| cineeşti a întrebat:

Pistolul este o armă legală sau ilegală? Am văzut în filme cum unii oameni au pistoale legal şi ei nu sunt poliţişti dar sunt nişte oameni obişnuiţi dar am mai auzit că dacă ai pistol sau revolver poţi să ai probleme cu legea

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare tara are propria legislatie pentru a detine arme de foc.
Daca in unele state din SUA poti cumpara arme de la supermarket in Romani spre exemplu ai nevoie de conditii speciale sa primesti un permis de port arma si conditii speciale in care ai voie sa o porti la tine si sa o folosesti legal

| punintrebari13 a răspuns (pentru suntserios):

Scuze ca nu face parte din subiect, dar vor sa dea americanii cu nuclearele? sau cei din israel? sau iran? pai si cine are de castigat ce?

| suntserios a răspuns (pentru punintrebari13):

Exact, nu face parte din subiect

| dullcat a răspuns:

Este ilegala.Suntem in Romania, nu in America.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Curând devenim mai rău decât americaniilaughing

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Noi avem cutite. laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Furci,topoare,săbii...

| Hyperion7 a răspuns:

Trebuie să deții port arma ca sa fie legal, altfel este ilegal.

| StoicAnalysis a răspuns:

In Romania pentru a purta legal o arma de foc, trebuie sa ai un permis de port arma. Pe care il obtii doar daca esti ceva magistrat, sau daca detii niste functii cheie ce sunt specificate in legislatie. Si chiar daca il obtii, o sa ai o arma pe care 90% din cazuri, o sa trebuiasca sa o tii intr-un seif special, cu toate cartusele si gloantele numarate pe un act pe care ti-l inmaneaza un organ de politie de la o institutie care se ocupa cu asa ceva. Si orice uz de arma pe care il faci, trebuie raportat la politie.

Mai pe scurt, sa tii o arma, necesita multa birocratie doar pentru simplul fapt ca o detii. Nici nu mai zic daca o si folosesti.

| sammie a răspuns:

Ilegala, cel putin in Romania. O poti folosi numai daca deti niste functii sau daca ai permis pentru acesta.