| SaveTheNature a întrebat:

Pe scurt: sunt atat de multe religii.am calatorit si am luat contact cu membrii fiecarei religii in parte, fiecare om crede in religia in care s-a nascut.fie ca e Crestin, Musulman, Budist, etc.intrebarea este:Exista o religie corecta pentru Dumnezeu? si daca da ce se va intampla cu membrii celorlalte religii?

Răspuns Câştigător
| george_8786 a răspuns:

Eu cred ca este corect sa fii crestin, adica sa crezi ca Isus este Fiul lui Dumnezeu si sa il ai pe Isus in inma ta...religiile care nu cred asta eu zic ca sunt "false"...iar daca spunem ca numai ortodoxismul, catolicismul, penticostalismul, etc, este o religie buna, gresim. Pentru ca Isus nu a venit pe pamant sa intemeieze o religie, Dumnezeu nu se uita la religie, ci se uita la inima.

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Important e sa fi bun, sa nu omori, sa nu-ti bati joc de lume, etc. cam asta promoveaza toate religiile. Restu is tampenii specifice fiecarei religii(femeile trebuie sa stea mereu cu ceaseafu in cap, trebuie sa lingi icoane dupa babe si restul lumii, nu trebuie sa te atingi de icoane, etc.)
E normal ca fiecare om sa creada in religia care s-a nascut, cu aia a fost indoctrinat/indobitocit, greu o sa accepte altceva in viata lui, pentru el e adevarul suprem si restul lumii se inseala. Ar fi in stare sa porneasca razboaie din cauza asta(vezi cruciadele).
Din ce-mi aduc aminte, zicea profa de religie ca: daca ai aflat de religia "crestin ortodox/catolic" si nu te-ai convertit imediat la ea, te duci automat in iad. Pai e si normal, biserica voia adepti ca sa-i trimita in cruciade. II durea fix undeva daca se duc in iad sau nu, ca tot la razboi sa moara ii trimitea, si razboiu parca era pacat, chiar daca asta era denumit "sfant".
Dumnezeu e pentru toti, nu trebuie sa fi intr-o anumita religie sa-ti asculte rugaciunile, sau sa fi intr-o biserica, etc.
Bisericile din tara noastra sunt conectate direct la buget. Iar fiecare roman plateste, indiferent ce religie are, pe langa asta mai trebuie sa dai bani la botez, si restul. Desi in biblie sau daca ii intrebi, aflii ca n-ai nevoie de bani ca sa fi langa d-zeu. Normal ca sunt si putini preoti care nu iau bani pentru asta, dar foarte putini.
Deci, nici o religie nu e corecta. Ele sunt create de alti oameni, iar oamenii, e in natura lor sa faca tampenii; Nu a venit dumnezeu si a zis ca daca nu esti in religia aia... te ia mama dracu'.
(apropo, e mult prea tare asta: http://www.tsimpountiii.gr/......mobile.jpg )
Si nu cred ca dumnezeu imparte pe categorii oameni: "asta e musulman, sa duce direct in iad, a gresit religia", "asta e crestin, au avut cruciade astia, cum sa faci parte dintr-o religie care a omorat oameni? clar se duce in iad". O sa fi judecat pentru cine esti si pentru ce ai facut. Asa cum zice (aproape) fiecare religie, dumnezeu e doar unul, nu se imparte intre religii.
Chestia ca trebuie sa fi indoctrinat intr-o religie, e mai mult de vazul lumii, ca sa te integrezi in societate. Chiar daca suntem in sec 21, tot te arata lumea cu degetu(in gandul lor, cel putin), daca esti diferit: "ăăă, uite la asta nu e crestin ca noi, o sa duca in iad fraieru"...
Pana la urma, din orice religie ai face parte, tot singur trebuie sa-l gasesti pe dumnezeu, nu ti-l serveste niciuna pe tava, si nu-ti zice ca daca faci parte din religia asta, ajungi in rai orice grozavii ai face.

| ionut1369 a răspuns:

E normal ca noi crestinii sa zicem ca religia noastra e cea corecta insa nu cred ca este cineva in masura sa stie cu exactitate care este adevarul.Sunt multe teorii care sustine fiecare religie in parte ca a fi corecta, unele chiar infirma termenul de religie ci il sustin ca aceasta ar fi fost o prima forma de politica pentru a putea tine oamenii supusi intr-un fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai inteles ideea religiilor.Majoritatea lor sunt monoteiste.adica un singur zeu.Acest zeu are diferite numebig grinumnezeu, Allah, Buddha.Pentru tine ca, crestin nu exista altcineva decat Dumnezeu.Pentru un musulman, nu exista altcineva decat Allah.Intelegi?