| Joker3134 a întrebat:

Pensie pe caz de boala ieși în funcție de cât ai cotizat la stat?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu n-am cotizat nimic căci n-am avut timp, am terminat liceul în 2017 la seral(cu întârziere din motive medicale) și am 9 mil.pensie adica pensia minimă dar am făcut-o acum 3 ani, acum nu știu dacă se mai poate cu 0 cotizare.Dar e temporar pe câțiva ani căci vreau sa fac un curs de calificare in viitor, daca mă ajută Dumnezeu și mă voi simți bine.
Interesează-te la Expertiza Medicala sau la Casa de Pensii.Eu sufăr de depresie și anxietate cronica plus o forma de TOC.

| Wr3nch a răspuns:

Primesti maruntis cu care nu se poate trai decent.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru Joker3134):

Aia e cea normala de varsta sef. Ai aici detalii

https://www.cnpp.ro/pensia-de-invaliditate

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pensia de invaliditate este întotdeauna mai mare decât pensia de limita de vârstă la aceiași vechime. Asta deoarece calculul pensiei de invaliditate este diferit de cel de limita de vârstă. Si anume, daca ești in campul muncii, ai o vechime de 15 ani, venitul total se împarte la 15 ani cați ai lucrați. Daca ai 15 ani lucrați, pensia de limita de vârstă se calculează împărțind venitul realizat in cei 15 ani lucrați la 35 ani. Deci mult mai mica.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Joker3134):

Pensia de invaliditate este cam la fel indiferent daca ai lucrat 1 an sau 30 de ani. Pentru ca venitul obținut in 1 an se împarte la un an. Daca ai cotizat 30 de ani, venitul realizat se împarte la 30. Pe când la pensia de limita de vârstă indiferent cați ani ai cotizat se împarte la 35 chiar si atunci când ai cotizat 40 de ani. De aceea cei care au cotizat peste 35 de ani primesc o pensie mult mai mare.Dar care au cotizat intre 15-34 de ani primesc o pensie mai mica in funcție de anii cotizați.