| T0T a întrebat:

Parcă am văzut pe TPU odată și nu numai situații în care niște fete i-au testat pe iubiții lor punând de exemplu altă fată să le facă avansuri ca să vadă dacă le răspund la acele avansuri. Desigur că mulți pică în plasă și după părerea majoritară fetele au fost cele proaste pentru că un băiat nu poate rezista avansurilor unei fete prezentabile iar ele nu ar fi trebuit să facă lucrul acesta. Credeți că într-o asemenea situație e vina fetei sau a băiatului? Credeți că un băiat are scuză dacă pică în asemenea capcană având o relație?

Răspuns Câştigător
| Dontsaygoodbye a răspuns:

Cred că nu e tocmai matur să-ți pui iubitul într-o ipostază de genul, dar dacă situația cere, de ce nu? Dacă rezultă din toată treaba asta că el s-a arătat interesat de persoana respectivă, atunci a fost exact ceea ce trebuia să faci, așa îi vezi realele sentimente, dar dacă nu pică în plasă, atunci pici tu prost, mai ales dacă află partenerul asta, o să-l faci să nu se simtă tocmai ok pentru că din asta arăți că nu ai încredere deplină în el. Și sunt conștientă că, deși ești într-o relație îți mai arunci ochii în stânga și-n dreapta, că mai admiri un om care arată bine, că mai ai prieteni de alt gen, că poți să mai ieși și cu alte persoane în afară de partenerul tău, dar asta nu înseamnă că trebuie să înșeli. Și de ce majoritatea afirmă că un băiat nu ar putea rezista unor avansuri? Poate nu când e o relație așa, doar de dragul de a fi, dar când îți dorești ceva de viitor și ai sentimente puternice pentru o persoană, nu cedezi altor avansuri. De ce să cedezi când deja ai un om lângă tine care te iubește și implicarea afectivă e mult mai importantă decât o atracție care e doar fizică și trecătoare? Niciun bărbat care înșeală nu o face cu sufletul. Dacă ar fi sinceritate și deschidere totală într-o relație nu s-ar mai ajunge la ceea ce ai relatat tu în întrebare.

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu am testat persoanele cu care am fost desi sunt baiat si mi se pare normal, suntem oamenii avem frici avem nevoie de siguranta, cand iubesti cu adevarat nu poti cadea in nici o capcana, cand iubesti cu adevarat nu poti insela din pacate iubirea in ziua de azi nu exista doar interese meschine

| Drimmero a răspuns:

La cum e viata asta,, habar n-am care e plasa si care e 'situatie favorabila', mai bine profiti de fiecare si gata. Dar trebuie sa fii precaut in tot ceea ce faci, cine stie ce dement iti baga bete-n roate!

| OoBunnyoO a răspuns:

Niciunul nu are scuza.

Nu vei avea nimic de castigat de pe urma unor teste de genul asta. In cel mai rau caz, prietenul pica in plasa si relatia este distrusa. In cel mai bun caz prietenul nu pica in plasa, insa se simte tradat si isi pierde increderea in fata si in relatia respectiva, iar relatia este din nou distrusa.

| T0T explică (pentru OoBunnyoO):

Poate nu află laughing Mai bine relația să fie distrusă atunci dacă este infidel decât mai târziu, zic eu.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Poate nu afla, atunci este bine.

Insa, nu ai de unde sa stii daca mai tarziu este infidel si nici nu ai de unde sa stii daca pe viitor o fata pe gustul lui va incepe sa se dea la el in mod insistent pe care nu o pui tu sa faca asta, evident.

Iar pe cealalta parte, cea sau cel care se indoieste de fidelitatea partenerului, este 100% sigura ca daca o persoana pe gustul lor vine si le face avansuri insistente nu vor ceda la randul lor? Atat timp cat nu sunt 100% sigure ca nu ar ceda in astfel de conditii, nu cred ca au dreptul sa suspecteze fidelitatea partenerului.

| T0T explică (pentru OoBunnyoO):

Ai dreptare din punctul ăsta de vedere.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Acum mi-am recitit mesajul. Ma dor ochii de la dezacordurile pe care le-am facut. laughing Scuze.

| GreenVoid a răspuns:

