| anonim_4396 a întrebat:

Pot spune linistit ca multi din cei de aici au folost cuvintele " nu iti face griji, balta e plina de pesti " (vorbind de fete / baieti ) dar e oare buna vorba asta? Teoretic vorbind este adevarata. Sunt miliarde de femei / barbati pe planeta asta, balta inca e arhiplina laughing, dar nu e adevarat ca greu mai gasesti pe cineva calumea? Sa fie asa cum ne dorim. Stiu atatia barbati la 30 de ani care nu au mai avut o relatie de cam la varsta mea. Seful meu a avut 2 3 "iubite" pe la18 ani, dar a 3 l-a inselat cu cativa barbati si asa omului i-a pierit "pofta" de fete pentru multi ani pana a gasit-o pe actuala lui nevasta. Mie mi-a luat cam 3 ani sa gasesc pe cineva calumea, si putea la fel de bine sa nu o "gasesc". Doar o mica coincidenta ne-a facut sa o bag in seama ca de fel poate eram si acum singur. VOi ce credeti?

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Greu nu, dar e vorba de alte pretentii si alta presiune sociala ca acum 20 de ani, de exemplu.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Insa, daca esti realist si suficient de deschis eu cred ca ai sanse sa gasesti pe cineva potrivit pentru tine.
Sunt multe fete care asteapta printi pe cai albi si fluturi in stomac si multi barbati care cauta femei foarte frumoase, pasionale si fidele. Cred ca majoritatea dintre acestia sunt singuri.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Greu sa ti-o tragi cu cineva nu e.
Dar uneori ai nevoia si de ceva serios...acum depinde si ce asteptari ai de la fata respectiva.
Tu probabil vrei sa fie si frumoasa, si cuminte si devreme acasa. Dar stii cum e, daca-i frumoasa, nu-i devreme acasa. Daca e cuminte, e urata si plictisitoare.

| KodrutZ a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Povesti, cunosc o gramada de exceptii de la "regulile" de mai sus.

| anonim_4396 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Vorbeam in general nu despre mine laughing. am prietena

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Si eu cunosc una laughing.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru KodrutZ):

Eh, am zis si eu asa, stiu ca-s o multime de exceptii.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa mai ai, o sa va despartiti. Doar nu te astepti sa te suporte toata viata? thinking

Am glumit, am glumit. Trebuia sa fiu rautacioasa cu ceva. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De acord cu tine.
O fi balta plina, insa nu te poti atasa de oricine. Iti ia ceva timp sa gasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ciudat...mie mi se pare ca avem de unde alege, ma rog, doar daca nu suntem pretentiosi si nu ne dorim fotomodele, genii sau mai stiu eu ce.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ales avem mereu, dar nimeni nu ne asigura ca e ceea ce cautam. nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

așa e, nu suntem făcuți să fim singuri, dar nici cu oricine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-adevar, sunt 7 miliarde de oameni, dar daca ne uitam putin mai atent, daca nu esti bisexual, deja ramanem cu jumatate si daca vrei pe cineva din grupa ta de varsta scazi sub un miliard. Acum inervin diferentele de limba, diferentele culturale si religioase (peste care unii oameni nu pot trece) si saracia, nu cred ca va tenteaza o relatie cu cineva de prin partile sarace ale Africii, de exemplu. Deci, fara sa punem prea multe preferinte personale deja nu mai avem miliarde de optiuni. Acum, daca vrem sa ne si placa persoana respectiva numarul iar scade dramatic, as presupune ca de pe la 70 de milioane in jos, in functie de cat de "pretentios" (cat urasc cuvantul asta) esti. Cu alte cuvinte, sub 1% din populatia planetei are potentialul sa ne placa, acum depinde cat din acel 1% se afla aproape de tine, pe cati dintre ei o sa ii cunosti si cati o sa te placa si ei pe tine. Aparent, balta nu e asa de mare si cam suntem la mila "sortii". big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Foarte bine gandit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda...dar cei care se sinucid din dragoste ar avea asadar motiv întemeiat?

E adevărat ca mai e mult peste, dar nu orice peste cautam.

| Dante30 a răspuns:

"Balta" cum ai zis si tu e arhiplina de peste, dar nu uita ca mereu intre 2 oamenii trebuie sa existe si : chimie, compabilitate, interese comune, intelegere, si multe altele, nu continui ca lista e imensa...
Cred ca din pacate trebuie ca fiecare dintre noi sa fie o pasarea a cerului ce isi cauta partenerul.
Exemplu pot sa ma dau chiar pe mine: Eu sunt din Craiova si mi-am gasit unica mare iubire (fara sarcasm) in oradea, ea fiind unguroaica, ne-am gasit pe un site de matrimoniale fie ca iti vine sa crezi sau nu, si timp de 8-9 luni am vorbit pe skype la greu pana cand am luat decizia sa merg sa o intalnesc, la 16 ore de mine si 500 de km... DAR! A meritat fiecare sentiment, ban, ora, investit/a, fiindca pot spune cu mana pe inima, ca in afara de ea nu cred ca am mai iubit pe cineva in felul in care am iubit-o, asa ca speranta exista doar ca trebuie sa cautam... Din pacate nu mereu in apropierea noastra sad

| PsihopatX3 a răspuns:

Mă pot considera norocos. E greu să găseşti pe cineva de care să-ți placă din toate punctele de vedere. Dacă îți lipseşte ceva partenerul/a caută în altă parte şi se ajunge la înşelat, desigur că există si oameni care se adaptează şi au bun simț.