| anonim_4396 a întrebat:

Pe voi nu va enerveaza cand cineva se uita la voi dar cand se nimeresti ochi cu ochi sa isi schimbe repede locul unde se uita? Nu stiu voi dar pe mine ma scoate din sarite asta. De ce fac oamenii asta?

40 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu vor să trădeze interesul sau să pară că sunt interesați. E doar încă un mod prin care își trădează ipocrizia, lipsa de autenticitate. Mi se pare o chestie stupidă mai mult decât să mă enerveze. Dar am învățat să accept că cei mai mulți oameni nu vin dintr-o zonă a autenticității. Preferă să mintă și să fie mințiți și atât ei cât și interlocutorii să se comporte ca și cum nu s-au prins.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Bacemi):

De ce sa fii ipocrit ca ti-e rusine sa privesti intens o persoana si ea să conștientizeze asta si sa te considere vreun psihopat? Una e sa iti privești cunoscuții in ochi si sa le zambesti dragut, alta e sa zambesti si oricărui străin.
E normal sa nu pari prea preocupat de o persoana stiind ca nici nu veti initia vreo discuție. De aceea astfel de modalitati de observare sunt doar firești. Putin mai discrete. Asta e chiar o calitate!

| anonim_4396 explică (pentru WithinShadows00):

Se vede că e deranjat de ceva anume.Cine ştie, poate nu i-a convenit când una şi-o fi retras imediat privirea atunci când privirile li s-au întâlnit pentru o secundă in vreun mijloc comun de transport. Poate omul se aştepta să se şi ducă la el să îi leşine în brațe dar spre mirarea lui acest lucru nu s-a întâmplat.Altfel nu-nțeleg ce-i atât de înverşunat thinking În fine, fiecare cu frustrările lui.

| Bacemi a răspuns (pentru WithinShadows00):

Rușine? De ce? Da, ipocrizie pentru că din cauza temerii de o etichetă anume ajungi să nu te mai comporți natural. Ce mă *** grija pe mine de părerea unor idioți care se simt ofensați de faptul că îi privește cineva? Poți să îți retragi privirea fără să te panichezi că te-a văzut și să te comporți de parcă poți da timpul înapoi. Mai degrabă pari să ai probleme dacă tresari deodată sau faci brusc schimbarea. Dacă te interesează să inițiezi o discuție o păstrezi și oferi un zâmbet înainte de a merge să vorbiți. Dacă nu îți retragi privirea ca și cum nu s-a întâmplat nimic deosebit pentru că în fond acesta e adevărul.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Bacemi):

Nu ma refeream la panicat. Iar daca se intampla asta nu vad de ce consideri respectiva persoana ipocrita doar pentru ca se uita la tine si apoi s-a speriat de privirea ta. Poate aveai strabism. laughing

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Bacemi):

Ah. Sa iti zic o faza ca nu mi-a trecut imediat prin cap.
Acum vreun an am văzut pe tren un tip de vreo 20 de ani care scotea capul dupa toate fetele in trecere spre locul lor si chiar se asigura ca e si observat in timp ce se uita la ele ca la postere cu staruri din filme pentru adulti. Nu ai idee cat era de gretos. Un frustrat sexual cu adevărat. Nu l-a bagat nimeni in seama. Poate ca nu am dat un exemplu potrivit, dar mai bine te ferești de priviri decat sa iti iasă un libidinos in fata de undeva si sa te sperii de privirea lui. Credea ca le da gata cu privirea lui de admiratie pro funda...

| RAY a răspuns:

Pe voi nu va enerveaza cand cineva se uita la voi dar cand se nimeresti ochi cu ochi sa isi schimbe repede locul unde se uita?
Este ceva normal sa privim pe cineva, poate ca semeni cu cineva cunoscut sau esti o persoana atragatoare fizic, ne place sa privim oamenii frumosi, cand tu le privesti in ochii le raspunzi practic =vezi ca te vad si eu =intra centrul frici in actiune, contacul vizual are implicati foarte mari emotionale, in natura un cimpanzeu priveste direct in ochii cand e vorba de o lupta sau i transmite vezi ca eu sunt alfa pe aici, e un semn de dominanta sau de sinceritate =zambetul care a evoluat din acel semn facial cu frica

| Drimmero a răspuns:

N-ai idee cat ma scoate din sarite asta, sa se uite cineva la mine insistent, sa ma analizeze din cap pana-n picioare de parca as fi o vedete, iar cand ma uit la acea persoana,, sa nu se mai uite.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

rolling on the floor
Pai daca au ce sa vada, modestule.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Nu au ce sa vada, pur si simplu, pe unii ii apuca preocuparea de alta persoana in momente nepotrivite!