Am vazut si eu situatii de genu si de unde ma rog ai scos faza cu "un baiat nu poate rezista avansurilor unei fete"?laughingDaca vrea rezistawinkingDaca "pica"e vina lui normal la fel cum daca ar pica o fata ar fi vina ei.Dar oricum mi se par niste joculete imature si de prost gust.

| T0T explică (pentru GreenVoid):

Nu știu cât de prost gust au dar de asemenea lucruri poate da un tip și în realitate și e bine să știi cum ar reacționa, deci nu condamn fetele respective. Chiar dacă cineva zicea ceva de secolul 20 când am zis asta și de asta întrebam că habar nu am cum sunt relațiile normale secolului 21 laughing

| GreenVoid a răspuns (pentru T0T):

Traiesti in preistorie, man?laughingStii cum e cand cobesti? In primul rand fetele acelea nu au incredere in ele cand se coboara la un nivel in care trebuie sa isi puna prietena sa l testezelaughingLa fel si cu psihoticele care isi suna partenerul la fiecare juma de ora sa vada ce facelaughingDaca te inseala, te inseala oricum, testarile si telefoanele sunt inutile.Dar in fine fiecare face ce vrea in relatia lui.

| T0T explică (pentru GreenVoid):

Poate că vrea să vadă dacă mai are rost să continue. E aiurea să stai cu o persoană infidelă neștiind sigur cum e, mai pierzi și timpul.

| GreenVoid a răspuns (pentru T0T):

Adica tipa are dovezi ca tipul ar fi infidel si vrea vada cu ochii ei? Daca pur si simplu are o presimtire sau a auzit de la nu stiu cine asta nu i un motiv.Cum a zis si Bunny ii tradezi practic increderea daca el nu ti a dat nici un motiv si tu esti cu paranoia.Ca si cum eu ma plictisesc si hai sa vad daca ma inseala iubitu cu prietena mealaughing

| T0T explică (pentru GreenVoid):

Normal că faci asta și dacă ai anumite motive chiar și dacă simți că se uită după altele și e în stare de așa ceva. Acum depinde și de fată, dacă ea s-ar împăca cu ideea că tipul e mai ușuratic sau nu.

| GreenVoid a răspuns (pentru T0T):

Daca nu i plac usuraticii nu ia un usuraticlaughingAsta se rezolva la inceputul relatiilor cu "nu te uita, nu intoarce capu"laughing. Atunci sa zicem ca nu mi s ar parea ceva nasol sa l testeze abia la inceput dar la mijlocul relatiei mi s ar parea penibil.In primul rand trebuie sa fie constienta de cat valoreaza ea. Tipul stie ce l asteapta acasa? Nu i-a dat nici un motiv sa se duca la alta? N are de ce sa se streseze atunci, pentru ca daca se duce inseamna ca n a pretuit o niciodata si ii face practic o favoarewinkingAsa cum a zis Bunny n are de unde sa stie ca a doua zii dupa "testeala" ei nu se duce dupa alta.

| T0T explică (pentru GreenVoid):

Poate la început respectivul nu vrea să își arate acea latură mai ușuratică sau pur și simplu pe parcurs devine dezinteresat iar dacă fata se atașează va fi mai greu.

| GreenVoid a răspuns (pentru T0T):

Asta i viata. Oricum se despartlaughing

| T0T explică (pentru GreenVoid):

Ce e drept e că într-o relație trebuie să fii și rațional și dacă simți că lucrurile nu mai merg ar trebui să pui punct pentru că cel mai probabil acest lucru e oricum inevitabil și mai mult te vei complica și îți vei pierde timpul. De asemenea e și situația când nu îți cunoști bine partenerul dar asta depinde de amândoi, cât de mult se vor deschide unul față de celălalt.

| GreenVoid a răspuns (pentru T0T):

Exact...dar cand iubesti te deschizi.Chiar daca nu esti genul, pentru persoana iubita depui macar un minim de efort sa te exteriorizezi cu riscul de a fi ranit/ranita.Desigur asta i iubire nu dragosteala pe care o vad toti pe Facebook.

| T0T explică (pentru GreenVoid):

Ai dreptate. Dar la câte relații superficiale vezi deja le consideri normale și de secol 21. laughing

| ScarRz a răspuns:

E jegos din partea ei dar el e de vina

| Simonik_Simona_2000 a răspuns:

Ambii sunt de vina iar baiatul nu ar putea avea nicio scuza in situatia asta