| iamthebest a întrebat:

Oke adeci la ora de religie dintr-un lucru in altul am ajuns la ideea ca biserica sustine egalitatea intre barbat si femeie.Eu una nu sunt de acord cu asta, din potriva cred ca biserica e institutia care incalca cel mai mult acest drept. Oricum as fi vrut sa ii spun profesoarei parerea mea, dar sincer cunoscand-o mi s-a facut un pic frica.deci credeti ca ar trebui ca pe viitor sa imi spun parerea chiar daca aceasta nu e tocmai pe aceiasi lungime de unda cu ce zice profa?/? voi ce ati face?

3 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Eu in locul tau mi-as spune parerea.Nu trebuie sa te retina reactia profesoarei.Iti exprimi doar punctul de vedere.Cred ca toti avem pareri diferite si avem dreptul sa ni le spunem, indiferent daca majoritatea nu sunt de acord.
Sfatul meu e ca de acum incolo sa-ti exprimi opinia fara nici un fel de retineri.Aaa, si inca ceva.Inainte sa spui un lucru, gandeste-te daca ai argumente prin care iti poti sustine afirmatia.

| iamthebest explică (pentru lovegirl15):

Multumesc de sfat si crede-ma am invatat sa nu spun un lucru fara sa am agumente cu ajutorul carora sa il sustin.

| janynefeaver a răspuns:

Da este adevarat, desi biserica sustine egalitatea dintre barbat si femeie, chiar ea este cea care incalca cel mai mult acest lucru. Cat despre tine, invata sa te exprimi liber, fara sa te temi. Cu totii avem dreptul la libera opnie.