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

N-au, n-au laughing
De-aia au ochi, să privească, sa analizeze. și tu ai făcut asta la un moment dat.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

De obicei privesc si persoana in ochi, e un joc in care ma face sa ma umfle rasul uneori, dar nu ma uit insistent la cineva, e incomod pentru oricine sa-l privesti asa dintr-o data si mult, am patit pe propria piele sa fiu deranjat de cineva/

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

"am patit pe propria piele sa fiu deranjat de cinev" Pus$y

| Yasmin875 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Da,ai dreptate si el se uită după fundul fetelor la în moment dat dar nu vroia să știe nimeni asta.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e sa ne raportam la 'ilogica' ta care se regaseste in postarea intrebarii, dam de acelasi raspuns ca al meu, sub alta forma :
''Nu stiu voi dar pe mine ma scoate din sarite asta. ''
ai ceva de obiectat la asa ceva,, Brokenico?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nope mai Arsenal mai dar tot o pus$y ramai happy.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai baut din conducta de petrol si te-au luat durerile de cap?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Mai am pana acolo. te invit si pe tine stai linistit.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost greseala mea ca te-am bagat in seama,, dar de ce ma faci sa te judec din prima?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Eu doar glumeam, tu vii aici incruntat si serios. E treaba ta ce faci, nu ma deranjeaza pe mine cu nimic ca ma judeci sau nu.

| Freya1 a răspuns:

Poate nu vrea sa stii tu ca se uita la tine dar se pierde pentru o secunda iar atunci cand constientizeaza ca e ochi in ochi cu tine se rusineaza

| Doub a răspuns:

Pentru ca se intimideaza si sa nu para dubiosi
imi plac oamenii capabili sa mentina contactul vizual, desigur asta cu o limita

| J0B0MAT a răspuns:

Nu mă enervează.Se intimidează.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

De la o privire? Ce poate fi intimidant la o privire? Ca nu ma prind.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Privirea.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Inteleg. Bine, prin asta vreau sa zic de fapt ca nu am inteles dar stiu ca face cineva spume cand spun acel cuvant. Macar cu atat sa ma aleg.

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

Scoateți aghiasma!

| Clorox a răspuns:

Stiu ce zici...

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu, ca poate se uita sa vada daca ma cunoaste si nu isi da seama, sau sa isi de-a seama ce om sunt ( mai sunt unii si care analizeza asa) iar daca continua sa se uite stie ca e cazul sa spuna ceva sau ca o sa spun eu ceva si nu asta e scopul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevărul e că eu nu mă uit la mai nimeni ca să observ chestii de genul și să mă enerveze​.

Cu cât îți răspund ție la întrebări, cu atât îmi dau seama mai mult că mă gândesc doar la mine. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si mai zice lumea de mine ca sunt narcisist laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma amuza. laughing Sunt persoane care nici macar nu mentin contactul vizual cu persoanele cunoscute si aleg sa se uite in alta parte chiar si cand discuta ( unele persoane se simt deranjate daca le privesti prea mult - ciudatii drecu' ), normal ca nu o sa-ti sustina privirea atunci cand ii intrerupi din holbat dar nu toti oamenii fac asa - am intalnit persoane care n-au nici pe dracu' cand ii surprinzi ca te privesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai incearca sa te imprietenesti cu ei.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu cand sunt in public imi place sa observ oamenii. Tocmai ce invat sa citesc limbajul corporal. Uneori mai aud (accidental bineinteles) conversatiile lor si incerc sa imi dau seama ce simt, sau daca mint, chestii de astea. Normal ca intorc privirea ca sa nu se simta omul soarece de laborator.
Uneori sunt aeriana si ma gandesc la cate ceva privind in gol si mi se intampla ca o persoana sa isi intersecteze privirea cu mine si ma trezeste din starea aia.
Si in majoriatea cazurilor intorc privirea, pentru ca nu vreau pur si simplu ca oamenii sa stie ca exist.

| Yasmin875 a răspuns:

Unii oameni sunt curioși să vadă cum arată persoana respectivă, cum e îmbrăcată...vor să o analizeze dar poate le e teamă să o privească în ochi.Si pe mine ma enervează câteodată.laughingÎmi amintesc că o dată stătea un băiat lângă mine si se uita la bulanele mele și eu când mă întorceam si ma uitam la el se prefăcea că a scap ceva pe jos.laughingEh, mi s-au mai întâmplat și alte lucruri dar mi-e rușine să povestesc...rolling on the floor

| Teffan a răspuns:

Eu rad cand se intampla asta, mi se pare amuzant.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Un contact vizual indelungat este vazut ca o amenintare de creierul tau. Hai sa iti dau un exemplu. Daca te duci in vizita la cineva, care sa zicem, detine o pisica. Sunteti mai multi in camera. Pisica cel mai probabil nu se va apropria de persoanele care ii dau atentia ci se va da pe langa o persoana care nu a bagat-o in seama pana la acel punct. Asta e deoarece mentinerea contactului vizual este un semn de agresivitate si ostilitate. Asa sta treaba si cu oamenii, chiar daca in cazul nostru tine mai mult de subconstient.

| suntsuper a răspuns:

Ca sa evit asta prefer sa nu ma uit la nimeni pe langa care trec, nu imi place sa ma uit la oameni pe strada