| blackann a întrebat:

Paste fericit, prieteni!

Gandul care ma framanta astazi este daca ati trecut pe sub masa la biserica.

Dar post ati tinut?

Cum petreceti sarbatorile pascale, prieteni?

8 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Am fost la biserica, am trecut pe sub masa dar nu am ținut post. La cabana cu prietenii, dezmăț

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, trebuia?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ultima dată am trecut pe sub masă la biserică acum 60 și ceva de ani. Post nu prea. Sper sî mă întâlnesc cu nepoatele,

| Freya1 a răspuns:

În zona mea nu e obiceiul sa treci pe sub masa, nici nu știu la ce ajuta asta sincer.
Iar legat de post nu am ținut niciodată deși sunt ortodoxa.Eu consider ca postul trebuie sa îl ai în suflet și în minte nu în stomac.

Pai în general ma pregătesc pentru paste cu o săptămână, chiar doua înainte pentru ca e mult de munca.Am fost învățată și asa consider și eu ca e bine când vin pastele si primăvara sa îți curatesti casa si sa îți schimbi un pic alimentația.Asa ca fac curățenie generala,si cumpararurile implicit mâncarea pentru sărbători.
Mâncare consta în lucruri tradiționale sau uzuale la noi, cum sunt sarmalele,cozonacii,salatele,ciorbele, fripturile, drobul de miel (uneori umplu miel, alteori pui, depinde)oua umplute...plus oua roșii.

Pana acum câțiva ani mereu mergeam cu o săptămână măcar înainte de Paște la spovedit.Iar dacă în ziua de paste nu merg mereu la biserica, la înviere in schimb merg în fiecare an.

Îmi mai vizitez rudele, ma relaxez, ma plimb intr-un parc și ma bucur de primăvară în rest.

| Hammurabi a răspuns:

Și eu am fost la biserică, iar post țin permanent pentru că sunt vegan. Nu trebuie să fac nimic în mod special.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer!
Nu am făcut nimic din ce întrebi tu pe aici.
Recunosc că iar m-am îndepărtat de God ăsta și nu știu de voi, dar eu una simt că Satan mă prinde de partea lui. Când o să bat palma cu el, habar nu am, dar simt că ceva în neregulă se întâmplă. happy

Singurul lucru pe care l-am experimentat totuși în Săptămâna Mare și care mă face să cred că totuși God ăsta există, dar și demonii există, ar fi faptul că am simțit multă răutate în Săptămâna Mare și o stare de anxietate pe care nu am mai simțit-o de mult. Chiar am crezut că o să înebunesc săptămâna asta.
Cât de sărbătorit, totul a fost prin somn. Muuult somn, cum nu mai dormisem de două zile, am dormit pur și simplu o zi și o noapte. laughing

| Kornuletz540 a răspuns:

Eu tin post, mananc numai sandvisuri cu unt de arahide si cascaval la micul dejun si salate cu cartofi prajiti la pranz. Eu nu inteleg de ce principalele mancaruri de Paste la noi sunt ouale vopsite si drobul de miel, care sunt produse animaliere, deci nu de post.