au fost o evolutie a comertului de la troc (eu iti dau un kg de branza, tu imi dai unul de miere). La inceput au fost banii facuti chiar din metale pretioase, dar spre secolul 18 s-a trecut la banii din metal si hartie, care aveau o anumita simbolizatie, nu mai aveau ei acea valoare.

Răspuns utilizator avertizat