| anonim_4396 a întrebat:

Daca am cotizat un an la pensia de stat cu suma minima de 135ron si vreau sa continui sa cotizez inca 10 ani cu aceeasi suma minima, ce pensie as putea avea la aceasta suma lunara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

0 lei... nu uita... statul cistiga tot!

1 răspuns:
| Irina a răspuns:

La stat poti cotiza si 40 de ani, nu ai nicio certitudine ca vrei primi o pensie, cu atat mai putin suma exacta. Cotizezi cu o suma care este redistribuita lunar actualilor pensionari, deci "contul propriu" este mereu pe 0. Poti doar spera ca in momentul cand vei ajunge la varsta de pensionare vor fi suficienti oameni activi care sa cotizeze pentru tine; sfatul meu mai bine o pensie privata.